Powołując się na prognozy przygotowane przez Ministerstwo Finansów, „Fakt” podaje, że w najbliższych latach możemy spodziewać się przeciętnej emerytury w wysokości dwóch tys. złotych, a minimalnego wynagrodzenia na poziomie pięciu tys. złotych. Kiedy dokładnie to nastąpi?
Seniorzy posiadający emeryturę, jeżeli potrzebują więcej pieniędzy, mogą sobie dorobić . Jednakże nie oznacza to, że można zarobić dowolną ilość pieniędzy. Obowiązują bowiem limity - które, pechowo, wraz z początkiem września zostały podniesione.
W dobie wszechobecnej drożyzny każdy z nas może się znaleźć w trudnej sytuacji finansowej. Dotyczyć to może również osób starszych, które nie mogąc liczyć na wsparcie rodziny, szukają pomocy finansowej w innych miejscach. W takich sytuacjach warto wiedzieć, że komornik nie może zająć całego świadczenia, ale może je znacznie uszczuplić, informuje Interia Biznes. O jakich kwotach mówimy?
Wraz z początkiem września ruszą wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów. Mowa oczywiście o czternastej emeryturze. Znamy również kwoty, które w najbliższych tygodniach trafią do seniorów.
Powraca temat reformy systemu emerytalnego w Polsce. Tym razem na wokandzie znalazł się sam wiek emerytalny - padły propozycje jego zmiany. Jest zatem możliwość, iż będzie można wcześniej przejść na emeryturę.
W obliczu dynamicznych zmian demograficznych i wyzwań związanych ze starzejącym się społeczeństwem, wiele krajów szuka innowacyjnych rozwiązań, których celem jest finansowe zabezpieczenie seniorów. Rozwiązań, które zapewnią godne życie oraz ochronią przez ubóstwem. W Polsce, jednym z nich jest tzw. czternasta emerytura, o której słyszał prawdopodobnie każdy dorosły Polak. W ostatnim czasie w programie zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian. Szczegóły poniżej.
Pojawiają się niepokojące informacje na temat waloryzacji emerytur. Podwyżki zaplanowane za dwa lata mają być znacznie niższe w porównaniu z tymi, które miały miejsce w 2023 roku. Emerytury mają również rosnąć w wolniejszym tempie.
Wśród świadczeń dla seniorów znajduje się sporo pozycji mających pomóc beneficjentom w ich życiu. Jedną z nich jest 500 plus dla seniorów, które ma polepszyć kwestię zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych. Do świadczenia kwalifikują się również osoby młodsze, jednak trzeba spełnić warunki.
Kwestia wypłacenia emerytury w terminie potrafi zaabsorbować uwagę i energię wielu osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może jednak nie wypłacić wcześniejszej emerytury, nawet jeżeli dana osoba jest do tego uprawniona. Powodem najczęściej jest brak ważnego dokumentu.
Przepisy dotyczące czternastej emerytury obowiązują wszystkich Polaków. Nic zatem dziwnego, że “czternastkę” otrzymają również posłowie i posłanki w Sejmie. Podwyżka obowiązuje również w ich przypadku.
Emeryci i renciści mogą dorabiać, jednak muszą mieć na uwadze, że obowiązują limity wynagrodzenia, których przekroczenie może oznaczać ograniczenie lub wręcz zawieszenie świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych niedawno ogłosił, że będą mogli dorobić mniej niż dotychczas. Nowe limity zaczną obowiązywać 1 września.
Pojawił się projekt zmian w rencie rodzinnej, która przysługuje wdowie lub wdowcowi. Według pomysłodawców, świadczenie ma zwiększyć swobodę seniorów pod względem wyboru i możliwości. Proponowane zmiany znajdują się już w Sejmie.
Kilka dni po ogłoszeniu przez prezesa PiS podwyżki, jest oficjalne rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego. Czternastki w końcu trafią w tym roku do emerytów. Poznaliśmy również termin wypłaty świadczenia.
W czerwcu br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał ponad 40 tys. emerytur pomostowych. Przepisy zmieniające ustawę o tych świadczeniach zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. To bardzo ważna informacja dla tysięcy Polaków, którzy będą mogli przejść na emeryturę nawet 5 lat wcześniej.
Nie ma dobrych informacji dla seniorów w związku z tegoroczną czternastą emeryturą. Część z nich może dostać pieniądze we wrześniu zamiast wcześniej w sierpniu. Niewykluczona jest również podwyżka.
Duże zmiany w systemie dotyczącym przyznawania emerytur pomostowych. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która znosi wygasający charakter tego typu świadczeń. Oznacza to, że z “pomostówek” skorzystać będzie teraz mogło więcej osób niż dotychczas. Kto dokładnie?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował, że emeryci i renciści, którzy nie ukończyli powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego, będą mogli dorobić mniej niż dotychczas. Niższe limity zaczną obowiązywać 1 września br.
5 tysięcy dodatkowej emerytury wypłacanej co miesiąc? Dla niejednego polskiego seniora taki scenariusz byłby prawdziwym spełnieniem marzeń. Jak się okazuje, na tak zwane świadczenie honorowe może liczyć każdy Polak. Należy spełnić jednak jeden podstawowy warunek. O co dokładnie chodzi?
Emerytura Ryszarda Terleckiego to nieosiągalne marzenie wielu polskich seniorów. Jeden z najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości nie może narzekać na wysokość przelewów od ZUS. Należy pamiętać, że świadczenie emerytalne to niejedyne pieniądze, jakie trafiają do portfela posła PiS.
W ostatnich miesiącach dość szeroko omawiana jest sprawa emerytur znanych osobistości. Wielu znanych artystów wyraża spore zastrzeżenia co do wysokości przysługujących im świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w “Informacji o stanie konta” wylicza hipotetyczną wysokość emerytury. Kiedyś wysyłał ją pocztą, ale teraz jest ona dostępna tylko w formie elektronicznej (chyba że ktoś zgłosi do ZUS-u życzenie otrzymania wersji papierowej). Poniżej wyjaśniamy, dla kogo ZUS przygotowuje takie wyliczenia i gdzie można je znaleźć.
Czas nieubłaganie płynie. Całkiem niedawno miała miejsce tegoroczna waloryzacja. Jednakże to już historia. Zapewne nie jeden senior zastanawia się, jakiej podwyżki może spodziewać się w nadchodzącym roku. Mamy odpowiedź na to pytanie.
Do nietypowej sytuacji doszło w Warszawie. Na skutek pomyłki pracownika Poczty Polskiej emerytura w wysokości 1835,45 zł trafiła do osoby nieuprawnionej. Gdy cała sprawa ujrzała światło dzienne, kobieta nie chciała oddać pieniędzy twierdząc, iż jej też są potrzebne.
W nadchodzącym miesiącu wielu seniorów może się zdziwić – po części wypłaty sierpniowych emerytur pojawią się bowiem w innych terminach niż zwykle. Powód? Kalendarz – informuje “Fakt”.
Niewielu emerytów wie, że przy spełnieniu pewnych warunków kwalifikują się do otrzymania z ZUS kwoty 5540 zł co miesiąc. Co ważne, nie jest nawet potrzebne posiadanie prawa do emerytury, aby pieniądze otrzymywać.
Sejm zajął się dziś nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych. Oprócz tego wprowadzono zabezpieczenia działaczy związkowych z zakresu prawa pracy oraz zwiększono roczny limit odliczenia od dochodu wydatku z tytułu składek członkowskich płaconych na rzecz związków zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Na początku lipca został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Osoby, które w 2020 roku osiągnęły wiek emerytalny, ale nie przeszły na emeryturę, mogą złożyć wniosek o jej przyznanie i otrzymać nawet 40 dodatkowych wypłat z ZUS, przypomina “Fakt”.
Po tygodniach oczekiwania, premier Mateusz Morawiecki ogłosił w końcu termin wypłaty czternastej emerytury dla seniorów. Niestety, jak się okazuje, nie wszyscy emeryci będą mogli ją otrzymać.