Tegoroczni emeryci mogą dostać więcej pieniędzy od ZUS-u, jeśli złożą wnioski we właściwych miesiącach
W 2023 roku prawo do emerytury nabędzie 300 tys. osób. „Fakt” przypomina, że wysokość ich świadczeń będzie zależeć od tego, kiedy złożą do ZUS-u odpowiedni wniosek. Gazeta wyjaśnia, że jednymi z najlepszych terminów są: styczeń, przełom stycznia i lutego oraz lipiec. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego.
W którym miesiącu najlepiej przejść na emeryturę?
Seniorzy, którzy jeszcze w styczniu lub na przełomie stycznia i lutego złożą wniosek o przejście na emeryturę, zostaną objęci marcową waloryzacją świadczenia. Rząd prognozuje, że renty i emerytury wzrosną o 14,8 proc.
Poza ogólną podwyżką świadczenia nowi emeryci mogą spodziewać się też wypłaty tzw. trzynastki. Trafi ona do tych osób, które na dzień 31 marca 2023 roku będą miały prawo do emerytury — zatem ktoś, kto złoży wniosek np. w połowie marca, może teoretycznie nie załapać się na wypłatę dodatkowych pieniędzy. Wszystko dlatego, że ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie otrzymanego wniosku.
Warto także pamiętać, że przechodząc na emeryturę w styczniu, rozwiązanie umowy o pracę oraz wniosek można złożyć nawet pod koniec miesiąca — wówczas możliwym jest otrzymanie całego wynagrodzenia za styczeń, uzyskanie odprawy emerytalnej, a także prawo do całej emerytury za styczeń — wyjaśnia dr Antoni Kolek, prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego na łamach „Faktu”.
Okres między kwietniem a czerwcem nie jest korzystny do podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę. Dr Antoni Kolek tłumaczy, że jeśli senior wtedy złoży wniosek, nie obejmie go roczny wskaźnik waloryzacji. Następuje on w czerwcu i może wynieść nawet 12 proc., co oznacza, że senior, który zgromadził kapitał o wartości 500 tys. zł i złoży wniosek już po waloryzacji, może liczyć na podwyżkę rzędu kilkuset złotych więcej miesięcznie.
Dlatego korzystnie jest przejść na emeryturę w lipcu i otrzymać nie tylko podwyżkę zgromadzonego w ZUS kapitału, ale również tzw. czternastkę . Rząd zapowiedział, że wypłaty tego dodatkowego świadczenia nastąpią w sierpniu.
Czy wniosek o emeryturę można wycofać?
Jak najbardziej. Świadczenie nie jest przyznawane przez ZUS z automatu. Dlatego, jeśli senior złoży wniosek o emeryturę w niekorzystnym dla siebie miesiącu, możliwe jest jego cofnięcie i ponowne złożenie np. w lipcu.