Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Takie emerytury dostają zakonnice. Kwoty mogą zaskakiwać
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 28.12.2024 21:58

Takie emerytury dostają zakonnice. Kwoty mogą zaskakiwać

zakonnice, emerytura
Fot. Pixabay/lorilorilo

Codzienna służba w duchowym powołaniu nie zawsze idzie w parze z odpowiednim zabezpieczeniem na przyszłość. Jakie wsparcie otrzymują duchowni w Polsce? Odkrywamy, co decyduje o wysokości ich świadczeń emerytalnych i jakie mechanizmy je regulują.

Fundusz, który wspiera duchownych

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, duchowni w Polsce mogą korzystać ze specjalnego wsparcia. Fundusz Kościelny działa na rzecz członków kościołów i związków wyznaniowych posiadających uregulowany status prawny w kraju. Jest to forma zabezpieczenia społecznego, która pozwala na finansowanie składek emerytalnych, rentowych i wypadkowych dla wybranych grup, w tym członków zakonów oraz misjonarzy.

„Fundusz Kościelny finansuje składki na ubezpieczenia w pełnym zakresie dla zakonów kontemplacyjnych oraz misjonarzy pracujących na terenach misyjnych” – podkreśla portal money.pl. Tym samym stanowi on podstawę systemu zabezpieczenia społecznego dla duchownych, którzy nie mają innego tytułu do ubezpieczenia.
 

Znany zakład kończy działalność. 150 osób straciło pracę tuż przed świętami Górale biją na alarm. Turyści przed sylwestrem powinni na to uważać

Nierówności w świadczeniach. Kto ma więcej?

Nie wszyscy duchowni mogą liczyć na podobne wsparcie. Księża, którzy poza pracą duszpasterską prowadzili zajęcia dydaktyczne, są uprawnieni do wyższych świadczeń. Praca ta pozwalała na odprowadzanie dodatkowych składek emerytalnych, co pozytywnie wpływa na ich wysokość.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku zakonnic prowadzących życie kontemplacyjne, które nie generuje dochodów. Świadczenia te mogą być znacznie niższe od przeciętnej emerytury. Jak tłumaczy money.pl: „Duchowny, który przystąpił do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych, objęty jest również obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym, ale nie może korzystać z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.”

Minimalne wsparcie a codzienne wyzwania

Najbardziej dotkliwa sytuacja dotyczy duchownych, którzy nie mają innego źródła dochodu. Niektóre zakonnice, mimo wieloletniej pracy na rzecz wspólnoty, otrzymują świadczenie minimalne, które aktualnie wynosi 1780,96 zł brutto. Te w wielu przypadkach ledwo wystarczają na pokrycie podstawowych kosztów utrzymania, takich jak opłaty czy leki.

Obecny system wsparcia dla zakonów opiera się głównie na Funduszu Kościelnym, który choć pomaga w finansowaniu składek, nie rozwiązuje problemów związanych z ich niską wysokością. Zmiany w tym obszarze mogłyby przyczynić się do poprawy jakości życia duchownych, szczególnie tych najbardziej potrzebujących.

Czy minimalna emerytura wystarcza na godne życie? Wiele zależy od tego, czy duchowni mają dodatkowe źródła dochodu, jednak dla wielu zakonników takie możliwości są bardzo ograniczone. Reforma systemu wsparcia duchownych mogłaby zwiększyć ich bezpieczeństwo finansowe na starość. Warto zastanowić się, czy obecny model faktycznie odpowiada na potrzeby osób, które przez całe życie oddawały się służbie duchowej.