Szykują się duże zmiany w aplikacji mObywatel. Nowa funkcja zachwyci wielu Polaków

Użytkowników aplikacji mObywatel czekają duże zmiany. Już wkrótce dostępna będzie najnowsza aktualizacja, w której znajdą się nowe funkcje i rozwiązania, szczególnie przydatne dla znacznej grupy Polaków. Ponadto dodane zostaną znaczne usprawnienia rozwiązań, które już funkcjonują.
Polacy coraz chętniej korzystają z aplikacji mObywatel
Jak przekazuje Ministerstwo Cyfryzacji, już 8 milionów osób korzysta z mDowodu w mObywatelu. Aplikacja to wygodny sposób, który eliminuje konieczność codziennego noszenia przy sobie fizycznych egzemplarzy dokumentów.
8 milionów osób korzysta z mDowodu w mObywatelu. To elektroniczny, pełnoprawny dokument tożsamości, który na terenie Polski jest równie ważny co fizyczny dowód osobisty. Oznacza to, że można się nim wylegitymować w urzędach, bankach, na poczcie czy u notariusza. Ten szybki sposób potwierdzania tożsamości za pomocą telefonu i kodu OR ułatwia codzienne życie i oszczędza czas. Sama aplikacja mObywatel oferuje użytkownikom o wiele więcej wartościowych funkcji – jak zastrzeganie numeru PESEL czy możliwość zgłoszenia podejrzanych maili czy stron internetowych. - czytamy na stronie gov.pl

Warto zaznaczyć, że mDowód w aplikacji mObywatel nie jest dowodem osobistym. To odrębny elektroniczny dokument tożsamości z inną serią, numerem i terminem ważności niż tradycyjny dowód. Z aplikacji może korzystać każdy, kto ukończył 13. lat, posiada ważny dowód osobisty, profil zaufany i smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 7.0. (lub nowszej) lub z systemem iOS 15 (lub wyższym).
Warto wiedzieć, że w aplikacji można mieć również takie dokumenty, jak na przykład legitymacja studencka, czy prawo jazdy. Już wkrótce, po najnowszej aktualizacji, otrzymamy więcej nowych możliwości i rozwiązań, przydatnych szczególnie dla kierowców, ale nie tylko.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada dalsze rozwijanie aplikacji
Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że regularne aktualizacje platformy mObywatel, to zaledwie początek planowanych rozwiązań, jakie mają funkcjonować w aplikacji, w przyszłości.
Rok 2025 to czas nowych wyzwań, ale także szans na wykorzystanie technologii w codziennym życiu. Aplikacja mObywatel, która notuje około 600 tys. logowań dziennie jest przykładem tego, jak cyfryzacja może poprawić bezpieczeństwo, ułatwić dostęp do usług publicznych i pomóc w realizacji codziennych obowiązków. To narzędzie, które rośnie razem z potrzebami obywateli, dostosowując się do zmieniających się warunków i zagrożeń – od cyberbezpieczeństwa po komfort codziennych podróży – mówi wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Rozwój mObywatela jest zatem częścią szerokiej strategii cyfryzacji w Polsce, której celem jest przede wszystkim uproszczenie kontaktu obywateli z administracją i zwiększenie komfortu korzystania z usług publicznych. Cyfrowe prawo jazdy i rozszerzone możliwości e-płatności to kolejne kroki w stronę nowoczesnego, bezpiecznego i wygodnego dostępu do dokumentów oraz usług. Jakie udogodnienia otrzymamy w nadchodzącej aktualizacji?
Zobacz też: Biedronka gotowa na Wielkanoc. Obok ceny za koszyczek nie można przejść obojętnie
Aktualizacja wprowadza szereg przydatnych nowości
Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie nowej wersji modułu ePłatności. Interfejs został odświeżony wizualnie i dodatkowo wzbogacony o nowe funkcjonalności. Użytkownicy zyskali możliwość tworzenia i opłacania należności urzędowych bezpośrednio z poziomu aplikacji. Funkcja jest dostępna dla mieszkańców wybranych gmin, które przystąpiły do programu rozwijanego przez resort cyfryzacji.
Kolejną nowością jest usługa „Uprawnienia kierowcy”, która pozwala sprawnie sprawdzić, czy dana osoba ma prawo do kierowania pojazdem lub tramwajem. Aby to zrobić, wystarczy jedynie wpisać imię i nazwisko kierowcy oraz numer blankietu dokumentu, a potem użyć przycisku „Sprawdź uprawnienia”. W najnowszej wersji mObywatela pojawiły się również także drobne usprawnienia techniczne, dzięki którym powinna zwiększyć się stabilność działania aplikacji.
Resort cyfryzacji już zapowiada kolejne funkcje, które pojawią się w aplikacji w 2025 roku. Trwają prace nad m.in. cyfrowymi legitymacjami osób niepełnosprawnych, nauczycieli i komorników. Jeszcze w tym roku otrzymamy nowy moduł mStłuczka, który uprości procedury w przypadku kolizji drogowej. Aplikacja zostanie wzbogacona o chatbot, który przeprowadzi przez poszczególne funkcje ich działanie.
Dodatkowo planowane jest również wsparcie dla lokalnych dokumentów Jednostek Samorządu Terytorialnego, czy możliwość składania wniosku o dowód osobisty z poziomu aplikacji – zarówno swój, jak i dziecka.





































