Już niedługo do seniorów trafi długo wyczekiwana 13. emerytura. Kiedy dokładnie pieniądze trafią na konta emerytów i rencistów? Kto nie dostanie trzynastki? Sprawdziliśmy, komu przysługuje dodatkowe świadczenie. Znamy też terminy wypłat.
Emerytury w marcu wiążą się z pewnymi zmianami. Najbardziej kluczową z nich jest waloryzacja świadczenia. To jednak nie wszystko — niektórzy seniorzy w tym miesiącu mogą liczyć aż na trzy przelewy. Wszystko ze względu na Wielkanoc.
Seniorzy z niecierpliwością czekają na wypłatę trzynastej emerytury, która już wkrótce zasili ich budżet domowy. Okazuje się jednak, że nie wszyscy będą mieli powody do radości, bo dodatkowe pieniądze nie należą się każdemu. Kto nie dostanie trzynastki?
Tegoroczna waloryzacja emerytur rozpocznie się za niecały tydzień. Już dziś wiemy jednak, kiedy ZUS wypłaci świadczenia w zwiększonej wysokości. Wiemy też, o ile wzrosną emerytury i ile wyniesie 13. emerytura. Zakład wyjaśnił, co z wnioskiem o zwiększenie świadczenia.
”Wszystko idzie zgodnie z planem, ustawa budżetowa została podpisana, więc realizujemy program wyborczy. Podwyżki dla nauczycieli i służb mundurowych nie są zagrożone”, zapowiada minister finansów, Andrzej Domański. Waloryzacja już za rogiem, a podwyżki dostaną miliony Polaków. Mamy dobre wieści dla nauczycieli, policjantów, żołnierzy i urzędników. Podwyżki czekają również emerytów.
W marcu seniorów czeka prawdziwa kumulacja niespodzianek. Już 1 marca zostanie przeprowadzona waloryzacja emerytur, a niektórzy beneficjenci dostaną nie jedno, ale aż trzy świadczenia! Znamy konkretne daty. Sprawdzamy, co dzieje się z wpłatami z ZUS.
Nadchodząca wiosna zwiastuje nie tylko waloryzację świadczeń, ale również i wypłatę 13. emerytury. Niestety, okazuje się, że nie każdy senior kwalifikuje się do otrzymania dodatkowych pieniędzy do swojego świadczenia.
Trzynasta emerytura to dodatek finansowy dla emerytów i rencistów. Większość seniorów z niecierpliwością czeka na wypłatę pieniędzy, która wspomoże ich budżet domowy. Wiadomo już, na jakie kwoty będzie można liczyć w tym roku. Przedstawiamy szczegóły.
Marcowa waloryzacja emerytur już za dwa tygodnie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, ile dokładnie wyniesie wskaźnik waloryzacji. Wiemy też, ile dokładnie wyniesie świadczenie, a także 13. emerytura. Waloryzacja będzie niższa niż w zeszłym roku?
Wiadomo już, ile w tym roku może wynieść trzynasta emerytura. Świadczenie zostanie wypłacone na tych samych zasadach, co w latach ubiegłych. Eksperci wyliczyli, jaka to będzie kwota. Tymczasem wiele osób się zastanawia, czy możliwe jest otrzymanie dwóch trzynastych emerytur.
Seniorzy z niecierpliwością czekają na wypłatę trzynastej emerytury, która zasili ich budżet domowy i wesprze ich w czasach szalejącej drożyzny. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy emeryci będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze, bowiem jest pewna grupa, której to świadczenie się nie należy.
Trzynasta emerytura to świadczenie, które przysługuje wszystkim emerytom i rencistom. Wysokość tego dodatku co roku się zmienia w zależności od tego, ile wynosi emerytura minimalna. Znamy szczegóły dotyczące tegorocznych wypłat trzynastek.
Wiadomo już, ile w tym roku może wynieść trzynasta i czternasta emerytura. Świadczenia zostaną wypłacone na tych samych zasadach, co w latach ubiegłych. Z tym, że zmianie ulegnie wysokość tych świadczeń. Eksperci już teraz wyliczyli, jakie to mogą być kwoty.
Marcowa waloryzacja emerytur i rent coraz bliżej, a wyliczenie tego, o ile wzrosną świadczenia, jest coraz prostsze. Wiemy też, co druga waloryzacja będzie oznaczać dla kolejnych wypłat trzynastej i czternastej emerytury.
Do wypłaty jednego z oczekiwanych przez emerytów świadczeń zostało już niewiele czasu. Na pieniądze może liczyć każdy senior, nie ma również konieczności składania wniosku. Kiedy konkretnie dojdzie do wypłaty świadczenia i ile można otrzymać?
Już niedługo, bo 16 lutego, emerytów i rencistów czeka zasłużony zwrot podatku. Ile wyniesie i kto powinien się go spodziewać? Kto nie musi wypełniać PIT?
Trzynastki i czternastki to dodatkowe świadczenie dla seniorów. Po wyborach wielu z nich pewnie zastanawia się, że czy 13. i 14. emerytura zostanie dalej utrzymana. Teraz głos w tej sprawie zabrał jeden z posłów Trzeciej Drogi i stwierdził, że te świadczenia są do likwidacji. Czy nowy rząd pójdzie za radą ekonomisty?
Na wiosnę 2024 roku na seniorów tradycyjnie czekają dwa wydarzenia związane z emeryturami. Pierwsze to waloryzacja świadczenia, zaś drugie - trzynasta emerytura. O ile jednak wypłaty są zagwarantowane, tak poza tym faktem emeryci nie mają za bardzo z czego się cieszyć.
Wypłaty grudniowych emerytur przebiegają nieco inaczej, niż w poprzednich miesiącach. Pierwsze przelewy trafiły na konta seniorów już 1 grudnia. Część z nich może liczyć na dodatkowy przelew. To nie koniec niespodzianek.
Nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zabrała w czwartek 21 grudnia w Sejmie głos ws. 800 plus i świadczenia "Dobry Start". Posłanka Lewicy zdradziła także, co dalej z trzynastkami i czternastkami, a także waloryzacją emerytur. Zapowiedziała również nowy rządowy program.
Dobra wiadomość dla emerytów - w najbliższych latach nie będą musieli się martwić co do trzynastej i czternastej emerytury. Podano również termin, kiedy ewentualne zmiany dotyczące obu dodatkowych świadczeń będą mogły zostać przeprowadzone.
Od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska minęło kilka dni. Opinia publiczna z niecierpliwością oczekuje spełnienia różnych wyborczych obietnic. Wiele osób czeka też na zapewnienie dot. przyszłorocznych świadczeń socjalnych. Przypomnijmy, że jeszcze podczas kampanii lider PO mówił, iż “Nic co dane, nie będzie zabrane”. Czy deklaracja ta obejmuje 13. i 14. emerytury? Pierwsze przecieki w tej sprawie przedstawili dziennikarze stacji RMF FM.
Trzynasta emerytura jest dodatkowym rocznym świadczeniem pieniężnym wypłacanym osobom, które na dzień 31 marca danego roku mają prawo do emerytury, renty: z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej czy rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy też świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. W mediach pojawiają się już wstępne wyliczenia dotyczące przyszłorocznej wysokości tzw. trzynastki. Na jakie kwoty mogą liczyć seniorzy?
Kilka tygodni po wyborach opozycja coraz głośniej mówi o potrzebie zastąpienia 13. i 14. emerytur “lepszymi” rozwiązaniami. Czwartkowa wypowiedź jednego z posłów określa nawet te dodatki mianem “prowizorek”.
Członkowie możliwej koalicji rządzącej coraz częściej zabierają głos w sprawie świadczeń przekazywanych Polakom przez ZUS. Teraz na “tapecie” znalazły się dodatki dla emerytów - jeden z posłów Polski 2050 nazwał je “jakimiś prowizorkami”.
Od dnia wyborów parlamentarnych w Polsce trwają dyskusje na temat wydatków publicznych. Jednym z tematów jest kwestia 13. i 14. emerytur, wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich latach. Głos w sprawie ewentualnych cięć zabrał również prof. Witold Orłowski.
Podczas gdy politycy wciąż walczą o możliwość koalicji, już teraz wiadomo, że przyszłorocznym zwycięzcą w kontekście finansów będą seniorzy. Czeka na nich bowiem nie jedna, a co najmniej trzy podwyżki świadczeń. Konkretna liczba zależy od tego, kto sformuje rząd.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami, koniec kadencji Sejmu oznacza przepadek wszystkich projektów ustaw znajdujących się w Sejmie. W ten sposób ustawą budżetową na przyszły rok zajmie się już nowy parlament - a według obietnic wyborczych Donalda Tuska oznacza to, że zmianie ulegnie również wysokość trzynastej emerytury.