Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Amerykanie robią swoje 500 plus. Świadczenie na dziecko równe ponad 1100 zł
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 28.01.2021 01:00

Amerykanie robią swoje 500 plus. Świadczenie na dziecko równe ponad 1100 zł

Świadczenie na dziecko w USA - 500 plus po amerykańsku
Flickr/Steven Depolo, (CC BY 2.0)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak ma wyglądać 500 plus w wydaniu amerykańskim

  • Komu ma przysługiwać świadczenie

  • W jakim celu Joe Biden chce wprowadzić zapomogę

Świadczenie na dziecko w Ameryce

Zgodnie z nowym pomysłem Joe Bidena, rodzice w USA mają otrzymywać 300 dolarów na każde dziecko do 6. roku życia. Rodzice starszych dzieci mają liczyć na świadczenie w wysokości 250 dolarów, czyli w przeliczeniu na złotówki ok. 930 zł.

500 plus według Amerykanów

Amerykańskie świadczenia na dziecko będzie się jednak znacznie różniło od naszej pomocy finansowej dla rodziców. Amerykanie, zamiast dostać pieniądze do ręki, pieniądze otrzymają w ramach ulgi podatkowej, dzięki czemu rodzice najmłodszych dzieci będą mogli oszczędzić na podatkach rocznie aż 3,6 tys. dolarów.

Rodzice, których zarobki będą w teorii zbyt niskie, by skorzystać z ulgi, dodatkowe 250 lub 300 dolarów i tak będzie im się należało. Wypłaty będzie koordynować IRS, czyli amerykańska skarbówka.

Świadczenie na dziecko jednak nie dla wszystkich

Program świadczeń na dzieci miałby pochłonąć łącznie 120 milionów dolarów, jednak nie wszyscy rodzice mieliby z niego skorzystać. Z informacji PAP wynika, że ulga podatkowa miałaby nie dotyczyć najbardziej zamożnych Amerykanów, jednak próg dochodowy nie został określony.

Według szacunków naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, mimo że program będzie kosztowny, będzie mógł zmniejszyć ubóstwo dzieci w Stanach Zjednoczonych o ponad 50 procent.

Republikanie mogą się sprzeciwiać

Wygląda na to, że Republikanie, którzy wskazywali już na obciążenia dla budżetu, mogą sprzeciwić się ustawie. Niewątpliwie jednak Demokraci będą robić wiele, by świadczenie wprowadzić i aby zostało już na stałe.

“Washington Post” zauważył jednak, że w stosunku do produkowanego przez Stany Zjednoczone PKB, świadczenia na dzieci są najmniejsze w porównaniu z każdym innym rozwiniętym krajem na świecie.