Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tak Polacy zużywają prąd. Najbardziej szokują wyniki z najmniejszego województwa
Michał Górecki
Michał Górecki 18.08.2024 21:33

Tak Polacy zużywają prąd. Najbardziej szokują wyniki z najmniejszego województwa

Zużycie energii w Polsce pod względem województw
Fot. Google Earth/Anthony Indraus - Unsplash

Zużycie energii elektrycznej w Polsce mierzy m.in. Główny Urząd Statystyczny. Po posegregowaniu tych danych pod względem podmiotu, czyli płatnika - w tym przypadku pojedynczego gospodarstwa domowego - i uwzględnieniu w rachunkach granic wojewódzkich, wraz z liczbą mieszkańców - można oszacować, ile średnio zużywamy w Polsce prądu “na głowę” w poszczególnych regionach. Wyniki tego eksperymentu stawiają szereg kolejnych pytań.

Zużycie energii w Polsce. Gdzie zużywamy jej najwięcej?

Wyniki takich rachunków podają eksperci z Rynku Pierwotnego, posiłkując się danymi GUS. Statystyka uwzględnia jednak dane z roku 2022, urząd nie opublikował jeszcze bowiem tych z roku 2023. Niemniej, ze statystyk płyną ciekawe wnioski i jeszcze więcej pytań. Gdzie zużywamy najwięcej energii w Polsce?

Zobacz też: Nie przyłączysz się do sieci OZE. Zacofana Polska nie daje rady z nową energią, liczby szokują

Nie przyłączysz się do sieci OZE. Zacofana Polska nie daje rady z nową energią, liczby szokują

Zużycie prądu w Polsce z podziałem na województwa. Gdzie najwięcej, a gdzie najmniej? [LISTA]

Poniższy ranking uwzględnia dane z gospodarstw domowych, z poszczególnych województw i w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2022 r.. Województwa publikujemy w kolejności od największego do najmniejszego zużycia/os. w skali roku:

  • woj. mazowieckie - 896 kWh (krajowy rekord),
  • woj. dolnośląskie - 831 kWh,
  • woj. opolskie - 815 kWh,
  • woj. łódzkie - 805 kWh
  • woj. śląskie - 800 kWh,
  • woj. małopolskie - 781 kWh,
  • woj. wielkopolskie - 763 kWh,
  • woj. lubuskie - 761 kWh,
  • woj. podlaskie - 758 kWh,
  • woj. kujawsko-pomorskie - 727 kWh,
  • woj. pomorskie - 725 kWh,
  • woj. zachodniopomorskie - 723 kWh,
  • woj. warmińsko-mazurskie - 703 kWh,
  • woj. lubelskie - 624 kWh,
  • woj. świętokrzyskie - 614 kWh,
  • woj. podkarpackie - 528 kWh (najniższe zużycie prądu w Polsce).
Zrzut ekranu 2024-08-18 212346.png
Źródło: RynekPierwotny.pl

Rzecz jasna dla szerszych wniosków, płynących z powyższych danych, konieczne byłoby ekstrapolowanie podobnej analizy porównawczej o kolejne lata, ale nawet w skali mikro eksperci Rynku Pierwotnego podsuwają pierwsze tropy.

Zaskoczenia

Na pierwszy rzut oka widać, że zużycie nie idzie w parze z wielkością (populacją) regionu. “Zaburzenia” w tej proporcji widać już w pierwszej TOP 5, która w Polsce, pod względem liczby ludności wygląda następująco: mazowieckie, śląskie, wielkopolskie, małopolskie i dolnośląskie. Tymczasem w rankingu zużycia zgadza się wyłącznie woj. mazowieckie. Dużym zaskoczeniem może być woj. opolskie - najmniejsze w kraju, które jednocześnie generuje potężne, jak na swoje rozmiary, zużycie równe 815 kW, czyli wyłącznie o 81 kW mniej, niż największe w kraju mazowieckie, wyprzedzając tym samym Dolny Śląsk, Śląsk i Małopolskę.

Zobacz też: Koniec darmowych parkingów w weekendy. Ten przywilej zniknie po 39 latach

Wnioski?

Andrzej Prajsnar z RP zwraca uwagę m.in. na rozkład liczby mieszkańców: oficjalne liczby z dużych miast (wojewódzkich) mogą być, jak zauważa, niedoszacowane - duża część ludności umyka statystykom meldunkowych itp. Z kolei szybko wyludniające się gminy i powiaty - przeszacowane. 

Ale i na tym nie koniec, ekspert RP punktuje trop najbardziej kluczowy, pod względem zużycia prądu, czyli popularność pewnych rozwiązań technologicznych. 

Na poziom „domowego” zużycia energii elektrycznej w poszczególnych województwach może wpływać popularność takich urządzeń jak między innymi płyty indukcyjne lub klimatyzatory - zauważa.

Zobacz też: Stoimy na czele katastrofy - to już “zanik polskiego narodu”