1 lipca wejdą w życie gigantyczne zmiany dla polskich kierowców. W Warszawie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Okazuje się, że niektóre samochody nie będą mogły wjechać do centrum miasta. Za niedopilnowanie przepisów można dostać wysoki mandant.
Około 67 tys. ton w dwa lata - o tyle spadł wolumen zbioru kapusty w Polsce na przestrzeni lat 2021-2023. Rok 2024 nie wyłamie się z tendencji spadkowej, bo ta trwa od przeszło dekady. Przyzwyczajenia żywieniowe Polaków to jedno, dominujący powód galopujących spadków w zbiorach jest przerażający.
McDonald's, jedna z największych sieci franczyz na świecie, wychodzi naprzeciw trendom i wprowadza nowe możliwości realizacji zamówień. Od połowy czerwca do McDonald's można przyjść z własnym kubkiem, albo kupić produkt wielokrotnego użytku - YourCup. “Haczyków” w tej ofercie nie ma. Jest jednak istotna zmienna.
Polski węgiel nie udźwignie nowych wymagań dotyczących ograniczenia poziomu zawartości siarki, których chce Ministerstwo Klimatu i Środowiska - ocenia Ministerstwo Przemysłu i postuluje zmiany, zapowiadając braki na wschodniej ścianie Polski i wywołaną nimi panikę. Dołącza branża. Nastroje są minorowe, transformacja łapie zadyszkę?
W przypadku codziennych zakupów spożywczych paragon jest zwykle elementem przydatnym co najwyżej do opuszczenia sklepu, gry korzystamy z kasy samoobsługowej. Jeśli więc w ogóle bierzemy go od pracownika sklepu, kolejną czynnością jest jego pozbycie się. I, w większości, robimy to źle - wynika z badań. Jak poprawnie wyrzucić sklepowy paragon?
Już 1 lipca wchodzi w życie ustawa o czasowym ograniczeniu cen energii, gazu i ciepła systemowego oraz regulacje dotyczące bonu energetycznego. Nie umknęło to uwadze cyberprzestępców - ministerstwo klimatu i środowiska wydało komunikat przestrzegający przed ich działalnością.
Pierwsza w Polsce strefa czystego transportu zacznie obowiązywać już 1 lipca br. w Warszawie. Poza stolicą etap konsultacji trwa w Krakowie i Wrocławiu, ale mniejsze miasta, choć mają obowiązek ich wprowadzenia, domagają się scentralizowania procesu i jasnych rozwiązań rządowych. “Żebyśmy wiedzieli, czy naprawdę idziemy w tę stronę wspólnie” - mówi wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.
Wielkimi krokami zbliża się uruchomienie w Polsce systemu kaucyjnego. Ministerstwo klimatu i środowiska wydało pozwolenie dla jego nowego operatora. Będzie nim Polska Kaucja (PolKa). Co to oznacza dla wdrożenia i jak będzie ono przebiegać?
Krajowa Administracja Skarbowa wraz z Inspekcją Handlową przeprowadziła kontrole importowanych na rynek polski pomp ciepła. Łącznie skontrolowano 463 przewożone przez granicę urządzenia. Wyniki są zatrważające - zaledwie 101 z nich zostało dopuszczonych do obrotu.
Wiele osób ma nawyk wyłączania światła, gdy wychodzi z pomieszczenia. Czy takie działanie naprawdę ma sens i generuje realne oszczędności?
Kwestia przytwierdzonych do butelek plastikowych nakrętek, to w ostatnich miesiącach temat niezwykle nośny medialnie. Pomijając ideologiczne spory, postaramy się wyjaśnić, o co tak naprawdę chodzi w tzw. dyrektywie plastikowej?
Jednym z nieoczywistych skutków globalnego ocieplenia jest negatywny wpływ na bezpieczeństwo lotów pasażerskich. Badania wykazują, że większe amplitudy temperatur w stratosferze powodują wzrost liczby najsilniejszych turbulencji. Problem jest na tyle poważny, że należy odzwyczajać się od podróży samolotem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Były astronauta, ostatni z ”ludzi Księżyca”, nie żyje. Bill Anders zginął w katastrofie lotniczej. NASA wydało oświadczenie w tej sprawie. ”Będzie nam go brakowało”.
Już od 1 lipca polskich kierowców czekają duże zmiany. Z początkiem przyszłego miesiąca zacznie bowiem obowiązywać pierwsza Strefa Czystego Transportu. Brak przestrzegania nowych przepisów skutkować będzie wysokim mandatem. Co trzeba wiedzieć?
Naukowcy z IMGW ostrzegają: temperatura w Polsce stale rośnie, już z początkiem 2024 r. odcisnęła się z wynikiem historycznie wysokim, notując rekord w lutym. Kolejne gminy apelują o oszczędzanie wody. Deszcz, nawet jakby występował, nie zawsze ratuje sytuację. Wprowadzane są specjalne zakazy podlewania. Za ich złamanie grozi kara.
Perspektywa wzrostu cen energii skłania do poszukiwania sposobów na oszczędności prądu. Nie zawsze wymaga to inwestycji, często wystarczy niewielka zmiana przyzwyczajeń i uważność, by mniejsze zużycie energii elektrycznej odczuć także w portfelu.
Wczoraj rząd zatwierdził rewizję Krajowego Planu Odbudowy, dzięki której uruchomiony zostanie program dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. Tymczasem do ich większej liczby nie są przystosowane polskie drogi. Wykorzystywane dziś zabezpieczenia sprawdzają się dla samochodów spalinowych, jednak nie dla EV.
Rząd zatwierdził projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Tym samym ostatecznie zapadła decyzja, aby w Polsce nie wprowadzać podatku od rejestracji aut spalinowych, lecz dopłatę do zakupu aut z napędem elektrycznym. Nowe informacje w tej kwestii przekazała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska.
Rachunki za wodę można obniżyć w bardzo prosty sposób. Polacy, szukając oszczędności, zapominają o najprostszych rozwiązaniach. Jeden, drobny i niepozorny gadżet zainstalowany w łazience i kuchni sprawi, że faktura za wodę będzie znacząco niższa. Mowa o perlatorze.
Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę o prawie do naprawy, która zmieni sposób, w jaki konsumenci korzystają z urządzeń AGD. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie napraw sprzętów domowych, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zmniejszyć ilość elektrośmieci.
Od kwietnia ubiegłego roku obowiązuje nowe prawo o świadectwie energetycznym. Dla wielu osób jego posiadanie jest od tego czasu obligatoryjne. Przy okazji obowiązkowe zostały cykliczne kontrole systemów grzewczych, które kontrolerzy również mogą chcieć sprawdzić. Kto nie musi się przejmować?
Zielona transformacja to jedno z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed polską gospodarką. Jednym z ważnych uczestników tego procesu są jednostki samorządu terytorialnego (JST). Podczas kongresu Impact’24 w rozmowie z Biznes Info Ewa Tyrka, dyrektorka Departamentu Sektora Samorządowego w Banku Gospodarstwa Krajowego mówiła o współpracy tej instytucji z JST i finansowaniu zielonej transformacji miast.Samorządy są dla Banku Gospodarstwa Krajowego kluczowym partnerem. Tylko w ostatniej dekadzie dostarczyliśmy samorządom i ich podmiotom zależnym finansowania na kwotę 30 mld zł. Te środki przekładają się na inwestycje i poprawę jakości życia lokalnych społeczności — mówiła Ewa Tyrka. Bank Gospodarstwa Krajowego dostarcza samorządom finansowania poprzez kredyty, organizację i nabycie na rachunek własny obligacji (w tym przychodowych), a także pożyczki. Bank finansuje samorządowe inwestycje także w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, dystrybuuje środki unijne, realizuje programy wsparcia mieszkalnictwa społecznego i komunalnego. BGK udziela też finansowania dla spółek komunalnych.
Zmywarki pozostają sprzętem kuchennym zużywającym duże ilości zasobów, mimo wprowadzonych na przestrzeni lat optymalizacji. Stosowanie dobrych praktyk może jednak przełożyć się na znaczące oszczędności wody i prądu, a dzięki temu - pieniędzy.
Na Polaków czekają duże pieniądze. Budżet państwa dopłaci do wymiany okien zarówno mieszkańcom domów, jak i mieszkań. Kwoty są imponujące, zwłaszcza w obliczu twardych danych - wymiana okien i tak się opłaca.
Unia Europejska bierze się za nasz sposób użytkowania przedmiotów. Zgodnie z nowymi standardami ekoprojektowania, zakupione produkty mają być trwalsze, dłużej nam służyć, a dodatkowo nadawać się, chociażby do naprawy czy recyklingu. Ma to stanowić zachętę dla producentów, aby ci myśleli o obiegu zamkniętym już na etapie projektowania swojego towaru.
Ekspresy wykorzystujące kapsułki z kawą zdobyły dużą popularność - wygoda i dobry marketing przyniósł świetną sprzedaż, ale nie odpowiadają na pytania o szkodliwość kapsułek. Opublikowane badania wykazują, że bilans korzyści i strat w przypadku ekspersów kapsułkowych nie jest oczywisty.
Attila Szabó, od 2022 r. prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska, zaprezentował nowe modele elektrycznych vanów. W kontekście postępującej elektryfikacji Europy przyznaje: “też mamy rodziny, dzieci, tysiące pracowników. Chcemy być pewni, że i oni mają przyszłość”.
Budując dom, czy też remontując stoimy przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór sposobu ogrzewania. W ostatnich latach dużą popularnością cieszyły się pompy ciepła. Jak wybrać tą odpowiednią i na co zwrócić uwagę?