Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatkowy szok. Rozliczenia będą sprawdzianem dla Polskiego Ładu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 31.01.2023 17:49

Podatkowy szok. Rozliczenia będą sprawdzianem dla Polskiego Ładu

Podatki po nowemu od 1 lipca
East News

Eksperci są zgodni: takiej rewolucji w podatkach nie było od 14 lat. Zamieszanie spowodowane Polskim Ładem jest tak duże, że wysokość podatków za zeszły rok poznamy dopiero 2 maja, po złożeniu rozliczenia.

Ostatnie tak duże zmiany według pamięci ekspertów miały miejsce dopiero w 2008 roku. Zmianie uległa wtedy skala podatkowa.

Jak mówią eksperci rozmawiający z portalem Money.pl, nie ma jednolitego stanowiska nt. tego, czy rozliczenia za ubiegły rok będą problematyczne. Jak powiedziała Małgorzata Samborska w wypowiedzi cytowanej przez portal, ulga dla klasy średniej została uchylona, a Twój e-PIT nadal działa.

Wysokość podatku? Dopiero w maju

Wprowadzenie, a następnie wycofanie ulgi dla klasy średniej - to tylko niektóre elementy zamieszania spowodowanego przez kolejne reformy Polskiego Ładu. Gubili się nawet ekonomiści i księgowi.

Obowiązujące przepisy Polskiego Ładu 2.0 wprowadzają nieciekawą sytuację. Jak mówi Michał Wodnicki, ekspert z firmy Crido dla Money.pl, wysokość podatków za 2022 płatnicy poznają dopiero 2 maja, czyli po złożeniu rozliczenia rocznego.

Powodem takiej sytuacji jest wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów podatku hipotetycznego. Według wypowiedzi Małgorzaty Samborskiej cytowanej przez portal, rozliczenie za 2022 rok może być przeprowadzone z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej i stawki 17 proc. Warunek jest jeden - ten sposób musi być korzystniejszy dla płatnika.

Podatek hipotetyczny - mniej, czy więcej?

Jak z kolei uzupełnia Wodnicki, urząd skarbowy poinformuje płatnika o wysokości podatku po 21 dniach od złożenia zeznania. W ciągu tych trzech tygodni sprawdza on bowiem, czy zeznanie jest bardziej korzystne bez ulgi dla klasy średniej niż byłoby z ulgą.

Zgodnie z wypowiedzią Grant Thornton dla Money.pl, podatek hipotetyczny dotyczy osób, które zarabiały miesięcznie między 5711 a 11 140 tys. zł - zatem kwalifikowały się do ulgi dla klasy średniej. Drugą ewentualnością są osoby ze służb mundurowych.

Eksperci w swoich wypowiedziach dla Money.pl radzą, aby sprawdzić swoje rozliczenie przed złożeniem w urzędzie skarbowym. Sami przyznają również, że jest to sytuacja niespotykana do tej pory.