Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Stopy procentowe w Polsce nieruszone 15. raz z rzędu. Jest data przełomu
Michał Górecki
Michał Górecki 06.02.2025 11:30

Stopy procentowe w Polsce nieruszone 15. raz z rzędu. Jest data przełomu

Adam Glapiński
Fot. NBP

Rada Polityki Pieniężnej 15. raz z rzędu zachowała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ekonomiści odnotowują decyzję już wyłącznie “z kronikarskiego obowiązku”, bo konsensus jest jasny: data pierwszej zmiany stóp procentowych w Polsce jest, jak przekonują, niemal powszechnie znana.

RPP: 15 decyzji o zachowaniu stóp procentowych

Nad nami 10 krajów i cała Strefa Euro, pod nami 9 krajów, w tym Rosja, Ukraina, Białoruś, na koniec Turcja, rekordzista stawki stóp procentowych z wynikiem 45 proc. Polska utrzymuje swój próg na poziomie 5,75 proc. (referencyjna) od października 2023 r. W tym czasie Strefa Euro zredukowała się już do 2,9 proc., choć do maja 2024 r. utrzymywała próg 4,5 proc. 

Europejski Bank Centralny jest zatem w samym środku cyklu luzowania polityki pieniężnej i cięcia kosztów pieniądza. Podobnie za oceanem, rynek oczekuje, że FED utrzyma niezmieniony próg (4,25-4,50 proc.) do posiedzenia 19 marca. Jeśli to zrobi, odnotowałby pierwszą pauzę w luzowaniu polityki pieniężnej, którą rozpoczął niedługo po Strefie Euro — we wrześniu 2024 r. W czwartek 6 lutego o 15.00 na konferencję wyjdzie Adam Glapiński, prezes NBP, tradycyjnie już komentując wczorajszą decyzję RPP. Tymczasem rynek zdaje się osiągać konsensus; data luzowania polskiej polityki finansowej jest powszechnie znana.

(Poniżej grafika: polska polityka finansowa na tle świata)

Zrzut ekranu 2025-02-06 092519.png
Źródło: TradingEconomics

Zobacz też: Zamiast schronów, podwyżki cen mieszkań. Rząd miał się uczyć od najlepszych, a zalicza gigantyczną wpadkę

Donald Trump chce przejąć Strefę Gazy. Świat reaguje

RPP: w lutym stopy bez zmian. Rada obawia się wojny handlowej USA

W komunikacie RPP po ogłoszeniu decyzji z 5 lutego nie zanosi się na zmianę narracji z jastrzębiej na gołębią. Rada nieśmiało pisze m.in. o wydarzeniach z USA i ich najbliższego otoczenia; ogłoszonej niedawno, po czym stonowanej, globalnej wojny handlowej. Więcej o sprawie przeczytasz TUTAJ: Handlowa wojna światowa. Nagły zwrot akcji w USA. Co z sankcjami na Europę?

Utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach, w tym w związku z możliwymi zmianami polityki handlowej na świecie - czytamy.

W perspektywie RPP inflacja w największych gospodarkach pozostaje powyżej celów inflacyjnych ich banków centralnych, a inflacja bazowa (wskaźnik, który wyłącza te grupy towarów i usług, które nie podlegają bezpośrednio polityce finansowej — bank centralny używa go do pomiaru ogólnej zmiany dynamiki cen w sektorze usług i towarów) przewyższa inflację ogółem. To, jak pisze RPP, z powodu podwyższonej dynamiki cen usług

Zgodnie z naturalnym domysłem — tak, chodzi także o nasze pensje. RPP pisze, że dynamika PKB w IV kwartale minionego roku zaskoczyła pozytywnie (+2,9 proc.), na rynku pracy w konsekwencji mamy niskie bezrobocie, wysoką liczbę osób pracujących i “wysoki poziom dynamiki wynagrodzeń”. Szerzej o potencjale polskich pensji i oszczędności pisaliśmy m.in. poniżej:

Zapadł wyrok na nasze domowe budżety. Sprawdź konto i się przygotuj

Przygotuj się na inflację

Dalej Rada pisze, że najbliższe kwartały będą w Polsce upływać pod znakiem inflacji przewyższającej cel NBP (2,5 proc. +1 proc. jako przedział odchyleń w średnim okresie). Jako powód wymienia się tu wzrost cen energii, stawek akcyz i cen usług. 

Odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. może przyczynić się do przedłużenia okresu pozostawania inflacji powyżej celu inflacyjnego.

RPP przyznaje przy tym, że niejako wyczekuje okresu stopniowego obniżania się dynamiki płac. Eliminacja nadmiernej gotówki z rynku miałaby trzymać inflację bliżej celu NBP. Spowolnienie wzrostu płac prognozuje też szereg ekonomistów.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Na rynku jest konsensus

Interpretacja rzeczywistości przez RPP zgadza się z projekcją większości ekonomistów i centrów analiz rynkowych. Analiza MakroPlus Banku Credit Agricole, opracowana przez głównego ekonomistę banku Jakuba Borowskiego zakłada, że tempo wzrostu cen utrzyma się na poziomie zbliżonym do 5 proc. rdr. do czerwca 2025 r. Dla porównania; w grudniu 2024 r. GUS podał, że inflacja zamknęła się na poziomie 4,7 proc. rdr.

Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą pierwsza obniżka stóp nastąpi w III kw. 2025 r., a więc w okresie, w którym ze względu na efekt wysokiej bazy inflacja znacząco spadnie do poziomu zbliżonego do 3,5%, stanowiącego górną granicę dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego RPP - czytamy.

NBP zatem, według Credit Agricole, mimo strachu przed wzrostem inflacji po odmrożeniu cen energii, zdecyduje się na luzowanie polityki pieniężnej w okolicy lipca i nie później, niż do września. To by oznaczało decyzję o obniżeniu stóp procentowych na posiedzeniu 1-2 lipca, 26 sierpnia lub 2-3 września.

Co więcej, Borowski pisze, że w lipcu projekcja inflacji NBP pokaże powrót do granicy celu w perspektywie do IV kw. 2026 r. Ale NBP miałoby zobaczyć takie przewidywania już w marcowej projekcji i wstrzymać się do projekcji lipcowej ze względu na bieżącą inflację (nie ma jeszcze odczytu za styczeń, ale inflacja w Polsce najpewniej wzrosła do okolic 5 proc. rdr.). 

Poniżej wykres prezentujący schemat manipulacji stopami procentowymi w Polsce od marca 2020 r. (ostatnie 5 lat).

Zrzut ekranu 2025-02-06 101428.png
Źródło: TradingEconomics