Ponad cztery miliony Polaków korzysta z Rodzinnych Ogródków Działkowych. Od roku obowiązują jednak przepisy, które mogą sprawić, że wiele z nich przejdzie do historii. Tymczasem Polski Związek Działkowców apeluje o zmianę przepisów i radzi działkowcom co robić.
Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD), to miejsca cieszące się w ostatnich latach dużą popularnością. Kojarzone dotychczas głównie z osobami w podeszłym wieku, znalazły zainteresowanie również wśród ludzi młodszych. Co trzeba wiedzieć, jeśli chcemy zostać działkowcem?
Wycinanie drzew i krzewów, nawet na własnej posesji jest bez wymaganego zezwolenia przeważnie nielegalne. Za takie działanie grożą konkretne kary. Co trzeba wiedzieć, by ich uniknąć?
Ustawa o prawie geologicznym i górniczym z 2023 wzbudza wśród wielu ekspertów pewien niepokój. Krytycy zaznaczają, że może ona bardzo utrudnić, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwić budowę domów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jednak uspokaja.
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W obecności parlamentarzystów i przedstawicieli środowiska rolniczego mówił o szansach i wyzwaniach jakie stoją przed polską wsią. Chcę wprowadzić możliwość dopłat do nawozów, dopłat do zakupu tony nawozów – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.Wśród poruszonych tematów znalazła się kwestia dopłat do nawozów, walka z ASF czy przetwórstwo rolne. Premier zapewnił rolników o wsparciu. Zaznaczył też, że rząd zajmuje się problemami z jakimi boryka się dziś polska wieś. Szef rządu ocenił podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, że tym, co teraz szczególnie "boli rolników" są ceny produktów nawozowych. – Apeluję do Komisji Europejskiej, żeby jak najszybciej udzieliła zgody dla rządu Rzeczpospolitej Polskiej na dopłaty do nawozów – powiedział premier.
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, według której Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) jest podmiotem upoważnionym do wykonywania w spółkach praw z udziałów i akcji wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. – Celem nowelizacji jest wprowadzenie przepisów umożliwiających przekazanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wykonywania ww. praw z akcji lub udziałów ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych. Wprowadzany jest również tryb przekazania wykonywania praw z akcji lub udziałów – przekazanie będzie możliwe pod warunkiem spełnienia przesłanki niezbędności tej czynności dla realizacji polityki gospodarczej państwa, w tym ochrony interesów Skarbu Państwa, na wniosek ministra właściwego do spraw aktywów państwowych i za zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Z dniem przejęcia przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, prawa z akcji lub udziałów staną się mieniem Skarbu Państwa niewchodzącym w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – czytamy w komunikacie. Nowelizacja umożliwi przekazanie spółek rolnych pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ma to pozwolić na utworzenie państwowego holdingu spożywczego, nad czym pracuje resort aktywów.Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa umożliwiono tworzenie lub przystępowanie do spółek prawa handlowego oraz posiadanie, obejmowanie lub nabywanie akcji lub udziałów w spółkach. Jednakże jeżeli jest to niezbędne dla realizacji polityki gospodarczej państwa, w tym ochrony interesów Skarbu Państwa, na wniosek ministra właściwego do spraw aktywów państwowych KOWR jest obowiązany przekazać temu ministrowi ww. akcje lub udziały. Obecnie w imieniu resortu rolnictwa nadzór nad spółkami rolnymi sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W gestii KOWR są 42 spółki, z czego osiem zostanie przekazanych pod nadzór MAP. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Kwestie formalne nabycia mieszkania czy domu są dla większości z nas jasne. Z kolei skutki podatkowe sprzedaży działek rolnych są wiedzą mniej powszednią. Jak wysoka jest kwota podatku oraz czy jest możliwe skorzystanie z ulg – opisujemy w dalszej części artykułu.