Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dziś ty także możesz stracić dostęp do telewizji. Wszystko zależy od sprzętu, jaki masz w domu
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 02.06.2020 02:00

Dziś ty także możesz stracić dostęp do telewizji. Wszystko zależy od sprzętu, jaki masz w domu

Telewizja zmienia częstotliwość
pikepro.com

Telewizja szykuje zmiany

Warto zwrócić uwagę na to, że istnienie naziemnej telewizji cyfrowej jest już swoistym standardem. Jednakże najważniejszą kwestią regulującą dostęp do kanałów telewizyjnych jest ustawienie dekoderów na odpowiednich częstotliwościach, bez których sygnał nie może być odbierany w dobrej jakości. Zespół TVP poinformował, że właśnie w nocy z 2 na 3 czerwca zostanie przeprowadzona zmiana częstotliwości nadawania programów telewizji naziemnej.

Telewizja Polska podaje, że zmiany będą dotyczyły takich kanałów jak TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka i TVP ABC. Odbiorcy nie powinni jednak martwić się tym faktem, ponieważ odbiorniki telewizyjne samoistnie przestroją się na nowe pasmo nadawania, a ponadto zaktualizują listę programów telewizyjnych.

Niestety właściciele starszych modeli telewizorów czy dekoderów muszą liczyć się z tym, że będą musieli ręcznie wyszukać kanały w ustawieniach za pomocą pilota i samodzielnie zmienić ustawienia na nowsze.

Wszystko związane jest z drugim procesem reformacji zapoczątkowanej 30 marca, związanej z szeroko pojętym rozwojem telefonii komórkowej w standardzie 5G. Sam standard, wzbudza wiele kontrowersji wśród społeczeństwa, mając zarówno tyle samo zwolenników, co przeciwników. 

Jednakże w związku z ww. procesem tzw. "reformingu", nastąpiła konieczność zwolnienia pasma 700 MHz. Zmianą została także objęta szeroko zwana organizacja multipleksów telewizji naziemnej, dowiadujemy się z serwisu finanse.wp.pl.

Dekodery zmienią częstotliwość

Zmiany, które są zaplanowanie na dzisiaj dotyczyć będą wszystkich ogólnopolskich multipleksów, jak podaje "SAT Kurier" będą dotyczyć następujących obszarów rezerwacyjnych: 

·       MUX 1 - Elbląg (z k. 43 na 27), Koszalin (z 44 na 23), Świnoujście (z 58 na 21);·       MUX 2 - Białogard (z k. 50 na 35), Elbląg (z 25 na 21);·       MUX 3 - Białogard (z k. 60 na 38), Gdańsk (z 48 na 22), Jelenia Góra (z 49 na 24), Koszalin (z 23 na 48), Kraków (z 50 na 22), Piła (z 60 na 33);·       MUX 4 - Gdańsk (z k. 52 na 25), Lębork (z 52 na 25);·       MUX L4 - Świdnica, Wrocław (z k. 24 na 27).

Zanim kupisz nowy dekoder:

Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak przypomina "SAT Kurier", że decydując się na zakup nowego odbiornika odbiorcy powinni zwrócić uwagę, czy "jest on przystosowany do odbioru sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC". Użytkownicy powinni ponadto sprawdzić czy dekoder obsługują najnowszy standard HbbTV 2.0.1, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Reasumując - nie ma w tym momencie konieczności wymieniania odbiorników telewizyjnych na nowsze. Pytanie jednak na jak długo, bo biorąc pod uwagę dynamiczność rozwoju technologii informacyjnych czy medialnych, być może Polacy już niedługo będą musieli być skazani na spory wydatek w postaci nowych dekoderów w swoich mieszkaniach.

Tagi: Polska Finanse