Polacy mogą dostać nawet 1600 złotych jeszcze przed emeryturą. Niewielu z tego korzysta
Choć inflacja spada, Polacy w dalszym ciągu zmagają się z wysokimi kosztami życia codziennego. Drożyzna nie odpuszcza, a wielu z nas musi rozsądnie gospodarować pieniędzmi, żeby opłacić rachunki, bieżące zaległości czy zrobić zakupy. W tym czasie w szczególnie trudnej sytuacji są seniorzy, którzy mogą liczyć na spore wsparcie finansowe od państwa. Wypłaty w postaci różnych dodatków do emerytur oraz popularnych “trzynastek” i “czternastek” pomagają w codziennym funkcjonowaniu. Okazuje się, że nie tylko najstarsi Polacy mogą otrzymać pieniądze.
Świadczenie przedemerytalne 2023. O co chodzi?
Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że osoby w wieku przedemerytalnym również mogą się starać o pieniądze, które wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kwota dodatku nie jest mała, bo może wynieść aż 1600 złotych miesięcznie. Jak to w takich przypadkach bywa, żeby uzyskać świadczenie, trzeba spełnić konkretne warunki.
Pierwsza grupa wymogów jest wspólna dla wszystkich osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne. Druga odnosi się do warunków indywidualnych, uzależnionych m.in. od stażu pracy i wieku. Poniżej wyjaśniamy, kto konkretnie i w jaki sposób może ubiegać się o pieniądze.
Prawie 8 mln Polaków otrzyma list z ZUS. Pod żadnym pozorem go nie wyrzucajŚwiadczenie przedemerytalne 2023. Jakie warunki trzeba spełnić?
Pierwsza grupa warunków jest wspólna dla wszystkich. Dodatek przedemerytalny przysługuje osobie która:
- przez okres co najmniej 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych,
- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
- wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złożyła w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni był pobierany zasiłek dla bezrobotnych.
Należy mieć na uwadze, iż w przypadku przekroczenia terminu wymienionego wyżej, ZUS wyda decyzję o odmowie przyznania świadczenia przedemerytalnego. Można jednak złożyć wniosek o przywrócenie terminu na złożenie wniosku, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach Zakład rozpatrzy go pozytywnie.
Natomiast warunki indywidualne wymagane do przyznania świadczenia przedemerytalnego to:
- staż pracy,
- wiek,
- przyczyna rozwiązania stosunku pracy.
Wyczerpująco na temat indywidualnych warunków przyznania świadczenia wypowiedział się ZUS na swojej stronie.
Świadczenie przedemerytalne 2023. 1600 zł nie dla wszystkich
Od 1 marca wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi 1600,70 zł brutto. Należy mieć na uwadze, iż zasiłek jest corocznie waloryzowany. Niestety, świadczenie nie zawsze jest wypłacane wszystkim w takiej samej wysokości. „W inny sposób ustalamy wysokość Twojego świadczenia przedemerytalnego, jeśli świadczenie to uzyskałeś z tytułu ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. W tej sytuacji świadczenie przyznajemy w ostatnio ustalonej wysokości Twojej renty. Jednak nie może być ono wyższe niż kwota ryczałtowa świadczenia przedemerytalnego” - wyjaśnia ZUS.
Źródło: zus.pl, gk24.pl.