Stanisław Szwed o czternastej emeryturze: to świadczenie jednorazowe
Czternasta emerytura to jedna z fundamentalnych obietnic wyborczych Andrzeja Dudy. Emeryci, którzy liczyli na to, że pieniądze będą płynąć do nich co roku mogą się zdziwić. Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed rozwiał wszelkie wątpliwości.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura
-
czy świadczenie będzie wypłacane co roku
-
ile wyniesie czternastka
Czternasta emerytura tylko raz
Czternasta emerytura powędruje do polskich seniorów już w listopadzie lub grudniu - wynika z najnowszych zapowiedzi wiceministra rodziny i polityki społecznej, Stanisława Szweda. W przypadku tego świadczenia jest jeden haczyk.
Trzynasta emerytura to świadczenie przysługujące każdemu seniorowi, który posiada prawo do pobierania m.in.: emerytury, renty renty socjalnej oraz świadczenia przedemerytalnego. Na podobnych zasadach zostanie wypłacona czternastka.
Oba świadczenia wypłacane są w wysokości najniższej emerytury, tj. 1250,88 zł brutto. Trzynastki podlegają corocznej waloryzacji, jednakże ta ominie czternaste emerytury. Dlaczego?
Na to pytanie odpowiedział wiceszef resortu. W programie "Money. To się liczy" powiedział, że jest to świadczenie jednorazowe. - Wypłacimy te emerytury tylko w tym roku: w listopadzie lub grudniu - skwitował.
Czternasta emerytura - kto mija się z prawdą?
Przypomnijmy, że ustawę wprowadzającą czternastki w Dzień Kobiet, tj.: 8 marca podpisał prezydent Andrzej Duda. Co więcej, jako kandydat ubiegający się o reelekcję obiecał seniorom wypłatę czternastych emerytur.
Wszak z ust Andrzeja Dudy nie padło nic o tym, że świadczenie miałoby być przyznawane cyklicznie, ale zapowiedzi na to wskazywały. Przypomnijmy, że na jednym ze spotkań wyborczych mówił: - Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura .
Większość seniorów miała nadzieję na to, że czternasta emerytura zasili ich portfel każdego listopada. Przypomnijmy, że czternasta emerytura zostanie wypłacona także na zmodyfikowanych zasadach.
- Różni się od trzynastki limitem, uprawniającym do otrzymania emerytury. On jest ustanowiony na poziomie 2,9 tys. zł - tłumaczył Stanisław Szwed. Dodał, że w przypadku przekroczenia tej kwoty będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę".
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl