Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Stopy procentowe bez zmian. Ekonomiści czekają na jesień
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 08.02.2023 22:05

Stopy procentowe bez zmian. Ekonomiści czekają na jesień

Sejm zagłosował, Adam Glapiński będzie prezesem NBP kolejne 6 lat
East News

Na środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zapadła decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na tym samym poziomie. Analitycy zaczynają już wyczekiwać jesieni, gdy decyzje korzystne dla Polaków zapadną przed wyborami.

Spełniły się również przewidywania ekspertów przed środowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Główna stopa procentowa wciąż wynosi 6,75 proc, zmianie nie ulegną również raty kredytów o zmiennej stopie.

Zaskoczenia nie ma, jednak o ciekawej sytuacji wśród ekonomistów pisze Business Insider. Według analityków PKO Research, najciekawiej ma być w marcu. 

Marzec będzie przełomem?

Przyszły miesiąc może być ostatnim w cyklu podwyżek stóp. Rada Polityki Pieniężnej na następnym posiedzeniu może ogłosić jego oficjalne zakończenie - obecnie znajduje się w trybie “wait and see”.

Marzec jest typowany na miesiąc zakończenia cyklu ze względu na fakt, iż wtedy ma zostać opublikowana kolejna projekcja inflacji oraz PKB. Zdaniem ekonomistów Banku Millenium cytowanych przez Business Insidera, same obniżki są jeszcze daleko.

Jednak coraz częściej słychać głosy, że obniżki stóp nastąpią już w tym roku. Tak wynika z zapowiedzi analityków mBanku, cytowanych przez Business Insidera, którzy sprzeciwiają się takiej polityce.

Wyborcza jesień przed nami

Nie milkną jednak głosy sceptyczne co do możliwości obniżki już w tym roku. Bartosz Sawicki z serwisu Cinkciarz.pl cytowany przez Business Insidera powiedział, że szanse na obniżkę stóp w tym roku są nikłe z powodu inflacji oraz wzrostu gospodarczego lepszego od prognoz.

Dużo zależy jednak od dwóch czynników. Po pierwsze, jak zauważa Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan w wypowiedzi dla Business Insidera, na jesieni będą wybory. Przewiduje on obniżkę w czerwcu - dzięki czemu wyborcy odczuliby spadek właśnie przed głosowaniem - albo we wrześniu.

Drugim czynnikiem jest inflacja. Tą za styczeń ogłosi 15 lutego Glówny Urząd Statystyczny. Według prognoz Credit Agricole cytowanych przez Business Insidera, wzrost cen ma przyspieszyć do 17,8 proc.