Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Strategia Demograficzna 2040. Rząd da prawa nie tylko matkom, załapią się również ojcowie
Radosław Święcki
Radosław Święcki 17.06.2021 02:00

Strategia Demograficzna 2040. Rząd da prawa nie tylko matkom, załapią się również ojcowie

Znamy szczegóły Strategii Demograficznej 2040
Marek BAZAK/East News

Znamy szczegóły Strategii Demograficznej 2040, którą w czwartek rano zaprezentował rząd. W dokumencie znalazły się rozwiązania z których skorzystać mają nie tylko matki, ale też ojcowie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd przedstawił dziś szczegóły Strategii Demograficznej 2040

  • Jakie znalazły się w niej rozwiązania dla matek i ojców

  • Jaki Polska ma obecnie współczynnik dzietności

Co zawiera Strategia Demograficzna 2040?

W czwartek rano odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg i wiceszefowej resortu, odpowiedzialnej za politykę demograficzną Barbary Sochy. Podczas konferencji zaprezentowano założenie Strategii Demograficznej 2040.

Strategia ta - jak sugeruje zresztą jej nazwa - wyznacza kierunki polityki rodzinnej w długofalowej perspektywie. Zawarte w niej rozwiązania mają na celu nie tylko wsparcie rodzin, ale przede wszystkim zwiększenie dzietności wśród Polaków, tak by zbliżyć się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Wśród celów szczegółowych dokumentu wskazano: wzmocnienie rodziny, znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci, a także podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk.

Na potrzeby Strategii Demograficznej 2040 przeprowadzono badania, które wykazały, że na podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny istotny wpływ ma poczucie bezpieczeństwa finansowego, dlatego w ramach programu rząd chce wprowadzić dodatkowe rozwiązania zwiększające elastyczność i stabilność pracy.

Wśród propozycji dotyczących zwiększenia elastyczności pracy - jak podaje Polska Agencja Prasowa - znalazły się m.in. gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży i rodziców dzieci do lat 4 (praca zdalna, praca hybrydowa lub elastyczny czas pracy); gwarancja pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4, poszerzona o zapis, że pracodawca nie może dyskryminować pracownika ze względu na wymiar czasu pracy poprzez wykluczenie go z przywilejów pracowniczych, a także gwarancja iż elastyczne formy mogą być stosowane równocześnie, w zależności od charakteru wykonywanej pracy.

Jeśli zaś chodzi o rozwiązania mające na celu zwiększenie stabilności pracy to zaproponowano m.in. ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie 2 umów, na łączny czas nie przekraczający 15 miesięcy, rozszerzenie przepisu i objęcie matek ochroną przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego (niezależnie od wymiaru czasu pracy).

Proponowane tu rozwiązania dotyczą jednak nie tylko matek, ale też ojców. Autorzy strategii chcą bowiem ochrony przed zwolnieniem z pracy dla obojga rodziców, podczas gdy obecnie korzysta z niej tylko matka. Ojcowie mieliby być chronieni w ciągu pierwszego roku życia dziecka (w przypadku małżeństw ochrona zaczęłaby się w momencie zajścia małżonki w ciążę).

Zastępowalność pokoleń jak przypomina PAP gwarantuje współczynnik dzietności na poziomie 2,1, co oznacza, że na 100 kobiet powinno przypadać 210 urodzeń. Tymczasem w Polsce od 1989 roku współczynnik dzietności nie gwarantuje zastępowalności pokoleń, a od niemal 25 lat przyjmuje wartości poniżej 1,5. W 2019 roku wskaźnik dzietności wyniósł 1,41.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: demografia