Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Eko > Pola uprawne podlewane ściekami, wodą z basenu drzewa. Susza w Polsce nie ustępuje
Maria Glinka
Maria Glinka 27.06.2020 02:00

Pola uprawne podlewane ściekami, wodą z basenu drzewa. Susza w Polsce nie ustępuje

Susza w Polsce
Public Domain Pictures/X posid

Walka z suszą na poziome europejskim

Susze to jeden z widocznych symptomów zmian klimatu, który wpływa na rolnictwo i życie codzienne obywateli. Obecnie niewiele państw europejskich wdraża rozwiązania, dzięki którym możliwe jest wielokrotne używanie wody. Najczęstszą metodą jest wykorzystywanie oczyszczonych ścieków, które jest mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego niż zwykły przerzut wody i przedłuża cykl jej życia – podnosi UE.

Aby ułatwić odpowiednie dostosowanie się do zmieniających się warunków klimatycznych Parlament Europejski opracował rozporządzenie w sprawie ponownego wykorzystania wody. Dokument, który wszedł w życie 25 czerwca, nakłada na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia w ciągu trzech lat wymiernych środków, dzięki którym będzie można wielokrotnie korzystać z wody.

Susza negatywnie wpływa na miejsce rośliny i pola uprawne

Z unijnych szacunków wynika, że planowane działania w zakresie oszczędzania wody mogą osiągnąć poziom 6,6 mld sześć. w skali roku. Jeżeli dojdzie do wykorzystania 50 proc. całkowitej objętości wody, która wypływa z oczyszczalni ścieków w Europie, to uda się uniknąć ponad 5 proc. bezpośredniego poboru z wód powierzchniowych i podziemnych. A tych z uwagi na wszechobecną suszę jest coraz mniej.

Swoje zaangażowanie w walkę z suszą zadeklarowała także Polska. Wiceminister środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wyznał na czerwcowej konferencji, że nasz kraj popiera większość założeń Komisji Europejskiej w zakresie gospodarki wodnej i zamierza wdrożyć opłacalne rozwiązania.

Oczyszczona woda ze ścieków również polską metodą na zwalczanie suszy

Przedłużająca się susza wymusza zmianę działania również w Polsce. W Goleniowie planowane jest uruchomienie pierwszej instalacji, która pozwoli na produkowanie wody technologicznej ze ścieków. Odpowiednio oczyszczona woda ma służyć do budowy dróg i miejskiego parku.

Z kolei w Katowicach montowane są zbiorniki na deszczówkę na budynkach. Woda z kontenerów o pojemności od 200 do 350 litrów ma być przeznaczona do podlewania roślin. Na innowacyjną metodę zdecydował się Ostrów Wielkopolski, który do podlewania drzew wykorzystał wodę z basenu.

Natomiast Kraków stawia na coraz bardziej modne ogrody deszczowe. W miejscu, w którym przedtem znajdował się zbiornik wodny, już tworzy się sztuczny staw wypełniany deszczówką i wodą spływającą z położonej nieopodal Tauron Areny Kraków. Powierzchnia ogrodu, który ma być porośnięty roślinami (m.in. klonem czerwonym, metosekwoją, dębem błotnym czy roślinami wodnymi), to 1 ha. Woda ze ogrodu deszczowego w Krakowie również ma służyć do podlewania roślin.

W związku z dyrektywą unijną możemy być pewni, że władze państwowe i samorządowe podejmą jeszcze bardziej zdecydowane działania w celu niwelowania negatywnych skutków suszy.