Pożyczki pieniężne w rodzinie to częsta praktyka, ale czy wiesz, jak uniknąć podatku od tych transakcji? Kiedy płacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), a kiedy nie, oraz jakie warunki należy spełnić, aby uniknąć opodatkowania.
O ile raz wyprodukowane polskie banknoty i monety nie tracą swojej ważności, tak mogą ulec uszkodzeniu, które sprawia, że powinny zostać wycofane z obiegu. Nie oznacza to jednak, że musimy spisać pieniądze na straty. Uszkodzone środki można wymienić, choć czasem ze stratą.
Zagrożenie wojną, deglobalizacja, zmiany demograficzne - to wyzwania, przed którymi stoją dziś rząd i biznes. Na Impact’24 będą o nich rozmawiać międzynarodowi eksperci, najważniejsi politycy i liderzy biznesu.Temat bezpieczeństwa staje się dziś istotny na najważniejszych wydarzeniach gospodarczych, włączając Davos. Nie inaczej będzie na Impact’24, największym kongresie gospodarczo-technologicznym w Europie Środkowo-Wschodniej, który odbędzie się 15-16 maja w Poznaniu. Zdaniem cenionego politologa Ivana Krasteva, jednego z mówców Impact’24, podjęcie tematów obronności na kongresie w kraju frontowym NATO, to właściwe posunięcie.Jeśli próbujesz przyciągnąć ludzi, którzy nie spotkają się ze sobą w Davos czy Monachium i próbujesz prowadzić rozmowy, które mogą się odbyć tylko w Polsce, jest to niezwykle ważne. Chodzi o to, by zmusić uczestników do spojrzenia na świat z perspektywy Polski - społecznie i geopolitycznie - powiedział Krastev portalowi onet.pl.
Analitycy ostrzegają, że od lipca rachunki za prąd w Polsce mogą wzrosnąć o kilkanaście procent, przynosząc dodatkowy ciężar dla konsumentów. Nowe przepisy rządowe zakładają zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za MWh, co może jednak nie zatrzymać skokowych wzrostów. Kto będzie najbardziej dotknięty tymi zmianami i kto może liczyć na wsparcie w postaci bonu energetycznego? Oto najnowsze prognozy i kryteria uprawniające do otrzymania bonu.
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o wakacjach kredytowych, otwierając drogę do wprowadzenia środków wsparcia dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Nowe przepisy umożliwią zawieszenie spłaty rat kredytowych dwukrotnie w ciągu roku, a także wprowadzą zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK), zwiększając maksymalną pomoc finansową i wydłużając okres jej udzielania.
Nachodzą ważne zmiany w Banku Pekao. Dziś miało miejsce walne zgromadzenie akcjonariuszy banku, którego elementem był wybór nowej rady nadzorczej. Nie obyło się bez zgrzytów.
Polscy konsumenci energii elektrycznej szykują się na znaczące zmiany w opłatach za prąd. Nowe regulacje wprowadzane przez rząd oraz firmy energetyczne mogą wpłynąć na wysokość rachunków i sposób ich rozliczania. Zwiększenie cen prądu oraz wprowadzenie dynamicznej taryfy to tylko niektóre z istotnych zmian, które warto mieć na uwadze.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wprowadza nowe limity dla umorzenia lub rozłożenia na raty zaległych opłat abonamentowych RTV. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, a decyzję podejmie właśnie KRRiT. Jakie dokumenty należy przygotować, by skorzystać z tej możliwości?
Korzysta często z kas samoobsługowych w sklepie? Wydaje Ci się, że nie mają one przed Tobą żadnych tajemnic? Najprawdopodobniej jesteś w błędzie. W sieci krąży film, którego autor ujawnia wielką tajemnicę stanowisk do samoobsługi w jednym z dyskontów. Chodzi o popularną Biedronkę, wychodzącą naprzeciw klientom i ekologii. O co chodzi? Wyjaśniamy.
Aplikacja mObywatel otrzymała już nową funkcję, ale na razie nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Wygląda jednak na to, że już wkrótce Polacy otrzymają szybszą i znacznie prostszą metodę opłaty najważniejszych podatków. Za co zapłacimy w mObywatelu?
Rosnące koszty życia i coraz wyższe rachunki stwarzają trudności dla wielu rodzin. W związku z tym opracowano program wsparcia, który dla wielu z nich może mieć niebagatelne znaczenie. Pieniądze są na wyciągnięcie ręki i wystarczy złożyć jedynie stosowny wniosek. Jest jednak pewien warunek.
Resort klimatu przygotował projekt zmian w ustawie o OZE, mający zachęcić właścicieli instalacji fotowoltaicznych do przejścia na taryfy dynamiczne. Jednak eksperci wyrażają wątpliwości co do atrakcyjności propozycji. Czy nowe regulacje będą korzystne dla prosumenckiego sektora energii?
Na ten moment czekały ponad 2 miliony pracowników w Polsce. Już wkrótce otrzymają oni dodatkową emeryturę w wysokości 240 złotych z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). To ogromna kwota, która zostanie przeznaczona na wsparcie finansowe wielu Polaków.
Dzięki marcowej waloryzacji renty i emerytury w Polsce wzrosły o 12,12% i dzięki temu wiemy już, ile w 2024 roku wyniesie trzynasta emerytura. Dodatek zostanie doliczony do podstawowej emerytury, a pierwsze osoby otrzymały pieniądze już pod koniec marca. Ile wyniosły emerytury wraz z "trzynastką"? Podajemy oficjalne wyliczenia.
Lodówka to nieodłączny element większości kuchni, ale jej wysokie zużycie energii może powodować wysokie rachunki za prąd. Na szczęście istnieją proste sposoby, aby zmniejszyć zużycie energii i obniżyć koszty. Ile prądu zużywa lodówka oraz jakie są skuteczne sztuczki, które pomogą ograniczyć zużycie energii?
Rosnące ceny energii elektrycznej stają się coraz bardziej uciążliwe dla każdego gospodarstwa i sprawiają, że większość z nas uważniej przygląda się zużyciu energii przez sprzęty domowe. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę w łazience?
Podsekretarz stanu, Andrzej Wyrobiec, udzielił odpowiedzi na interpelację dotyczącą abonamentu RTV, wskazując na prace nad reformą prawa medialnego. Decyzja ta budzi pytania i niepokój wśród seniorów, inwalidów i osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, które zmagają się z koniecznością opłacania abonamentu, czekając na dalsze rozstrzygnięcia w sprawie potencjalnego wsparcia finansowego.
Bank PKO w największej mierze z przyczyn historycznych pozostaje od lat bankiem z największą liczbą klientów w Polsce. Nic więc dziwnego, że rekordową popularnością cieszy się jego aplikacja mobilna - IKO. Dziś korzysta z niej już 8 mln użytkowników, co PKO postanowiło uczcić nowymi funkcjami.
Zbliża się termin składania rozliczeń rocznych PIT - termin na to upływa wraz z końcem kwietnia. Część podatników może jednak napotkać problemy ze złożeniem dokumentu za pośrednictwem usług cyfrowych. Seniorzy nie powinni czekać do ostatniego dnia - może się okazać, że system odmówi im dostępu.
Trzy dni pełne dyskusji o tym, czym żyją Polska, Europa i świat. Pond 160 debat, a wszystko to w towarzystwie uznanych autorytetów i ekspertów, komisarzy unijnych, decyzyjnych polityków, menedżerów dużych firm, przedsiębiorców, naukowców i ludzi mediów. Już tylko miesiąc dzieli nas od XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 7-9 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany od 2009 roku, to dzisiaj największa impreza biznesowa w Europie Centralnej. O jego sile każdego roku stanowią jego uczestnicy: eksperci i praktycy, którzy przyglądają się współczesnym gospodarkom i społeczeństwom z wielu różnych perspektyw i w najważniejszych dzisiaj kontekstach. Wnioski z dyskusji w opiniotwórczym gronie to gotowe rekomendacje skutecznych rozwiązań, diagnozy i inspiracje dla decydentów, polityków i ludzi biznesu.Nie inaczej będzie w tym roku. – Czerpiąc z doświadczenia poprzednich edycji wydarzenia, postaramy się wyprzedzić rzeczywistość, wskazać trendy i zdefiniować zjawiska, które mają moc zmiany obrazu życia gospodarczego, także w jego społecznym kontekście mówi Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP, pomysłodawca i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.Głównymi nurtami tegorocznej odsłony będą: Europa, geopolityka i gospodarka; Energia, transformacja, bezpieczeństwo; Klimat i zrównoważona gospodarka; Cyfrowa gospodarka, nowe technologie; Inwestycje i finanse; Prawo a gospodarka oraz Migracje, różnorodność, rynek pracy. Wyróżnione obszary staną się przyczynkiem do organizacji ponad 160. debat, którym będą towarzyszyły gale, finały konkursów i bankiety. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.Nasze jutro zależy wprost od tego, jak głęboko i jak sprawnie uda nam się dziś wspólnie zmienić. Po to spotykamy się i o tym będziemy rozmawiać w czasie 16. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Transformacja, słowo klucz otwierające naszą rzeczywistość, powtarza się w różnych kontekstach w agendzie i znalazło swoje zasłużone miejsce w haśle spajającym i zapowiadającym tegoroczne debaty – dodaje Wojciech Kuśpik.
Narzędzi informatycznych używa się właściwie w każdej firmie. Korzystanie z nich czyni pracę wydajniejszą i wygodniejszą. Jednocześnie do programów wprowadzanych jest mnóstwo danych, a to stwarza nowe zagrożenia na przykład ze strony hakerów. Do często wykorzystywanych programów zaliczyć możemy systemy ERP. Jak w ich przypadku wygląda kwestia bezpieczeństwa?Pod pojęciem systemu ERP kryje się zaawansowane oprogramowanie, którego działanie opiera się na integracji baz danych z całej firmy w jedną wspólną bazę. To pozwala sprawować kontrolę nad wszystkim, co dzieje się w organizacji. Szybsza jest wymiana informacji, łatwiej przeprowadzić zaawansowane analizy i wiele czynności zautomatyzować. Nie powinno więc dziwić, że na system ERP decydują się przedsiębiorstwa z różnych branż. Ponieważ wśród wprowadzanych informacji jest mnóstwo danych wrażliwych na temat klientów, czy pracowników, bezpieczeństwo jest bardzo ważne.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ostrzega przed ryzykiem nieuczciwych praktyk związanych z zakupem pomp ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze". Zmiany regulacji, które wejdą w życie wkrótce, mają na celu ochronę beneficjentów przed niskiej jakości urządzeniami oferowanymi na rynku.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy za dystrybucję i dostawę prądu, ustanawiając limity zużycia dla gospodarstw domowych. Jakie to limity i jak wpłyną na rachunki?
System emerytalny w Polsce kryje wiele pułapek, których często nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jedną z istotnych kwestii jest wpływ chorowania na wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego. Częste zwolnienia lekarskie mogą mieć znaczący wpływ na nasze zabezpieczenie finansowe po przejściu na emeryturę.
Skarbówka przeprowadziła rekordowe egzekucje długów za nieopłacony abonament RTV w 2023 roku, ściągając kwoty sięgające dziesiątek tysięcy złotych. Ministerstwo Finansów ujawniło najwyższe sumy wyegzekwowane w poszczególnych województwach. Zarejestrowano rekordzistę, który musiał oddać aż 187 tys. zł.
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że codzienne urządzenia mogą pochłaniać znaczną ilość prądu, dodając niemałe koszty do rachunku za energię elektryczną. Zaskakujące wyliczenia pokazują, jakie urządzenia są największymi "pożeraczami prądu" w naszych domach, a także jakie proste kroki możemy podjąć, aby oszczędzać energię i pieniądze.
Konflikt w rządzącej koalicji skutkuje zatrzymaniem planowanych zmian w składce zdrowotnej, a obietnica obniżenia opłat dla przedsiębiorców stoi pod znakiem zapytania. Polska 2050 domaga się rozszerzenia systemu ryczałtowej składki także na pracowników etatowych, co miałoby kosztować budżet państwa kilkanaście miliardów złotych. Tymczasem, resorty finansów i zdrowia proponują opłaty na obecnych zasadach, co prowokuje konflikt wewnątrz koalicji.
W ostatnim losowaniu Eurojackpot, które miało miejsce 5 kwietnia 2024 roku, nie padła główna wygrana, ale nadal istnieją szanse na zgarnięcie ogromnej sumy pieniędzy. Sprawdź, jakie liczby zostały wylosowane i jakie są najnowsze prognozy na kumulację.