Problem uzależnienia od alkoholu w Polsce jest bardzo poważny, a świadomość na ten temat zdaje się wzrastać. Podnosi się wiele głosów, że pomoc dla uzależnionych zdecydowanie nie powinna polegać na przekazywaniu im pieniędzy - z drugiej jednak strony, istnieje forma wsparcia pieniężnego dla tej grupy osób. Do spełnienia są jednak dość szczegółowe warunki.
Renta wdowia to świadczenie, które było zapowiadane już podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Wiemy już, że wprowadzenie tego wsparcia finansowego jest w planach resortu, a teraz znamy także pierwsze wyliczenia. Przedstawiamy szczegóły.
Świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, takie jak chociażby 500 plus czy też “Dobry start” są kojarzone przez większość osób. Okazuje się, że niektóre dodatki finansowe nie są aż tak znane i mało kto po nie sięga. Przykładem tego jest renta szkoleniowa. Komu się należy i ile wynosi?
Przyszłość renty wdowiej po kilkunastu tygodniach od wyborów parlamentarnych wciąż stoi pod znakiem zapytania. Według deklaracji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, pomysł ten nadal jest w grze, a rząd z niego nie zrezygnował.
Renta wdowia to świadczenie, które było jednym ze sztandarowych postulatów wyborczych Lewicy. Miało zostać wprowadzone już w przyszłym roku, ale niedawno wyszło na jaw, że w projekcie budżetu nie znalazły się środki na ten cel. Teraz okazuje się, że rząd ma jednak pewien plan na to świadczenie.
Odejście współmałżonka nie tylko jest ciężkim przeżyciem - powstaje wówczas konieczność podjęcia decyzji dotyczącej jego emerytury. Wybór jest niestety również powiązany ze świadczeniem, które pobiera wdowa lub wdowiec.
Renta wdowia nie zostanie wypłacona w 2024 roku? Dotacja budżetowa do FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) została zmniejszona w projekcie budżetu na 2024 roku. Przewidywano, że to właśnie te pieniądze zostaną przeznaczone na wypłaty rent wdowich.
Osoby, które z powodu złego stanu zdrowia nie mogą pracować zarobkowo, mają prawo ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Świadczenie to jest wypłacane przez ZUS w wys. 2 tys. zł – informuje Onet. Poniżej wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać te pieniądze.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach tj. 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Jednak w zależności od układu kalendarza mogą one ulec zmianie. W rezultacie część seniorów otrzyma aż dwa grudniowe przelewy, ale w styczniu nie dostanie ani jednego. Kto powinien się przygotować na ten scenariusz?
Uzależnienie od alkoholu to problem, który dotyka ogromnej części Polaków. Badania pokazują, że coraz więcej osób traci życie z powodu alkoholu. Osoby, które zmagają się z uzależnieniem, często nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej. W takiej sytuacji przysługuje im pomoc finansowa.
Problem uzależnienia od alkoholu w przypadku Polski jest bardzo poważny. Okazuje się jednak, że oprócz terapii osoby cierpiące na tę przypadłość mogą uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe.
Styczeń przyniesie sporą rewolucję wśród świadczeń oferowanych przez ZUS. Pojawi się bowiem zupełnie nowa metoda wsparcia, do otrzymania której kwalifikować się będzie sporo osób. Mowa nawet o kwocie 3495 złotych.
Polscy seniorzy mogą korzystać z różnego rodzaju ulg, które mają za zadanie przynajmniej częściowo odciążyć ich domowe budżety. Jednym z dokumentów potwierdzających status emeryta/rencisty jest legitymacja, od tego roku wydawana w wersji elektronicznej. Do tej pory pobrało ją już 588 tys. osób. ZUS przekonuje, że mówimy o “super rozwiązaniu dla świadczeniobiorców ze smartfonem”. Dlaczego?
Rentę wdowią otrzymują wdowy lub wdowcy po śmierci współmałżonka. Okazuje się, że projekt ustawy zakładający zmiany w tym świadczeniu już trafił do Sejmu. Jego modyfikacje mają zapewnić poprawę sytuacji finansowej osób, którym ciężko jest utrzymać się w czasie wysokiej inflacji.
Wybory parlamentarne to już przeszłość, ale przed nami wciąż pozostaje wiele pytań i spraw, które trzeba rozwiązać. Prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. To jednak od Sejmu zależy, kto przez najbliższe lata będzie sprawował władzę w Polsce. Ostatnie głosowania dowodzą, że większość sejmowa należy do Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Wyborcza.biz ustaliła, jakich zmian w emeryturach możemy się spodziewać, jeśli to właśnie te partie utworzą nowy rząd.
Grudzień niesie ze sobą poważne zmiany finansowe dla seniorów. Są one jednak na tyle niekorzystne, że zagrażają emeryturom i rentom osób, które na emeryturę przeszły wcześniej.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło wyjść naprzeciw potrzebom Polaków. Uruchomiony został specjalny program wsparcia, w ramach którego można otrzymać prawie 3,5 tys. złotych. Składanie wniosków ruszy w przyszłym roku.
Przy obecnej sytuacji ekonomicznej wielu seniorów poszukuje świadczeń, z których mogliby pobierać dodatkowe pieniądze do emerytury. Mało który emeryt wie jednak, że suma kilku świadczeń pozwala na uzyskanie dodatkowych kilku tysięcy złotych. Taka suma jest wsparciem o niepodważalnym znaczeniu.
Seniorom w Polsce nie żyje się lekko - wysokość świadczeń emerytalnych nie należy do najwyższych, do lekarzy specjalistów trzeba czekać w długich kolejkach, a leki są drogie. Do tego trzeba dodać wszechobecną drożyznę. W jeszcze gorszej sytuacji są emeryci, którzy stracili małżonka. W takiej sytuacji koszty utrzymania domu i opłacenia rachunków w całości spoczywają na jednej osobie, która do tej pory mogła liczyć na wsparcie finansowe drugiej połówki. Już niedługo sytuacja takich osób może ulec poprawie, a to za sprawą renty wdowiej.
1588,44 złote w ramach świadczenia oferowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo interesującą propozycją. W obecnych czasach może bowiem pomóc sporej ilości osób potrzebujących dodatkowych środków do życia. Aby otrzymać pieniądze, trzeba jednak uprzednio spełnić postawione przez ZUS warunki.
Poszukując dodatkowych programów wsparcia, bardzo łatwo jest nie zauważyć mniej popularnych świadczeń. Jedno z nich jest o tyle warte uwagi, że pozwala na dopływ środków z ZUS przez trzy lata z rzędu. Oczywiście, trzeba spełnić odpowiednie warunki, aby pieniądze otrzymać.
Świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą mieć różną formę: pieniężną, gdy mówimy o emeryturach, rentach czy zasiłkach lub rzeczową: w postaci sprzętu rehabilitacyjnego czy świadczeń w naturze. W zależności od sytuacji życiowej może się okazać, że ubezpieczonemu przysługuje np. zasiłek opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne czy renta szkoleniowa. To właśnie na temat tej ostatniej opcji Polacy mają dość niewielką wiedzę. Dlaczego?
Nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. Będzie wsparcie dla wielu osób w Polsce. Jakie są zasady wypłaty i ile pieniędzy można dostać?
Zostało tylko kilkanaście dni, żeby do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostarczyć dokumenty wymagane do wypłaty konkretnego świadczenia. ZUS ostrzega, że jeśli zainteresowani tego nie zrobią, nie otrzymają pieniędzy za ten miesiąc.
Wydawałoby się, że nie ma już koncepcji na kolejne świadczenia dla emerytów. Na początku roku tezie tej zdawały się przeczyć prace Senatu w sprawie otrzymanej petycji, proponującej nowy dodatek. Znamy kolejne szczegóły.
Kwestia uzyskania dodatkowych pieniędzy z ZUS wciąż potrafi wzbudzić wielogodzinne dyskusje. Świadczenia mają różne kryteria przyznawania - jedne można otrzymać automatycznie, inne tylko na wniosek i po spełnieniu warunków. Podobnie sytuacja wygląda w opisywanym przypadku. Trudno się dziwić, taka kwota pieniędzy piechotą nie chodzi.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że z końcem września upływa termin składania ważnego zaświadczenia. Chodzi o dokument potwierdzający, że uczniowie, którzy ukończyli 16. rok życia i pobierają rentę rodzinną, kontynuują naukę. Spóźnienie się ze złożeniem tegoż zaświadczenia niesie ze sobą poważne konsekwencje. Poza uczniami jest jeszcze jedna grupa osób, która niebawem musi dopilnować formalności z ZUS-em.
14. emerytura dla dzieci? W pierwszym momencie brzmi absurdalnie. Jak się jednak okazuje, kwestia “czternastki” trafiającej do najmłodszych od momentu jej wprowadzenia jest realna, a grupa docelowa olbrzymia. O co dokładnie chodzi i komu należy się dodatkowe świadczenie?