biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Te pieniądze możesz dostać tylko raz w życiu. Wielu Polaków wciąż nie ma pojęcia
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 25.04.2025 06:00

Te pieniądze możesz dostać tylko raz w życiu. Wielu Polaków wciąż nie ma pojęcia

dodatkowe pieniądze
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wielu pracowników wciąż nie wie, że na pewnym etapie należą im się dodatkowe pieniądze. Te środki przysługują niezależnie od okresu zatrudnienia oraz rodzaju zawartego stosunku pracy. Jednorazowa wypłata może być znacznie wyższa niż standardowe wynagrodzenie, a szef ma obowiązek ją uiścić, w przeciwnym razie grozi mu kara. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać taki zastrzyk gotówki? 

Dodatkowe fundusze. Pracodawca ma obowiązek je wypłacić

Jednorazową wypłatę może otrzymać każdy pracownik, niezależnie od rodzaju umowy, etatu i stażu pracy, dotyczy to zarówno zakładów państwowych jak i prywatnych. Taki zapis został zawarty w Kodeksie pracy i jeśli pracodawca nie wypłaci należnej kwoty, może ponieść konsekwencje w postaci grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł, będzie musiał również wypłacić odsetki. 

Zwykle suma dodatkowych środków, które może otrzymać pracownik, jest równa miesięcznemu wynagrodzeniu za pracę, jednak część zakładów reguluje to odrębnymi przepisami, korzystniejszymi dla beneficjentów — dla niektórych grup zawodowych wypłata jest znacznie wyższa. Te środki są traktowane jako przychód ze stosunku pracy, więc podlegają opodatkowaniu zgodnemu z podatkiem dochodowym, ale nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. 

Jak się ubiegać o dodatkowe fundusze? 

pieniądze
Te pieniądze można pobrać tylko raz, for. Fot. Pixabay/gosiak1980

ZOBACZ TEŻ: ZUS zamyka drzwi na cztery spusty. W tych dniach urząd nie przyjmie ani jednego wniosku

Termin na 800 plus mija niebawem. Sprawdź, jak uchronić się przed utratą świadczeń Zasiłek pogrzebowy może wzrosnąć i to niemal dwukrotnie. Resort wskazał przewidywany termin

Odprawa emerytalna — te warunki trzeba spełniać, aby ją otrzymać

Odprawa emerytalna to jednorazowa wypłata, którą pracownik otrzymuje, kiedy decyduje się przejść na emeryturę bądź rentę. Celem tego rozwiązania jest wsparcie osoby w pierwszym etapie tego procesu, kiedy najbardziej może odczuć spadek wysokości dochodów. Prawo do świadczenia przysługuje od momentu, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy. Jeśli pracodawca nie dotrzyma tego terminu, podwładny może domagać się odsetek za tę zwłokę, o czym stanowią przepisy Kodeksu cywilnego. 

Odprawę emerytalną można otrzymać tylko raz, nawet jeśli osoba pracuje w kilku miejscach. Jest jednak pewien wyjątek — jeśli pracownik rozwiązuje umowy ze wszystkimi sowimi pracodawcami jednocześnie, tego samego dnia, wtedy otrzyma środki od każdego z nich. Jest to zgodne z art. 92 Kodeksu pracy zatytułowanym “zasady nabycia odprawy emerytalnej”:

§ 1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
§ 2. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Pieniądze
W niektórych grupach zawodowych odprawa emerytalna jest wyższa, fot. Marek Bazak/East News

Wysokość minimalnej odprawy emerytalnej wynosi równowartość miesięcznego wynagrodzenia, a maksymalna stawka może być dziesięć razy większa. W niektórych grupach zawodowych wysokość odprawy emerytalnej będzie zależeć od stażu pracy. Odrębne przepisy obowiązują w przypadku nauczycieli, urzędników, żołnierzy czy policjantów. Przykładowo — dyplomowany nauczyciel po 20 latach pracy otrzyma odprawę emerytalną w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia, a jeśli pracował dłużej niż 20 lat wtedy wypłata będzie równa wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku pracowników samorządowych oraz służby cywilnej te kwoty są jeszcze wyższe. 

Trzeba również pamiętać, że w kilku przypadkach otrzymanie tej wypłaty nie będzie możliwe. 

To wyklucza możliwość otrzymania odprawy emerytalnej

Pracownik może otrzymać świadczenie w postaci jednorazowej odprawy emerytalnej, bez względu na przyczyny, które stały się podstawą do rozwiązania umowy o pracę. Te środki należą się osobom, które nabyły do nich prawa, przechodząc na emeryturę lub rentę i nie kontynuują zatrudnienia oraz nie korzystały wcześniej z takiej formy dodatkowego wynagrodzenia. 

W kilku przypadkach prawo do otrzymania odprawy emerytalnej nie przysługuje. Dzieje się tak, gdy umowa o pracę została rozwiązana z powodu przejścia na rentę rodzinną. Podobnie jest w przypadku zakończenia pracy i pobierania świadczeń przedemerytalnych. Oprócz tego prawo do odprawy emerytalnej traci pracownik, który został zwolniony dyscyplinarnie, ponieważ odejście z pracy nie nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę. 

Przyjęcie odprawy emerytalnej powinno zostać wpisane do świadectwa pracy, które otrzymuje się zwykle w przeciągu 7 dni od zakończenia stosunku pracy. Zdarza się, że pracownik musi złożyć dodatkowo wniosek o przyznanie tych środków, dzieje się tak w przypadku kiedy przechodząc na emeryturę, nie otrzymał należnej kwoty i chce ją odzyskać, jednak termin na złożenie tego dokumentu upływa po trzech latach. 

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: