Już 1 stycznia w życie wchodzą przepisy dot. wypłat renty wdowiej. Szacuje się, że nawet 2 mln emerytów i rencistów otrzyma wsparcie w postaci 15 proc. świadczenia zmarłego małżonka lub będzie mogło pobierać je zamiast swojego. Tych, którzy liczą, że pieniądze zaczną trafiać do nich już za niecałe trzy miesiące, czeka jednak rozczarowanie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc wypłaca tysiącom Polaków wiele rodzajów świadczeń. Pieniądze z ZUS można jednak otrzymać także z innego tytułu. Część z nich może zostać odziedziczona, ale aby tak się stało trzeba złożyć wniosek. Niestety, nie wszyscy skorzystają z tej możliwości. Co warto wiedzieć o dziedziczeniu z subkonta?
Spadkobierca może dziedziczyć majątek, długi zmarłego, niezapłacone zobowiązania podatkowe czy koszty pogrzebu. W skład masy spadkowej wchodzą także niematerialne aktywa takie jak chociażby autorskie prawo majątkowe czy prawo do pobrania nadpłaty podatku. Ale czy można dziedziczyć renty i emerytury?
Zarówno środki odłożone na rachunku w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE), jak i część środków zgromadzonych w ZUS podlegają dziedziczeniu. Od 2011 roku każdy ubezpieczony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych posiada swoje indywidualne Subkonto ZUS i to właśnie środki zgromadzone na tym subkoncie mogą być dziedziczone.