Szansa na dodatkowe pieniądze w maju. Te osoby muszą złożyć wniosek

Kto jeszcze nie zgłosił się po nowe świadczenie, zdecydowanie powinien się pospieszyć. Tym bardziej że mówimy o naprawdę wysokiej wypłacie. Część beneficjentów otrzyma nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wypłaty dodatku ruszą już w maju, ale ZUS przyjmuje wnioski od stycznia. Jednak nie wszyscy muszą ubiegać się o pieniądze, żeby dostać przelew.
Nowe świadczenie z ZUS. Polacy długo na to czekali
W 2025 roku jednym z najbardziej wyczekiwanych dodatków jest renta wdowia. Tą jednak seniorzy otrzymają dopiero w lipcu. Od stycznia przyznawane jest jednak jeszcze jedno świadczenie, na które również trzeba było czekać kilka miesięcy. Teraz beneficjenci w końcu się doczekali — wypłaty dodatku dopełniającego ruszą już za kilka dni.
Kto i ile pieniędzy dostanie z tego tytułu? Beneficjenci powinni pamiętać, że nie wszyscy dostaną dodatek z urzędu. Niektórzy będą musieli złożyć wniosek. A kto nie zrobił tego do tej pory, może naprawdę sporo stracić.
Komu przysługuje dodatek dopełniający?
Długi czas oczekiwania na pierwszą wypłatę to nie jedyna cecha wspólna nowego dodatku i renty wdowiej. Również w tym przypadku pieniądze przyznawane będą osobom, które już wcześniej uzyskały prawo do innego świadczenia lub postarają się o nie przed złożeniem wniosku o dodatek dopełniający.
W tym przypadku chodzi konkretnie o rentę socjalną i orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Celem świadczenia, na mocy nowelizacji ustawy o rencie socjalnej z 27 września 2024 roku, jest wsparcie najbardziej potrzebujących spośród wszystkich beneficjentów systemu ubezpieczeń społecznych. Mimo to tylko jedna grupa może liczyć na automatyczne przyznanie świadczenia. I tylko jedna grupa dostanie na konto ponad 10 tys. złotych.

Nawet 12 tys. złotych przelewu. Jak złożyć wniosek o dodatek dopełniający?
Podstawowym warunkiem otrzymania dodatku dopełniającego jest prawo do renty socjalnej i orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Co bardzo ważne, jeśli spełniliśmy te warunki przed 1 stycznia 2025 roku, ZUS automatycznie przyzna nam również dodatek.
W takiej sytuacji w maju będziemy mogli liczyć na wypłatę w wysokości 12 872,16 zł brutto. Na konta beneficjentów trafi zatem ponad 10 tys. złotych netto, bowiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci środki z wyrównaniem za pierwsze pięć miesięcy roku. Dotyczy to również osób, które złożyły wniosek już w styczniu.
A co z osobami, które po dodatek dopełniający zgłosiły się później? Niestety, każdy miesiąc zwłoki to niższa pierwsza wypłata. Za jeden miesiąc świadczenie wyniesie 2610,72 zł brutto (przed waloryzacją było to 2520 zł) i właśnie tyle, po odliczeniu składki zdrowotnej i zaliczki na podatek dochodowy, będą otrzymywać beneficjenci w kolejnych miesiącach.
Osoby, które nie spełniły wszystkich wymagań przed 1 stycznia, powinny złożyć wniosek EDD-SOC oraz aktualne zaświadczenie od lekarza prowadzącego (OL-9). Warto mieć na uwadze, że w przypadku zbiegu świadczeń (renty socjalnej i rodzinnej) ZUS wypłaci dodatek w kwocie nie wyższej niż trzykrotność najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Przyznanie dodatku oznacza również wstrzymanie wypłaty 500 plus dla osób niesamodzielnych. Informacje o przyznaniu dodatku można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.





































