Sejm przyjął 6 nowych poprawek do tarczy antykryzysowej. Wielu Polaków zyska więcej
Tarcza antykryzysowa będzie znowelizowana
Tarcza antykryzysowa w nowym kształcie jest przedmiotem obrad sejmowych w tym tygodniu. Portal parkiet.pl donosi, że część poprawek zaproponowanych przez senat została przyjęta przez sejm.
Dzięki zmianom autorstwa senatu z pomocy będą mogły skorzystać również firmy, które powstały między 1 lutym a 1 kwietnia 2020 r. Według wcześniejszych postanowień przedsiębiorstwa, które rozpoczęły działalność w tym okresie były wykluczone ze wsparcia.
Sejm pozytywnie rozpatrzył poprawkę dotyczącą zwolnienia ze składki ZUS dla wszystkich firm jednoosobowych – wysokość przychodu będzie w tym wypadku bez znaczenia. Dotychczas ten limit wynosił 300 proc. średniej płacy, czyli ok. 15,6 tys. w skali miesiąca.
Jednoosobowe i małe firmy mogą sporo zyskać
Posłowie poparli również poszerzenie „wakacji składkowych” o małe firmy, które zatrudniają między 10 a 49 osób. Takie podmioty mogą liczyć na 50 proc. ulgę w trakcie regulowania płatności w ZUS za swoich pracowników. Wcześniej te przepisy odnosiły się jedynie do samozatrudnionych oraz mikro firm.
Znowelizowane przepisy przewidują także wypłacenie świadczenia postojowego dla firm jednoosobowych oraz zleceniobiorców, z którego mogą skorzystać trzykrotnie (a nie jednokrotnie). Zgodnie z poprawką senatu wypłatę w wysokości ok. 2 tys. zł otrzymają też zleceniobiorcy, którzy wcześniej zarabiali mniej. Nowa tarcza antykryzysowa proponuje również większą dostępność pożyczek dla jednoosobowych firm.
Tarcza finansowa ruszy już niebawem
Ponadto sejm przyjął przepisy, które umożliwią uruchomienie tarczy finansowej m.in. poprzez przyznanie prawa do emitowania obligacji Polskiemu Funduszowi Rozwoju. Niektóre poprawki zwalniają PFR z obowiązku ustanowienia zabezpieczenia do gwarancji i wniesienia opłaty prowizyjnej. Inne z kolei dopuszczają umorzenie przez Radę Ministrów (na wniosek PFR) wierzytelności skarbu państwa, które powstały z tytułu gwarancji, jeżeli ich odzyskanie będzie niemożliwe.
Posłowie poprali zmiany wprowadzające odpowiedzialność karną za złożenie fałszywego oświadczenia w trakcie ubiegania się o wsparcie finansowe od PFR.
Część poprawek odrzucono
Sejm nie zdecydował się na przyjęcie m.in. dodatkowego zasiłku dla opiekunów dzieci, które ukończyły 12 lat. Posłowie nie poparli także poprawki, która wykreślała przepis, na mocy którego Poczta Polska ma być uprawniona do zbierania i przetwarzania danych na podstawie numeru PESEL. Odrzucono również przepis, zgodnie z którym pracownicy służby zdrowia, którzy mieli styczność z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem, musieliby obowiązkowo odbywać właściwe testy.
Łącznie przyjęto 45 z 95 poprawek zaproponowanych przez senat.