BiznesINFO.pl Praca Rząd zorganizował targi pracy w Londynie, co zaoferował Polakom na emigracji?
Biznesinfo.pl

Rząd zorganizował targi pracy w Londynie, co zaoferował Polakom na emigracji?

13 maja 2019
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Targi Pracy odbyły się w londyńskim Queen Elizabeth II Centre, a grupą docelową byli Polacy mieszkający na Wyspach Brytyjskich. Organizatorzy tego przedsięwzięcia, to Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - podał portal money.pl.

Czym kuszono emigrantów?

Polska to kraj z nowymi możliwościami. Już nie jest miejsce, które opuszcza się w celu poszukiwania lepszego życia. Silna gospodarka, pro-przedsiębiorcze działania, niskie bezrobocie, szybki wzrost pensji i wsparcie państwa dla rodzin - to nasze atuty - tak do odwiedzających Queen Elizabeth II Centre Polaków mówiła minister Emilewicz do Polaków, co cytuje money.pl.

Mamy 30 wystawców reprezentujących branże: chemiczne, informatyczne, farmaceutyczne, ubezpieczeniowe, sektor bankowy - zatem ci pracodawcy, którzy dzisiaj oferują najlepsze, najwyżej płatne miejsca pracy - to z wystąpienia minister spisała Polska Agencja Prasowa.

Emilewicz zauważyła, że wtedy gry ruszyła pierwsza fala emigrantów zarobkowych z Polski na Wyspy, czyli w 2004 r., to bezrobocie było na poziomie 20%, teraz za to ledwo przekracza 5,5%. Minister podkreślała, że bardzo optymistyczny jest fakt, że tak wielu młodych Polaków bierze udział w zorganizowanych przez rząd targach. Minister Przedsiębiorczości stawiała też fakt bezpieczeństwa na terenie Polski w opozycji do multikulturowości Londynu.

Co na to sami Brytyjczycy?

Chartered Institute of Personnel and Development, z którym rozmawiał PAP, o czym wspomina Bankier.pl  zauważył, że biorąc pod uwagę to, jak dobrze radzi sobie (polska) gospodarka i rynek pracy, to z pewnością istnieją silne argumenty za powrotami do Polski, niemniej zauważył także, że wciąż dużą barierą przed powrotami do kraju jest przepaść pomiędzy wynagrodzeniami i to niemal na wszystkich szczeblach zawodowych i we wszystkich profesjach.

Wbrew prognozom planowany na ten rok brexit, czyli opuszczenie struktur Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nie wywołuje masowych powrotów polonii do kraju. Wielu Polaków z racji tego, że mieszka i pracuje na Wyspach już ponad 10 lat, jest pełnoprawnymi beneficjentami systemu emerytalnego tego kraju , do tego wychowało tam dzieci, które na tyle mocno utożsamiają się już z Wielką Brytanią, że ich rodzice zniechęceni są do powrotu.

Brytyjski urząd statystyczny policzył także, że w Zjednoczonym Królestwie żyje około miliona Polaków, przez co jesteśmy najliczniejszą grupa etniczną na Wyspach. W samej stolicy Imperium Brytyjskiego, czyli Londynie żyje ponad 180 tys. naszych rodaków.

Kasper Starużyk

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat