W ramach pomocy finansowej dla Ukrainy, Komisja Europejska zdecydowała, że UE pożyczy Ukrainie 5 mld euro. Pełny pakiet wsparcia ma wynieść 9 mld euro.
Nie mniej niż 1/3 ziem uprawnych na Ukrainie została zanieczyszczona lub zniszczona. Nie wiadomo jak długo potrwa jeszcze wojna, straty po zaledwie pół roku od jej rozpoczęcia już są ogromne.
Wojna na Ukrainie. Gigantyczne straty finansowe RosjanOd początku inwazji na Ukrainę, Rosja poniosła bardzo wysokie straty finansowe. Tylko jeden krążownik rakietowy Moskwa, który został zatopiony przez Ukraińców pociskami przeciwokrętowymi 14 kwietnia, wart był 750 milionów dolarów.
Z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej płyną niepokojące doniesienia. W pobliżu ukraińskiej elektrowni pojawiło się co najmniej pięć rosyjskich ciężarówek.
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że jego rakiety zniszczyły w obwodzie lwowskim skład z bronią dostarczoną przez Polskę – podaje Reuters. Sytuację skomentował szef władz obwodu lwowskiego.
W piątek Ukraina, Rosja, ONZ i Turcja podpisały umowy, które miały zagwarantować transport żywności z Ukrainy przez Morze Czarne. Już dzień później, atakując port handlowy, Rosja złamała podpisane umowy.
Rosja odcięła już od dostaw gazu kilka państw europejskich, m.in Polskę, Finlandię i Bułgarię. Rosyjski rząd deklaruje jednak, że rozważa dalsze dostarczanie gazu do państw europejskich.
Ukraińcy, którzy dotarli do Polski otrzymają jednorazową pomoc w wysokości 300 zł, ogłosiła szefowa MRiPS Marlena Maląg. Aby otrzymać pomoc, należy zarejestrować się przy przekraczaniu granicy - podaje money.pl. Dodatkowo rząd utworzy specjalny fundusz, który pomoże przebranżowić się uchodźcom, którzy będą chcieli podjąć pracę na terenie Polski.
Singapur ogłosił w sobotę sankcje przeciwko Rosji, które obejmują cztery banki oraz zakaz eksportu elektroniki, komputerów i artykułów wojskowych. Jest to odpowiedź azjatyckiego centrum finansowego na niebezpieczny precedens Moskwy na Ukrainie.Jak zauważa Reuters maleńkie miasto-państwo, międzynarodowy hub żeglugowy, rzadko nakłada własne sankcje, ale oświadczyło, że nie pozwoli na eksport towarów, które mogłyby wyrządzić krzywdę lub podporządkować Ukraińców lub pomóc Rosji przeprowadzić cyberataki. – Nie możemy zaakceptować naruszenia przez rosyjski rząd suwerenności i integralności terytorialnej innego suwerennego państwa – stwierdziło ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu, które nie podało ram czasowych, kiedy sankcje wejdą w życie. – Dla małego państwa, takiego jak Singapur, nie jest to teoretyczna zasada, ale niebezpieczny precedens. Dlatego Singapur zdecydowanie potępił niesprowokowany atak Rosji – dodano w oświadczeniu.Stanowisko Singapuru przeciwko inwazji Rosji jest jak dotąd najsilniejsze w kraju Azji Południowo-Wschodniej. Sankcje obejmują również zakaz eksportu do Rosji elektroniki i sprzętu wojskowego. Transakcje w kryptowalutach zostaną ograniczone, ponieważ pozwalałyby omijać niektórzy międzynarodowe restrykcje zastosowane wcześniej wobec Rosji. Ograniczenia zabraniają instytucjom finansowym Singapuru zawierania transakcji z publiczną spółką akcyjną VTB Bank (VTBR.MM) , The Corporation Bank for Development and Foreign Economic Affairs Vnesheconombank, Promsvyazbank Public Joint Stock Company i Bank Rossiya. Środki obejmują również kryptowaluty. Instytucjom finansowym zabrania się również zawierania transakcji i świadczenia usług ułatwiających pozyskiwanie funduszy dla rządu, banku centralnego lub podmiotów pod ich kontrolą w Rosji.
W sobotę weszły w życie przepisy wprowadzające zerowy VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług dot. pomocy ofiarom agresji rosyjskiej na Ukrainie – wynika z rozporządzenia Ministra Finansów opublikowanego w Dzienniku Ustaw. Zerowa stawka VAT ma obowiązywać do 30 czerwca br. W związku z wojną w Ukrainie wiele podmiotów gospodarczych angażuje się w przekazywanie darowizn towarów lub oferowanie nieodpłatnych usług w celu pomocy ofiarom tego konfliktu. Konieczne stało się wprowadzenie nadzwyczajnych rozwiązań podatkowych wspierających te działania również w obszarze podatku VAT" – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie zamieszczonym na stronach resortu.Rozporządzenie Ministra Finansów wprowadza stawkę 0% VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom działań wojennych w Ukrainie.Stawka 0% VAT dotyczy wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w tym konflikcie. Preferencja dotyczy świadczeń oferowanych na rzecz podmiotów, które stanowią istotne ogniwo w organizowaniu i dystrybucji pomocy dla osób poszkodowanych. Stawka 0% VAT ma zastosowanie dla świadczeń dokonanych od 24 lutego br., czyli od momentu rozpoczęcia zbrojnej agresji przez Rosję na Ukrainę.– Rozporządzenie dotyczące stawki 0 % VAT w przypadku pomocy materialnej, to ukłon w stronę tych obywateli naszego kraju, którzy nie są obojętni na potrzeby osób dotkniętych działaniami wojennymi w Ukrainie. To również sygnał z naszej strony, że wspieranie potrzebujących ma zawsze sens. To cegiełka, którą dokładamy w tych trudnych czasach, aby pokazać, że doceniamy każdą formę niesienia pomocy. Na razie zerowa stawka VAT będzie obowiązywała do 30 czerwca 2022 r. Nie wykluczamy jednak możliwości przedłużenia tego terminu. Nie wykluczamy też możliwości rozszerzenia preferencji. Obie te kwestie są uzależnione od rozwoju sytuacji, której bacznie się przyglądamy – podał wiceminister finansów Artur Soboń.
W sobotę premier Mateusz Morawiecki odwiedził siedzibę Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) w miejscowości Niemce w woj. lubelskim. Agencja odpowiedzialna jest m.in. za organizację logistyki pomocy międzynarodowej, czy punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Rząd zapewnia, że wszystkie osoby, które przybędą do Polski otrzymają pomoc. Szef rządu przestrzegł przed rosyjską propagandą.– Propaganda, którą prezydent Rosji Władimir Putin kieruje w stronę Polski i Europy, ma bardzo szeroki zasięg. Uważajmy na to, strzeżmy się, blokujmy tego typu działania, działajmy solidarnie – zaapelował w sobotę w Niemcach (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki.Morawiecki mówił również o rosyjskiej propagandzie i o tym, że wiele informacji jest fałszywych.– To bardzo charakterystyczne, jak propaganda Putina działa tutaj w Polsce. Mają dziesiątki tysięcy kont. O kilkaset razy wzrosła liczba tak zwanych fake newsów, czyli fałszywych, nieprawdziwych informacji, które są sączone do różnych mediów i do różnych kont, na różne grupy w mediach społecznościowych – mówił premier. Podkreślił, że "to pokazuje ich determinację, to pokazuje ogromne środki, grupy hakerskie rosyjskie, które są zaangażowane w atakach na media, w atakach na instytucje publiczne, instytucje samorządowe i organizacje pozarządowe". - Strzeżmy się tego szanowni państwo, miejmy świadomość, że jest to wielka zorganizowana machina - podkreślił Mateusz Morawiecki.Jak podała kancelaria premiera łącznie 787 tys. osób przyjechało do Polski od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Ostatniej doby Służba Graniczna odprawiła 106 tys. osób na polsko-ukraińskiej granicy. Rząd zapewnia, że wszyscy otrzymają pomoc. Rezerwa noclegowa przygotowana jest w całym kraju. Dzięki darmowym transportom możliwa jest relokacja wszystkich ludzi do poszczególnych punktów w całej Polsce. Nasz sąsiad, w wojnie z Rosją, broni nie tylko swojej wolności, ale również walczy o bezpieczeństwo całej Europy. – To zbrodnia przeciw ludzkości. Aby Ukraińcy mogli się bronić, aby Ci dzielni ludzie mogli stawiać opór Rosji, to jednocześnie potrzebna jest pomoc. Przede wszystkim pomoc humanitarna – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Szwajcarski rząd w piątek rozszerzył sankcje wobec Rosji zgodnie z kolejnymi środkami nałożonymi przez Unię Europejską, zaostrzając eksport i usługi finansowe w związku z największym atakiem na państwo europejskie od czasów II wojny światowej.Jak podał w piątek Reuters, Szwajcaria w piątek ogłosiła, że nakłada kolejne sankcje na Rosję. Obejmują one zakaz transakcji z rosyjskim bankiem centralnym oraz poparł decyzję Unii Europejskiej i USA o odłączeniu siedmiu banków z Rosji od systemu SWIFT, służącego do obsługi transakcji międzynarodowych.Oprócz przyjęcia sankcji finansowych wobec prezydenta Władimira Putina, szefa dyplomacji Sergieja Ławrowa i premiera Michaiła Miszustina, nałożono też m.in. zakaz wjazdu wobec pięciu oligarchów.Jak informuje Reuters Szwajcaria zdecydowała o wprowadzeniu zakazu do Rosji towarów, które mogłyby zostać wykorzystane w celach militarnych ewentualnie mogłyby wzmocnić Rosję technologicznie.Unia Europejska wykluczyła niektóre rosyjskie banki z systemu SWIFT. Sankcje objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom oraz VEB. Na liście jest również drugi co do wielkości bank VTB. Banki mają 10 dni na dokończenie operacji otwartych w systemie.
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Stopień alarmowy jest wprowadzany w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia.Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. https://t.co/cVMIIFluRK— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) February 28, 2022
Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy ws. członkostwa w Unii Europejskiej i rozpoczął procedurę rekrutacyjną.– Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Z zadowoleniem przyjmujemy wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem – przekazała we wtorek przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola potwierdziła we wtorek, że Parlament Europejski przyjął wniosek prezydenta Ukrainy Wołydymyra Zełenskiego o przyjęcie jego kraju do wspólnoty Unii Europejskiej. – Nasz styl życia jest wart obrony. Jest wart swojej ceny. Dla następnego pokolenia, dla wszystkich wierzących w Europę na Ukrainie i na całym świecie. Dla wszystkich, którzy chcą być wolni – apelowała Roberta Metsola.
Największe firmy branży ubezpieczeniowej będą oferować uchodźcom z Ukrainy darmowe ubezpieczenie na 30 dni – poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń. Mowa o obowiązkowym ubezpieczeniu granicznym Jak poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń na swoim Twitterze: Ubezpieczenie graniczne na 30 dni dla osób wjeżdżających z Ukrainy jest bezpłatne. Oferują je Ergo Hestia, PZU oraz Warta. Ubezpieczenia dostępne u agentów tych firm na przejściach granicznych".Branża ubezpieczeniowa niesie pomoc obywatelom UkrainyUbezpieczenie graniczne na 30 dni dla osób wjeżdżających z Ukrainy są bezpłatne. Oferują je @ERGO_Hestia , @PZU oraz #Warta – ubezpieczenia dostępne u agentów tych firm na przejściach granicznych.#Pomagamy #razemdlaUkrainy pic.twitter.com/mwUygbYZCE— PIU (@PIU_org_pl) February 27, 2022 PZU, Ergo Hestia i Warta poinformowały, że za darmo obejmą ochroną w ramach OC komunikacyjnego obywateli Ukrainy uciekających przed wojną do Polski. Dokument ubezpieczenia mogą otrzymać od agentów tych firm działających przy granicy lub zdalnie, na wielojęzycznej infolinii Ergo Hestii, działającej pod numerem +48 58 766 34 04.
Szwajcaria przyjmuje wszystkie sankcje UE wobec Rosji i zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych – ogłosiła Szwajcarska Rada Federalna. Efektem tej decyzji będzie uderzenie w majątki rosyjskich oligarchów. Szwajcarska Rada Federalna przekazała, że ze skutkiem natychmiastowym zostają wprowadzone sankcje finansowe wobec prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.Majątki tych samych osób, które już wcześniej objęła sankcjami UE, również w Szwajcarii zostaną zamrożone ze skutkiem natychmiastowym.Szwajcaria wprowadziła również zakaz wjazdu dla pięciu rosyjskich oligarchów i osób związanych blisko z Władimirem Putinem. Władze nie podały jednak ich nazwisk ze względu na zachowanie prywatności. Ponadto zawieszono umowę z 2009 r. o ułatwieniach wizowych dla Rosjan. O decyzji Rady poinformował Reuters. "W świetle kontynuowania wojskowej interwencji na Ukrainie Rada Federalna 28 lutego podjęła decyzję o przyjęciu unijnych pakietów sankcji z 23 i 25 lutego" - czytamy w oświadczeniu szwajcarskiego rządu. Szwajcaria przyjęła także sankcje finansowe wobec prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Wejdą one w życie natychmiast.
ZUS przejmie wypłatę polskich emerytur i rent, które były dotychczas wypłacane na terenie Ukrainy oraz udostępni uchodźcom swoją bazę noclegową. Na stronie internetowej ZUS.pl są już informacje w języku ukraińskim o rodzajach pomocy oferowanych przez Zakład. ZUS dysponuje około 1400 miejscami w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie kraju, które chce udostępnić uchodźcom. Taka informacja już została przekazana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodom. – Ponadto na naszej stronie internetowej ukazały się już pierwsze informacje w języku ukraińskim. W ten sposób staramy się dotrzeć z informacją do potrzebujących, gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.W serwisie na stronie internetowej ZUS-u będą publikowane aktualne treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo swojego kraju w Unii Europejskiej – poinformowała na Twitterze Rada Najwyższa Ukrainy. O natychmiastowe rozpatrzenie wniosku zaapelował do unijnych przywódców były prezydent Petro Poroszenko.- Podpisałem dzisiaj wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Jestem pewien, że to realne" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych. „To historyczny moment” – skomentował ukraiński parlament.<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">Zelensky signed an application for <a href="https://twitter.com/hashtag/Ukraine?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#Ukraine</a>'s membership in the <a href="https://twitter.com/hashtag/European?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#European</a> Union. <a href="https://t.co/imVodbdaKv">pic.twitter.com/imVodbdaKv</a></p>— NEXTA (@nexta_tv) <a href="https://twitter.com/nexta_tv/status/1498327028382240777?ref_src=twsrc%5Etfw">February 28, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script> Wraz z przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefańczukiem oraz premierem Denysem Szmyhalem podpisano także wspólne oświadczenie - poinformował wiceszef biura prezydenta Andrij Sybiha. Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej - powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Euronews przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, w szczególności przy trasach, którymi poruszają się osoby przemieszczające się z Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów. Zakaz handlu w niedzielę przestaje tymczasowo obowiązywać w dwóch województwach – ogłosił rzecznik rządu Piotr Müller podczas konferencji prasowej.– W szczególności w woj. podkarpackim i lubelskim, w szczególności przy trasach, po których poruszają się osoby przemieszczające się z terenu Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę. Właśnie ze względu na to, że działamy w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem wyższego dobra - w tym wypadku osób, które uciekają przed wojną – powiedział Müller.Rzecznik rządu zaznaczył, że otwarcie sklepu nie będzie karane. Wcześniej zaapelowała o to Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.– Jestem w kontakcie z Główną Inspektor Pracy Katarzyną Łażewską-Hrycko. Wprowadzimy w tym zakresie odpowiednie regulacje prawne – zapewniła szefowa resortu.
Japonia dołączy do Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Kanady w blokowaniu dostępu rosyjskich banków do systemu międzynarodowych płatności SWIFT – przekazał premier Japonii Fumio Kishida. – Po agresji Rosji na Ukrainę nie jest dłużej możliwe kontynuowanie relacji z Rosją na zasadach takich jak wcześniej – powiedział premier Fumio Kishida w niedzielę wieczorem. Dodał, że Japonia z krajami G7 i międzynarodową społecznością podejmie bardziej stanowcze działania. – Pokażemy, że lekkomyślny akt przemocy ma olbrzymią cenę. Relacje społeczności międzynarodowej z Rosją nie mogą już być takie, jak wcześniej – powiedział dziennikarzom Kishida, potępiając rosyjską agresję na Ukrainę.Władze Japonii nałożyły już na Moskwę dwa pakiety sankcji, przewidujących m.in. zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych, kontrole eksportu do Rosji wysokich technologii, w tym półprzewodników, a także ograniczenie obrotu rosyjskimi obligacjami skarbowymi w Japonii.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że "komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy". Zaznaczył, że finalna decyzja zapadnie za niedługo. – Komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy. Niedługo finalna decyzja – poinformował premier Mateusz Morawiecki.Aktualizacja godz. 17.10Komitet Ministrów podjął decyzję o zawieszeniu uczestnictwa Rosji w Radzie Europy. Wykluczenie Rosji z RE potwierdził szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Ten kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Europy.
Premier polecił przygotowanie uchwały ws. zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych. – Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych – przekazał premier Mateusz Morawiecki. Będzie to oznaczało zarówno zakaz startów i lądowań z polskich lotnisk dla samolotów np. Aeroflotu, jak również brak możliwości przelotu nad terytorium Polski do innych państw. Polska ma prawo podjąć decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej, ponieważ każde państwo w tym zakresie ma suwerenność.Wcześniej na taki krok zdecydowała się Wielka Brytania. Również linie lotnicze British Airways odwołały rejsy do Moskwy i zapowiedziały, że ich samoloty będą omijać przestrzeń powietrzną Federacji Rosyjskiej. Również w czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia.
W czwartek nad ranem rosyjskie wojska zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach. Syreny ostrzegawcze rozbrzmiały nad Kijowem o świcie po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, kładąc kres tygodniom dyplomatycznych prób zapobieżenia konfliktowi i pogrążając Europę w głębokim kryzysie militarnym. Zaatakowano punkty kontrolne przy użyciu m.in. pojazdów opancerzonych i wyrzutni rakietowych typu Grad. Atak rozpoczął się o godz. 5 rano czasu ukraińskiego (6 polskiego). Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy, siły rosyjskie rozpoczęły intensywny ostrzał jednostek ukraińskich wzdłuż granicy, a także bombardowanie lotnisk i obiektów wojskowych w Boryspolu, Ozernoje, Kulbakinie, Czuguewie, Kramatorsku, Czarnobajewce. Ostrzał artyleryjski był prowadzony także wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy.Eksplozje wywołane pociskami i ostrzałem artyleryjskim rozpoczęły się przed świtem na całej Ukrainie, w tym wokół stolicy Kijowa i czarnomorskich portów Odessy i Mariupola, a także Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.
– W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstanie osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Pytany w Radiu Plus o to, czy na przejściach na granicy ukraińsko-polskiej pojawiają się osoby chcące szukać w Polsce schronienia zaznaczył, że obecnie ruch jest umiarkowany. Zaznaczył, że sytuacja może zmienić się z godziny na godzinę.W ciągu najbliższych paru godzin w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstaną punkty recepcyjne. Decyzją szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do odpowiednich działań przystąpili już wojewodowie. W pierwszym etapie prac powstanie osiem punktów – wyjaśnił Szefernaker. Chodzi o zapewnienie wyżywienia oraz pomocy medycznej. – Te punkty są przede wszystkim dla osób, które na najbliższe godziny nie mają żadnej perspektywy w Polsce. Duża część Ukraińców, która będzie chciała znaleźć bezpieczne miejsce w naszym kraju, będzie szukać wśród Ukraińców, którzy już w Polsce są. Ponad 2 mln osób tu przebywa zgodnie z prawem, legalnie. Część osób uda się więc do swoich najbliższych – powiedział wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o udzieleniu swapa walutowego Narodowemu Bankowi Ukrainy maksymalnie do kwoty 4 mld PLN – poinformował NBP. – Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o udzieleniu swapa walutowego Narodowemu Bankowi Ukrainy maksymalnie do kwoty 4 mld PLN –poinformował NBP w komunikacie.Swap walutowy daje możliwość zabezpieczenia płynności finansowej w innej walucie niż ukraińska hrywna. Oznacza to, że takie pozyskiwanie dodatkowej płynności odbędzie się dla Ukrainy bez ponoszenia ryzyka kursowego.Swapy pozwalają też na likwidację niedopasowania czasowego pomiędzy datami przepływów walutowych wynikających z kontraktów handlowych oraz dają możliwość przyspieszenia lub wydłużenia terminu realizacji zawartych transakcji wymiany walutowej lub terminowej transakcji walutowej.
Ekonomiści nie mają wątpliwości, że eskalacja konfliktu na Ukrainie będzie miała wpływ na gospodarkę. Nasilenie konfliktu może mieć wpływ na rosnące ceny i stale rosnące koszty życia. – Wojna Rosji z Ukrainą oznacza spadek polskiego PKB o 1 proc. i większą skalę podwyżek stóp – oceniają ekonomiści Pekao SA.Światowa gospodarka od dłuższego czasu boryka się z rosnącą w szalonym tempie inflacją. – Kluczowy kanał oddziaływania to jednak ceny. Widzimy, jak na newsy o konflikcie reagują rynki surowców energetycznych i rolnych. To zapowiedź dalszego wzrostu inflacji i prawdopodobnie również większej skali podwyżek stóp (zobaczymy – dla banku centralnego to ogromny dylemat) – podają analitycy Pekao. Eksport do Rosji stanowi 3 proc. całkowitego eksportu towarów z Polski (1,5 proc. PKB), a eksport na Ukrainę – 2 proc. (1 proc. PKB).Eskalacja wojny na Wschodzie może uderzyć w naszą gospodarkę, jest wymiana handlowa. Jedną z konsekwencji może być ograniczenie popytu na towary produkowane w Unii Europejskiej przez odbiorców rosyjskich i ukraińskich.Według danych Eurostatu Ukraina jest 14. wśród odbiorców towarów eksportowanych z Polski. Jednocześnie zajmuje ona 18. miejsce pod względem wartości towarów importowanych do Polski.Dziś w sejmie premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że niezbędne są dalsze sankcje gospodarcze nałożone na Rosję, nawet jeśli miałyby rykoszetem ugodzić w gospodarki państw zachodnich. Takie konsekwencje sankcji rozrysował przed kilkoma dniami prezydent USA Joe Biden. – Stan gospodarki jest dobry, jesteśmy w dobrym położeniu. Nasz budżet jest w bardzo dobrym stanie i to pomimo wdrożenia pakietu antyinflacyjnego. W styczniu to będzie duża nadwyżka budżetowa, w lutym może być budżet zrównoważony – zapewniał szef rządu.
Po ataku Rosji na Ukrainę Polska waluta mocno straciła na wartości. W czwartek rano za europejską walutę było trzeba zapłacić nawet 4,66 zł, czyli o 12 groszy więcej niż dzień wcześniej. Złoty osłabił się w stosunku do dolara. Kurs dolara oscylował wokół 4,11 zł, co oznacza osłabienie złotego o około 1,3 proc. Rosyjska inwazja na Ukrainę odbija się na rynkach finansowych od rana. Najważniejszy indeks Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie spadł dziś o blisko 14 proc. Po południu sytuacja na parkiecie nieco się poprawiła, ale złoty dalej słabnie.Rekordowo wzrosła również cena złota, po raz pierwszy w historii cena kruszcu w przekroczyła 8 000 złotych za uncję. W czwartek rano ceny sięgały 8030 zł/oz i były o 3,7 proc. wyższe niż dzień wcześniej. Za uncjową monetę zapłacimy obecnie ok. ok. 8,5 tys. zł.W czwartek 24 lutego ceny kruszcu w transakcjach spot sięgnęły 1950 dolarów za uncję. To najwyższy poziom od stycznia 2021 roku. Wzrosty widać już od kilku tygodni, gdy wiadomo było, że sytuacja wokół konfliktu na Ukrainie się zaostrza.