Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Stany Zjednoczone przygotowały dla Polski atomową ofertę. Mają jednak sporą konkurencję
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 23.08.2022 17:52

Stany Zjednoczone przygotowały dla Polski atomową ofertę. Mają jednak sporą konkurencję

wing-wind-country-symbol-flag-usa-1059417-pxhere.com
domena publiczna

Amerykański rząd przekaże Polsce swoją ofertę dotyczącą energetyki jądrowej już za kilka dni. Firma Westinghouse chce dostarczyć technologię AP1000 do Polski w 2033 roku.

Co nam oferują Amerykanie

Firmy Westinghouse oraz Bechtel przygotowały w ramach projektu raport Front-End Engineering and Design (FEED) studium budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Będzie ono częścią oferty amerykańskiej dla Polski.

Raport ten zawiera zarys planu budowy trzech reaktorów AP1000 Westinghouse, a także obiektów pomocniczych, które miałyby zostać zbudowane w  lokalizacji nazwanej Lubiatowo-Kopalino.

„Wykonaliśmy naszą część pracy. Zostało kilka kroków, które należy wykonać, aby polski rząd podjął decyzję o wyborze partnera. Ale nasza praca została zakończona” – zakomunikował Patrick Fragman, prezes Westinghouse

Nie jest to jednak ostateczna oferta. Strona amerykańska czeka teraz na przeanalizowanie raportu przez polski rząd, ewentualne uwagi, pytania. Finalna oferta zostanie zaprezentowana w momencie, gdy polska strona odniesie się do raportu.

"FEED opisuje całe techniczne, przemysłowe, finansowe otoczenie projektu. Jest tam np. pewna ocena kosztów budowy i eksploatacji reaktorów, i to pochodzi od Westinghouse. Zawarliśmy tam wszystkie elementy, które możemy w sposób odpowiedzialny podać. W naszej ocenie, to jest jedyne tak głębokie i szczegółowe studium polskiego projektu jądrowego" – powiedział Fragman

USA, Korea, Francja walczą o kontrakt

Rząd USA próbuje przekonać o opłacalności swojej oferty, oferując m.in. pokrycie sporej części kosztówcałego projektu.

Jeżeli Polska wybierze ofertę USA, Westinghouse twierdzi, że pierwszy reaktor może zostać uruchomiony w 2033 roku.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej planuje uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW do roku 2033. Program zakłada budowę 6 bloków elektrowni jądrowej o mocy do 9GW. Kolejne bloki miałyby powstawać co mniej więcej 2-3 lata, a cały program osiągnąć swoje cele do 2040 roku.

Stany Zjednoczone nie są jedynym krajem starającym się o ten gigantyczny i lukratywny kontrakt. Konkurują z nimi Koreańczycy oraz Francuzi, którzy również złożyli swoje oferty.

Tagi: USA