Tak Polacy nazywali dzieci w 2024 roku. Zaskakują jednak najrzadziej nadawane imiona
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało najnowszy ranking najczęściej nadawanych imion dzieciom w Polsce. Jak co roku, dane te wywołują spore zainteresowanie i stanowią inspirację dla przyszłych rodziców. Na liście nie brakuje zarówno dobrze znanych faworytów, jak i nieoczekiwanych zmian na podium.
Dotychczasowi liderzy zdetronizowani
Rok 2024 przyniósł zaskakujące zmiany w rankingu najczęściej wybieranych imion dla dzieci. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało zestawienie, które ujawnia zarówno imiona cieszące się największą popularnością, jak i te, które powoli wychodzą z mody. Wśród noworodków można dostrzec ciekawe trendy, które nawiązują zarówno do tradycji, jak i współczesnych inspiracji.
Zarówno wśród dziewczynek, jak i chłopców pojawiły się imiona, które dominowały w poprzednich latach, ale nie brakuje również nowych liderów oraz zaskakujących spadków. W zestawieniu znalazły się także rzadkie i nietypowe imiona, które wywołują największe emocje i zdziwienie.
Nie pralka, nie lodówka. Przez to urządzenie płacisz wyższe rachunki za prąd, jest w wielu domach Policja ujawniła statystyki dot. nietrzeźwych kierowców. Liczby szokująNajpopularniejsze imiona dla dziewczynek
Na szczycie żeńskiego rankingu pojawiła się Maja, która wyprzedziła dotychczasową liderkę Zofię. Imię to nadano 4640 dziewczynkom, co uczyniło je zdecydowanym faworytem 2024 roku. Na podium znalazły się także Zofia (4470 razy) i Zuzanna (4144 razy). Zaskakująco, Maja awansowała aż o cztery pozycje w stosunku do poprzedniego roku, podczas gdy pozostałe imiona na podium odnotowały spadki.
Oto pełna lista dziesięciu najpopularniejszych imion dla dziewczynek:
- Maja - 4640
- Zofia - 4470
- Zuzanna - 4144
- Laura - 4036
- Hanna - 3916
- Julia - 3482
- Oliwia - 3420
- Pola - 3166
- Alicja - 3131
- Maria - 2698
Nikodem pozostaje liderem
W kategorii imion męskich nie było większych niespodzianek. Podobnie jak w poprzednim roku, najczęściej wybieranym imieniem dla chłopców był Nikodem, który nadano aż 6388 razy. Antoni (5404) oraz Jan (5277) również utrzymali swoje wysokie pozycje w rankingu, a Aleksander (5170) zajął czwarte miejsce.
- Pełna lista najpopularniejszych imion dla chłopców:
- Nikodem - 6388
- Antoni - 5404
- Jan - 5277
- Aleksander - 5170
- Leon - 4669
- Franciszek - 4574
- Ignacy - 4229
- Jakub - 3938
- Stanisław - 3715
- Mikołaj - 3644
Imiona, które odchodzą w zapomnienie
Ministerstwo Cyfryzacji zwróciło również uwagę na imiona, które nadawane były najrzadziej. Wśród dziewczynek najrzadziej wybierano imię Wiesława - zostało ono nadane jedynie dwóm noworodkom. W przypadku chłopców równie rzadkie okazało się imię Wacław, które wybrano zaledwie trzy razy. W zestawieniu znalazły się także unikatowe propozycje, takie jak:
- Dla dziewczynek: Safiya, Vamika, czy Chloe.
- Dla chłopców: Enzo, Xawery, czy Krzesimir.
Dane, które można znaleźć na portalu dane.gov.pl, pokazują, że trendy w wyborze imion zmieniają się z roku na rok, ale pewne klasyczne imiona pozostają niezmiennie popularne.
Wybór imienia dla dziecka to często niełatwa decyzja – powinno się podobać, dobrze kojarzyć, może nawiązywać do tradycji rodzinnych lub być inspirowane ulubionym bohaterem literackim - wskazało Ministerstwo Cyfryzacji.
Dzięki tym zestawieniom rodzice mogą świadomie podejść do wyboru imienia dla swojego dziecka, kierując się zarówno tradycją, jak i osobistymi preferencjami.