Potężne, a w niektórych przypadkach i historyczne, składki ZUS w 2025 r. niektórych przedsiębiorców mogą postawić przed pytaniem; czy warto? Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich opublikował modelowe wyliczenia; wiemy, ile mogą wynieść składki ZUS dla przedsiębiorców w 2025 r.
Istnieje pewne rozwiązanie dla przedsiębiorców, które umożliwi im płacenie niższych składek ZUS. Jest to ogromne ułatwienie w czasach szalejącej inflacji i dużych podwyżek. Okazuje się jednak, że trzeba będzie się pospieszyć, bo czas na składanie wniosków kończy się już za chwilę.
Istnieje pewne rozwiązanie dla przedsiębiorców, które sprawi, że zapłacą niższe składki. W obliczu dzisiejszych podwyżek i wysokiej inflacji, jest to naprawdę spore udogodnienie, ale wszyscy, którzy chcą z niego skorzystać, będą musieli się pospieszyć. Termin bowiem upływa za dosłownie kilka dni.
Przedsiębiorcy korzystający z preferencyjnych zasad rozliczania się z ZUS mogą mieć spore kłopoty. W grę wchodzą gigantyczne straty, długi, a nawet upadek niektórych firm. Interwencję w tej sprawie podjął już u premiera Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.
Choć inflacja spada, Polacy w dalszym ciągu zmagają się z wysokimi kosztami życia codziennego. Drożyzna nie odpuszcza, a wielu z nas musi rozsądnie gospodarować pieniędzmi, żeby opłacić rachunki, bieżące zaległości czy zrobić zakupy. W tym czasie w szczególnie trudnej sytuacji są seniorzy, którzy mogą liczyć na spore wsparcie finansowe od państwa. Wypłaty w postaci różnych dodatków do emerytur oraz popularnych “trzynastek” i “czternastek” pomagają w codziennym funkcjonowaniu. Okazuje się, że nie tylko najstarsi Polacy mogą otrzymać pieniądze.
Przedsiębiorcy muszą się przygotować na wzrost kosztów działalności gospodarczej. W przyszłym roku zostanie podwyższona kwota małego ZUS. Podwyżka już teraz nazywana jest przez niektórych “historyczną”.
Od 1 sierpnia 2023 r. przedsiębiorcy prowadzący biznes na niewielką skalę mogą skorzystać z Małego ZUS Plus nie przez 36, ale 48 miesięcy w ciągu łącznie 60 miesięcy.
„Od 1 sierpnia małe firmy będą mogły opłacać niższe składki przez kolejny rok” - powiedział minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, odnosząc się do ustawy w sprawie Małego ZUS Plus, którą podpisał Prezydent RP.
Przyszłoroczny wzrost płacy minimalnej wiąże się również z inną wiadomością, która nie zadowoli wielu przedsiębiorców. Wzrośnie bowiem składka w ramach tzw. małego ZUS.
Rząd twierdzi, że stara się ułatwić zakładanie i prowadzenie firm nowym przedsiębiorcom. W tym celu wprowadzane są różne rozwiązania, z których mogą skorzystać właściciele firm. Jak się okazuje, niektóre z nich mają sens i mogą pomóc w początkowej fazie prowadzenia działalności gospodarczej, podaje Interia Biznes.
Pan Leszek przepracował 48 lat jako elektryk. W zeszłym roku pracę stracił, ale zasiłku dla bezrobotnych nie dostał, gdyż jak wyjaśnił Urząd Pracy, wcześniej mężczyzna prowadził swoją działalność gospodarczą i korzystał z małego ZUS-u. W efekcie został bez środków do życia, a na wypłatę emerytury musi jeszcze poczekać 1,5 roku.
Tylko do 31 stycznia przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do małego ZUS-u plus. Dzięki temu zapłacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne (liczone od dochodu z działalności prowadzonej w ubiegłym roku kalendarzowym). Firmy, które już w ubiegłym roku płaciły niższe składki i w dalszym ciągu spełniają warunki uprawniające do skorzystania z ulgi, nie muszą zgłaszać się ponownie.
Tylko do końca miesiąca właściciele firm mogą zgłaszać się do małego ZUS-u plus. Dzięki temu uzyskają niższe składki na ubezpieczenia społeczne (liczone od dochodu z działalności prowadzonej w ubiegłym roku kalendarzowym). Z ulgi mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły w 2022 roku 120 tys. zł. To nie jedyny warunek.
Składki ZUS już niebawem poważnie nadszarpną budżety przedsiębiorców. Polski Ład i przewidywane przeciętne wynagrodzenie w 2022 r. przełożą się na najwyższą kwotową podwyżkę od ponad 20 lat. Niektórzy będą musieli przekazać aż 1735 zł.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego składki ZUS będą rosłyKtóre założenia Polskiego Ładu są niekorzystne dla przedsiębiorcówIle może wynosić przyszłoroczna składka zdrowotna
Mały ZUS Plus to ulga, która pozwala przedsiębiorcom płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Czym różni się Mały ZUS od Małego ZUS Plus? Jak obliczyć wysokość składki?
Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi liczyć się z koniecznością opłacania składek ZUS. Przez początkowy okres prowadzenia działalności gospodarczej można oczywiście skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Kiedy zatem kończy się preferencyjny ZUS i co to oznacza dla przedsiębiorcy?Z artykułu dowiesz się:Co to jest preferencyjny ZUS i ile wynosi?Jak długo przedsiębiorca może korzystać z preferencyjnego ZUS-u?Co przedsiębiorca powinien zrobić, kiedy kończy się preferencyjny ZUS?Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą na początkowym jej etapie prowadzenia skorzystać z tzw. preferencyjnego ZUS-u. Do wyboru jest kilka opcji.
Dzisiejsi przedsiębiorcy mają przed sobą wiele wyzwań związanych z prowadzeniem działalności. Jednym z największych jest skuteczne i poprawne rozliczanie firmy z państwem. Dobrze jest więc wiedzieć, że istnieją ulgi podatkowe, które mogą to przedsiębiorcom ułatwić. Jedną z takowych jest chociażby Mały ZUS. Czym dokładnie jest? Jak wygląda sytuacja z nim związana w 2021 roku?