Na złożenie PIT-u został już tylko jeden dzień. Mimo to wiele osób wciąż nie zajrzało do swojego rozliczenia podatkowego. Ile będzie ich kosztować zapominalstwo? Termin mija 30 kwietnia, a mandaty są ogromne.
Czas na złożenie zeznania podatkowego mija 30 kwietnia. Proces ten znacznie ułatwia usługa Twój e-PIT, która stała się najpopularniejszą formą rozliczenia z Urzędem Skarbowym. W zeszłym roku skorzystało z niego niemal 12 mln osób. Jak zalogować się na Twój e-PIT i skorzystać z usługi?
Dzięki tej uldze podatkowej wiele osób może zaoszczędzić nawet 840 zł. Mimo to, wiele osób z niej nie korzysta. Komu przysługuje dodatkowe odliczenie od PIT? Sprawdzamy, jak uzyskać wyższy zwrot podatku.
Na rozliczenie PIT-u zostało coraz mniej czasu. Termin dla pracodawców na wystawienie dokumentów dla pracowników już minął. Teraz podatnicy mają już tylko dwa miesiące na złożenie deklaracji podatkowych. Z tej okazji warto pamiętać o przysługujących nam ulgach. Żeby skorzystać z tej ulgi specjalnej, trzeba jednak spełnić warunki.
Od dzisiaj można już składać zeznania podatkowe za 2023 rok. Ułatwić ma to usługa ”Twój e-PIT”. Ta jednak na samym starcie mierzy się z potężnymi problemami technicznymi. Wielu Polaków nie miało możliwości, by zalogować się do systemu udostępnionego przez fiskusa.
Od dzisiaj można już składać roczne zeznanie podatkowe PIT. Wiele osób z pewnością będzie czekać aż do końca kwietnia, kiedy upływa ostateczny termin rozliczenia. W efekcie możemy tę datę przegapić — a na zapominalskich czekają kary. I to bardzo wysokie, bo nawet 21 tysięcy złotych.
Rozpoczynający się w czwartek sezon na składanie deklaracji podatkowych dla wielu Polaków zacznie się od sporego zaskoczenia. Skarbówka przygotowała bowiem całkiem sporo nowości dla tych osób, które rozliczają się przez internet.
14 lutego odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marcina Łobody, szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Na spotkaniu poruszono przede wszystkim temat zmian w ”Twój e-PIT”. W tym roku w życie wejdą ważne zmiany dla przedsiębiorców. Znamy dokładną datę.
Już niebawem ruszy składanie zeznań podatkowych za ubiegły rok. Usługa Twój e-PIT jest ogromnym ułatwieniem dla Polaków, ale w najbliższym czasie nie będzie można z niej korzystać. Ministerstwo Finansów ogłosiło bowiem prace serwisowe, które potrwają do połowy lutego.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w ramach rozliczenia PIT każdy może odliczyć nawet 1520 zł. Wszystko za sprawą ulgi na internet. Komu przysługuje i jak ją rozliczyć w 2024 roku?
Już za dwa miesiące, 15 lutego, rozliczenia podatkowe pojawią się na platformie "Twój e-PIT". Dla wielu osób proces składania zeznania rocznego bywa długi i stresujący, tymczasem dziś coraz częściej odbywa się on w dużej mierze automatycznie. To jednak od podatników zależy, jakie ulgi zostaną zastosowane przy rozliczeniu PIT. Trochę ich jest, dlatego “Gazeta Pomorska” przybliża te najnowsze, wprowadzone w ciągu ostatnich lat.
Na złożenie zeznania podatkowego zostały tylko 4 dni. Termin 2 maja obowiązuje również dla ewentualnych dopłat do podatku. W razie jakiejkolwiek brakującej kwoty, fiskus po 2 maja zacznie naliczać odsetki.
Polacy chętnie korzystają z ulgi na internet. Aby jednak z niej skorzystać przy rozliczaniu należy móc wykazać koszty z tytułu opłat za użytkowanie internetu.
Mimo postępującej cyfryzacji wielu Polaków składa papierową wersję deklaracji PIT. Drukowanie deklaracji przyczynia się jedynie do marnowania papieru.
Do końca lutego ZUS zakończy wysyłkę PIT-ów do osób pobierających emerytury, renty, zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze. Zakład zastrzega, że nie każdy świadczeniobiorca dostaje identyczny dokument PIT z organu rentowego. Tymczasem osoby, które już otrzymały korespondencję, nieraz mają wątpliwości, jaki powinien być ich kolejny krok.
Eksperci są zgodni: takiej rewolucji w podatkach nie było od 14 lat. Zamieszanie spowodowane Polskim Ładem jest tak duże, że wysokość podatków za zeszły rok poznamy dopiero 2 maja, po złożeniu rozliczenia.Ostatnie tak duże zmiany według pamięci ekspertów miały miejsce dopiero w 2008 roku. Zmianie uległa wtedy skala podatkowa.Jak mówią eksperci rozmawiający z portalem Money.pl, nie ma jednolitego stanowiska nt. tego, czy rozliczenia za ubiegły rok będą problematyczne. Jak powiedziała Małgorzata Samborska w wypowiedzi cytowanej przez portal, ulga dla klasy średniej została uchylona, a Twój e-PIT nadal działa.
Funkcjonujący od tego roku Twój e-PIT w większości przypadków nie wymaga od nas żmudnego wypełniania rubryk. PITy mamy już zaciągnięte do programu, a naszym obowiązkiem będzie sprawdzenie, czy dane wystawione przez urzad są prawidłowe zaksięgowane.
Czasem zdarza nam się wspierać różne organizacje, projekty, inicjatywy. Na niektóre z nich przysługuje nam ulga podatkowa, na inne nie. Z braku wiedzy na temat możliwości odliczenia od podatku wielu inwestycji w dobro społeczne czy też lokalne, płacimy podatki większe niż musimy.
Wielkimi krokami zbliża się czas rozliczeń z fiskusem. Akcja wysyłania PIT za 2021 rok rozpocznie się we wtorek, 15 lutego i potrwa do 2 maja tego roku – poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort zachęca do korzystania z rządowej e-usługi i rozliczania podatków drogą elektroniczną, w tym przez Twój e-PIT. – Zapraszamy wszystkich do korzystania z naszych e-usług i rozliczania podatków drogą elektroniczną, w tym przez Twój e-PIT. To wygoda i oszczędność czasu. Wystarczy zalogować się do cieszącego się dużą popularnością e-Urzędu Skarbowego oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację. Usługa uwzględnia formularze PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.– W zeznaniu przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia. Co ważne, nawet jeśli podatnik nie złoży zeznania, to 2 maja br. Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki usłudze Twój e-PIT, zeznanie roczne zawsze będzie złożone w terminie – przypomina szef KAS Magdalena Rzeczkowska.Jak podaje Ministerstwo Finansów wszyscy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie do 45 dni.
Usługa Twój e-PIT jest niedostępna od 3 do 14 lutego – poinformowało Ministerstwo Finansów. Problem będzie również z logowaniem danymi autoryzującymi do usługi e-Urząd Skarbowy.Jak podało MF, obecnie trwa przygotowywanie zeznań PIT za 2021 r. Będą one dostępne od 15 lutego. Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu.
Kończy się stary rok, a nowy niesie za sobą obowiązek wysłania rocznego rozliczenia podatkowego (PIT) do tych wszystkich, którzy w roku 2021 dostali jakiekolwiek pieniądze z ZUS. Zdarza się niekiedy, że z powodu niewłaściwego adresu – roczne rozliczenia nie docierają do klientów. Zakład przypomina, żeby sprawdzić adres. – Apelujemy, szczególnie do tych osób, które dostawały od nas zasiłki np. chorobowy, macierzyński lub z akcji pobytu na kwarantannie, żeby sprawdziły, czy posiadany przez ZUS adres jest właściwy – prosi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Co roku do klientów nie dociera ponad 1 proc. wysłanych rocznych rozliczeń z powodu błędnego adresu – dodaje. Rzeczniczka wyjaśnia, że deklarację PIT z tytułu wypłaconych przez ZUS zasiłków, rent i emerytur otrzymuje każdy klient, z którego pieniędzy została potrącona zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. W formie papierowej dostają je także osoby, które mają swoje indywidualne konto na platformie internetowej PUE ZUS. – Natomiast, jeśli klient ma konto na PUE, to ma możliwość wyświetlenia szczegółów wybranego formularza PIT. Formularz zostaje wyświetlony w postaci pliku PDF, w trybie tylko do podglądu – zastrzega Kowalska-Matis. – Wielu naszych klientów czeka na swoje roczne rozliczenie i są zawiedzeni, gdy nie trafi ono do ich skrzynek. Najczęstszą tego przyczyną jest fakt, że ktoś zmienił miejsce zamieszkania i nie poinformował ZUS o nowym adresie, stąd mój apel o aktualizację danych – dodaje rzeczniczka. Co roku ZUS wysyła ok: 9,5 mln deklaracji podatkowych (PIT). PIT-y są co roku wysyłane na przełomie stycznia i lutego do wszystkich osób, które w poprzednim roku, chociaż raz dostały pieniądze z ZUS.
Ulga podatkowa pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Niemal każdy, kto płaci za internet ma prawo do wyjątkowo korzystnego odliczenia. Piątek 30 kwietnia to ostatnia szansa na zgłoszenie się po bonifikaty.Z tego artykułu dowiesz się:Komu przysługuje ulga podatkowa na internetIle można odliczyćNa jakie inne bonifikaty mogą liczyć podatnicy
Deklaracja PIT to coroczny, niezbyt przyjemny obowiązek, który spoczywa na barkach pracujących Polaków. Czas na rozliczenie ze skarbówką kończy się w piątek 30 kwietnia. Przegapienie tego kluczowego terminu wiąże się z poważnymi konsekwencjami.Z tego artykułu dowiesz się:Kto nie musi rozliczać się ze skarbówkąKtóre druki PIT należy przedłożyć do 30 kwietniaJaka kara grozi za uchylanie się od tego obowiązku
Z tego artykułu dowiesz się:Wciąż nie ma elektronicznych formularzy PIT-36 i PIT-36LKto korzysta z takich deklaracjiKiedy można spodziewać się formularzy
Z tego artykułu dowiesz się:Jak można składać deklarację PITNa co warto zwrócić uwagęZ jakich nowych ulg można skorzystać
Z tego artykułu dowiesz się:Kogo dotknęły utrudnienia związane z deklaracją PIT 2021Jakie działania zamierza w tym zakresie podjąć resort finansów i skarbówkaPo jakim czasie obywatele otrzymują zwrot podatku
Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy można składać PITIle czasu ma skarbówka na zwrot podatkuKiedy mija termin korzystania z ulg podatkowych
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie są kulisy awarii systemuJak do sprawy odniosło się ministerstwo finansówNa czym polega rozliczenie PIT 2020