Minister finansów ogłosił coś, na co wszyscy czekaliśmy. Największa zmiana od lat
Z tego artykułu dowiesz się:
Co o nowej usłudze mówi Tadeusz Kościński
Kto ma dostęp do e-urzędu skarbowego w pierwszym etapie
Jakie sprawy będzie można załatwić dzięki nowej platformie
Tadeusz Kościński o rewolucji w skarbówce. E-urząd skarbowy na miarę XXI wieku
Tadeusz Kościński ogłosił ogromne zmiany w funkcjonowaniu skarbówki. - Wchodzimy na wyższy poziom skarbowości, uruchamiamy e-urząd skarbowy. To jedna z największych w ostatnich latach zmian w działaniu skarbówki - przyznał minister finansów, funduszy i polityki regionalnej w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej.
Skąd ta technologiczna rewolucja? Tadeusz Kościński zdradził, że w 2019 r. padł rekord w kontekście liczby deklaracji rocznych PIT, które zostały złożone drogą elektroniczną. Resort odnotował aż 18 mln cyfrowych zgłoszeń, spośród których blisko połowę przedłożono przy użyciu usługi Twój e-PIT. Kolejnym krokiem ma być e-urząd skarbowy.
- Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zmieniają się. Chcemy dostosowywać nasze działania do potrzeb podatników, czyli naszych klientów - zadeklarował Tadeusz Kościński. Minister finansów oznajmił, że „dialog i cyfryzacja” to dwa kluczowe pojęcia, którymi kieruje się resort.
Portal bankier.pl podaje, że świadczą o tym cykliczne spotkania z przedstawicielami różnych branż. Co więcej, resort ma na swoim koncie również projekt Głos Podatnika oraz portal wiedzy o podatkach i biznesie Poradnik Podatnika, który cieszy się coraz większą popularnością.
E-urząd skarbowy wdrażany stopniowo
Tadeusz Kościński wyjawił, że e-urząd skarbowy to platforma, której budowa ma zakończyć się we wrześniu 2022 r. Poszczególne funkcje będą wprowadzane etapami. Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska przyznała, że „e-urząd skarbowy wykorzystuje rozwiązania informatyczne i scala dane z różnych systemów KAS”.
Nowa internetowa platforma ma służyć podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, a także komornikom i notariuszom. - Digitalizacja i automatyzacja to również oszczędność czasu i większy komfort pracy w skarbowości - stwierdziła Rzeczkowska.
W poniedziałek został uruchomiony pierwszy etap e-urzędu skarbowego. W jego ramach użytkownicy mogą korzystać z sześciu usług. Od 15 lutego platforma zostanie wzbogacona o roczne zeznania podatkowe w ramach usługi e-PIT. Klienci będą mogli uzyskać dostęp do danych podatkowych, informacji o prowadzonej działalności, aplikacji do składania JPK oraz płatności online (np. mandatów).
Rzeczkowska oznajmiła, że na początku e-urząd skarbowy będzie skierowany tylko do osób fizycznych. Użytkownicy będą mieli m.in. możliwość wglądu w historię płatności. Co więcej, e-urząd skarbowy zezwoli także na elektroniczną obsługę pism administracyjnych (w sprawie nadpłaty czy zwrotu podatku).
W ramach dalszego rozwoju internetowej skarbówki klienci będą mogli przeglądać także zaświadczenia. Planowana jest również integracja z systemem e-TOLL i wzbogacenie funkcjonalności składania wniosków. Niebawem użytkownicy uzyskają także możliwość monitorowania stanu sprawy.
Interia donosi, że e-urząd skarbowy to inwestycja współfinansowana ze środków unijnych. Tadeusz Kościński argumentował jej wdrożenie, mówiąc, że „fiskus nie może zostawać w tyle”.