Sztuczna inteligencja ma wesprzeć lekarzy. Ministerstwo zdrowia zapowiada reformę
Ministerstwo Zdrowia zamierza wykorzystać sztuczną inteligencję w placówkach medycznych. Ma ona wspierać lekarzy w ich pracy.
Plan reformy
Z Krajowego Programu Reform na lata 2023/2024 wynika, że ministerstwo zdrowia zamierza wdrożyć cyfrowe narzędzia, takie jak algorytmy sztucznej inteligencji (AI), pisze “Rzeczpospolita”.
Reforma ma być wprowadzana stopniowo, do 2026 roku, pod warunkiem że zostaną uruchomione środki z KPO.
Sztuczna inteligencja w terapiach medycznych
Portal medidesk zwraca uwagę na korzyści, jakie płyną z wdrożenia AI do placówek medycznych, takie choćby jak skrócenie czasu rejestracji w placówkach. Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w diagnostyce obrazowej.
Na świecie są już wykorzystywane takie systemy, przykładowo Sheba Medical Center, jeden z większych izraelskich szpitali, wykorzystuje sztuczną inteligencję w ustalaniu planów terapii pacjentów kardiologicznych.
Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale może im pomóc w szybszym postawieniu właściwej diagnozy.
Braki kadrowe w polskiej służbie zdrowia
Według danych Ministerstwa Zdrowia z 2022 roku obecna liczba lekarzy specjalistów wynosi 90 tys. co daje 2,4 lekarza na 1 tys. osób. Rekomendowana liczba wynosi 3,1 lekarza na 1 tys. osób, zatem braki są spore.
Sporym problemem jest także liczba pielęgniarek - średni wiek pielęgniarki w Polsce wyniósł w 2020 roku 49 lat, a coraz mniej osób decyduje się na pracę w tym zawodzie przede wszystkim ze względu na niewielkie zarobki i trudne warunki pracy.