Stopy procentowe w Polsce. W środę 5 lutego może zapaść ostatnia taka decyzja
W najbliższą środę 5 lutego odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Od jej decyzji uzależniona jest wysokość stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej. Są to informacje, które ze szczególną uwagą śledzą kredytobiorcy. Ekonomiści już teraz stawiają stawę jasno.
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej: w środę kolejna decyzja
Rada Polityki Pieniężnej jest organem Narodowego Banku Polskiego (NBP), do którego zdań należy prowadzenie polskiej polityki pieniężnej. Obrady RPP mają na celu m.in. utrzymanie cen produktów i usług na stabilnym poziomie. Rada decyduje m.in. o wysokości stóp procentowych, co jest tematem szczególnie ważnym dla kredytobiorców. Ich poziom ma bezpośredni wpływ na wysokość rat kredytów.
RPP obraduje regularnie w z góry ustalonych terminach. Decyzje dotyczące polityki pieniężnej są kluczowe dla gospodarki — wpływają na inflację, wzrost gospodarczy i kurs walutowy. W 2025 roku harmonogram dwudniowych posiedzeń decyzyjnych wygląda następująco:
- styczeń 15-16 (środa-czwartek)
- luty 4-5 (wtorek-środa)
- marzec 11-12 (wtorek-środa)
- kwiecień 1-2 (wtorek-środa)
- maj 6-7 (wtorek-środa)
- czerwiec 3-4 (wtorek-środa)
- lipiec 1-2 (wtorek-środa)
- sierpień 26 (wtorek)
- wrzesień 2-3 (wtorek-środa)
- październik 7-8 (wtorek-środa)
- listopad 4-5 (wtorek-środa)
- grudzień 2-3 (wtorek-środa)
Stopy procentowe. Decyzja RPP w środę 5 lutego
Od końca 2023 roku stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie. Wśród ekspertów panuje przekonanie, że taki stan rzeczy utrzyma się jeszcze przez jakiś czas. Później natomiast wróżony jest ich spadek.
Dominuje przekonanie, że stopy spadną o 0,75 pkt proc. i że zmiany zostaną wprowadzone w drugiej połowie roku. Trzeba jednak dodać, że są również prognozy zarówno większych obniżek, jak i takie, które wskazują, że poziom stóp procentowych w tym roku nie ulegnie zmianie - stwierdził cytowany przez Business Insider ekspert Rankomat.pl, Jarosław Sadowski.
Te przewidywania dotyczą jednak nadchodzących miesięcy. Jakiej decyzji spodziewają się eksperci w lutym?
Jaka decyzja zapadnie w lutym?
W środę 5 lutego RPP podejmie decyzję dotyczącą stóp procentowych. Czego możemy się spodziewać? Jak sugerują eksperci z Credit Agricole, najpewniej utrzymany zostanie status quo.
“Oczekujemy, że RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych (stopa referencyjna NBP 5,75%)” - opiniują.
Ich przypuszczenia są oparte na wcześniejszych wypowiedziach prezesa NBP, który na styczniowej konferencji prasowej stwierdził, że “obecny poziom stóp procentowych będzie sprzyjał powrotowi inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie, a przedwczesna obniżka wydłużałaby ten proces”.
Oczekujemy, że treść komunikatu po posiedzeniu nie ulegnie znaczącym zmianom w porównaniu do dokumentu opublikowanego w styczniu. Decyzja o utrzymaniu niezmienionych stóp procentowych w tym tygodniu będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji - przekazali eksperci.
Inny analityk, Bartosz Turek z HREIT, podnosił niedawno, że najwcześniejszą zmianą w Polsce może okazać się marzec. Wówczas realnie decyzyjne byłoby kolejne spotkanie RPP — zaplanowane na 11-12 marca. Prognozując taki bieg wydarzeń, zaznaczył jednak, że to wciąż mało prawdopodobne.
Dodajmy przy tym, że zupełnie odwrotną politykę finansową od polskiej zdaje się prowadzić Europejski Bank Centralny — czyli odpowiednik NBP, ale dla państw posługujących się walutą Euro.W miniony czwartek (30 stycznia) obniżył stopy procentowe. To z kolei dobra informacja dla osób z kredytami w Euro. Od września 2023 r. do maja 2024 r. główna stawka, czyli w przypadku strefy refinansowa, utrzymywała się na poziomie 4,5 proc., po czym w czerwcu została obniżona do 4,25 proc. i od tamtej pory strefa Euro podtrzymuje redukcję. W styczniu 2025 r. wynosiła 3,15 proc., w lutym już 2,9.