Wątpliwości związane ze spadkiem i dziedziczeniem to częsty problem Polaków. Wiele pytań budzi szczególnie kwestia zachowku. W określonych sytuacjach możemy stracić do niego prawo. Kto może liczyć na zachowek?
Testament pozwala na zarządzanie majątkiem w wypadku śmierci. Jeśli chcemy go sporządzić, należy pamiętać o kilku kluczowych warunkach, w przeciwnym razie dokument może okazać się nieważny. Czym różni się testament spisany własnoręcznie, od tego sporządzonego przez notariusza? Ile kosztuje taka pomoc?
Większość Polaków ma trudności ze zrozumieniem przepisów prawnych, które zazwyczaj są napisane fachowym językiem, w skomplikowany i wymagający wykładni sposób. Co więcej, nie ułatwiają tego częste nowelizacje przepisów, które sprawiają, że prawo szybko się zmienia. Wizyty u specjalistów, którzy mogliby nam pomóc w zrozumieniu zmian i np. zabezpieczeniu czy podziale naszego majątku, są bardzo drogie. Mamy dobre wieści dla naszych czytelników, bo już za kilka dni w wielu miastach Polski będą mogli za darmo zasięgnąć opinii notariusza. Poniżej przedstawiamy szczegóły tej akcji.
Dziennik Gazeta Prawna informuje, że od początku marca notariusze mają obowiązek w przekazywać skarbówce nie tylko wypisy aktów notarialnych związanych z podatkiem PCC oraz od spadków i darowizn, ale również związane z innymi podatkami np. dochodowym i VAT.
Umowa przedwstępna ma na celu nie tylko zabezpieczenie interesów obydwu stron. Dzięki niej będziemy mogli również starać się między innymi o kredyt hipoteczny. Czy jest możliwa umowa przedwstępna bez notariusza przy sprzedaży nieruchomości?