Niewiele osób zdaję sobie sprawę, że każdego dnia zawierają różnego rodzaju kontrakty. Za każdym razem, gdy kupujemy coś w sklepie lub korzystamy z usług fryzjera, między nami dochodzi do zawarcia umowy cywilno-prawnej. Nawet w sytuacji, gdy nie doszło między nami do podpisania umowy pisemnej. Wystarczy, że uzgodniliśmy cenę i przedmiot usługi i w taki sposób zawarliśmy umowę ustną.
We współczesnym świecie obowiązuje zasada specjalizacji: to, na czym się nie znamy, powierzamy specjaliście. Możemy udzielić mu upoważnienia lub pełnomocnictwa. To podobne narzędzia, ale nie tożsame. Trudno wymagać od prawnika, aby znał się na zagadnieniach matematycznych, czy od informatyka, aby „ogarniał” skomplikowane kwestie medyczne. Narzędziem pozwalającym na dokonywanie niektórych czynności w imieniu osoby zainteresowanej jest udzielenie pełnomocnictwa lub upoważnienia. Podstawowa różnica między nimi polega na zakresie czynności, jakie może podjąć osoba, która na mocy jednej lub drugiej umowy została przedstawicielem mocodawcy.
Z tego artykułu dowiesz się:Ikea zrywa współpracę z firmą Adama HofmanaCzym w ostatnim czasie zasłynyła firmaJak przebiegała kariera polityczna Hofmana