Poza podstawową emeryturą, wielu seniorów może liczyć także na dodatki do świadczenia emerytalnego. Niektóre są bardzo popularne, inne należą się tylko wybranej grupie. Kto może liczyć na dodatek kombatancki? Do ZUS lub KRUS musi trafić wniosek.
Legitymacja emeryta-rencisty to ważny dokument dla każdego seniora. Jego posiadanie pozwala wiele zaoszczędzić, warto jednak pamiętać, by w tej sytuacji mieć legitymację przy sobie. Aby ją otrzymać, konieczne jest jedno działanie.
Wiele osób wierzy, że najlepszym momentem złożenia wniosku o emeryturę jest moment osiągnięcia wieku emerytalnego. Nie jest to jednak prawda. W kwestii ustalania wysokości świadczenia znaczenie ma nawet miesiąc złożenia wniosku do ZUS.
Pacjenci wybierają się do sanatorium przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Wielu osobom zależy jednak na tym, by pojechać do uzdrowiska razem z małżonkiem. Jak się okazuje, taka opcja jest możliwa, choć trzeba będzie spełnić odpowiednie warunki. Przedstawiamy szczegóły.
Zbyt niska emerytura to powszechny problem Polaków. Często jest to problem systemowy, czasem jednak wynika z błędu ZUS lub innej niecodziennej sytuacji. W takim wypadku mamy prawo do odwołania się od decyzji Zakładu. Jak to zrobić?
Wśród wielu dodatków do rent i emerytur jest również dodatek pielęgnacyjny. Przysługuje on sporemu procentowi seniorów, często niezależnie od wieku. Niektórzy muszą jednak złożyć wniosek. Inni, niestety, z bonusu nie skorzystają wcale.
Nowy okres rozliczeniowy za rogiem. Dla rodziców może to oznaczać przerwę w wypłatach 800 plus. Jest jednak sposób, by tego uniknąć. ZUS przypomina, o czym musimy pamiętać.
Wiele osób myśli już o majówce i wypoczynku, tymczasem w tym tygodniu mija kilka istotnych terminów. Nie tylko osoby, które jeszcze nie rozliczyły PIT-u powinny wybrać się do urzędu. Polacy muszą złożyć jeszcze dwa kluczowe wnioski.
Dowód osobisty jest kluczowym dokumentem, który potwierdza naszą tożsamość. Bardzo ważne jest, by wymienić swój dowód, jeśli straci ważność. Okazuje się, że w 2024 roku miliony Polaków czeka wyrobienie nowego dokumentu. Za niedopilnowanie tego obowiązku można zapłacić wysoką karę.
Już za nieco ponad tydzień minie ostateczny termin składania wniosków przez rodziców pobierających 800 plus. ZUS nie będzie czekać ani jeden dzień dłużej. Niektórzy rodzice powinni jednak przesłać nie jeden, ale aż dwa wnioski. Jak to zrobić?
1 kwietnia stawki odszkodowań za wypadek w pracy, a także z tytułu choroby zawodowej poszły w górę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci również wyższe odszkodowanie dla rodziny zmarłego. Komu przysługują pieniądze z ZUS?
Wraz z podstawową emeryturą, po marcowej waloryzacji wzrosło również wiele dodatków dla seniorów. Wśród nich: świadczenie ratownicze. Komu przysługuje i ile dokładnie wynosi? To ponad 3 tysiące w skali roku!
Jest wiele dodatków finansowych, które otrzymują Polacy wraz z ich emeryturą lub rentą. Jednym z takich świadczeń jest dodatek pielęgnacyjny. Jak się jednak okazuje, takie wsparcie przysługuje nie tylko emerytom. Pieniądze mogą otrzymać również młodsze osoby, ale muszą spełnić pewien warunek. Przedstawiamy szczegóły.
Część seniorów może liczyć na wypłatę specjalnego dodatku do emerytury. Wysokość świadczenia ostatnio mocno poszła w górę. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba spełnić dwa kluczowe warunki, a także złożyć wniosek. Komu konkretnie należy się wsparcie i ile wynosi dodatek? Wyjaśniamy.
Już niemal od roku w Polsce obowiązuje prawo do skorzystania ze specjalnego urlopu z tytułu trudnych, a często nawet niemożliwych do przewidzenia zdarzeń. Kiedy pracownik może skorzystać z dodatkowych dni wolnych? Jak złożyć wniosek?
Wiele osób nie ma pojęcia, że przysługuje im prawo do wcześniejszej emerytury. Grupa beneficjentów jest szeroka, trzeba jednak najpierw spełnić kilka warunków i złożyć wniosek do ZUS. Komu przysługuje prawo do emerytury już w wieku 55 lat?
Rosnące koszty życia i coraz wyższe rachunki stwarzają trudności dla wielu rodzin. W związku z tym opracowano program wsparcia, który dla wielu z nich może mieć niebagatelne znaczenie. Pieniądze są na wyciągnięcie ręki i wystarczy złożyć jedynie stosowny wniosek. Jest jednak pewien warunek.
Jedynie do końca kwietnia można składać wnioski o dodatek osłonowy, który ma stanowić wsparcie dla polskich gospodarstw domowych i częściowo pokryć koszty związane z energią elektryczną, gazem i żywnością. Co trzeba zrobić, aby uzyskać dodatkowe pieniądze?
Rodzice co miesiąc otrzymują wsparcie finansowe w postaci 800 plus. Wkrótce rozpocznie się nowy okres rozliczeniowy, co wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. Jeśli świadczeniobiorcy nie dopilnują tego obowiązku, to wypłata pieniędzy zostanie opóźniona.
Z okazji zbliżającego się sezonu wakacyjnego przypominamy, że wielu pracowników może liczyć na dofinansowanie urlopu. Świadczenie, znane powszechnie jako ”wczasy pod gruszą”, wypłacane są przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może liczyć na wakacyjny bonus?
Waloryzacja przyniosła wzrost nie tylko rent i emerytur, ale również świadczeń długoterminowych z ZUS. Jedno z nich wzrosło do ponad 600 zł miesięcznie. Można je otrzymać niezależnie od wieku, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Sprawdzamy szczegóły.
Na konta rodziców trafiają wypłaty świadczenia 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pilnie przypomina, że wkrótce kończy się okres rozliczeniowy i Polacy powinni złożyć odpowiedni wniosek. Należy się jednak pospieszyć, bo ostateczny termin na dopełnienie formalności zbliża się wielkimi krokami.
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z nowego rozwiązania wprowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany mogą okazać się niezwykle istotne dla młodych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji. Jak się okazuje, nie tylko osoby pełnoletnie mogą założyć konto na PUE ZUS. Wystarczy mieć ukończone 13 lat i legitymować się tymczasowym dowodem osobistym lub paszportem.
Jak wiele świadczeń z ZUS, również ten dodatek wzrósł wraz z waloryzacją. Teraz wiele osób może otrzymać ponad 600 zł miesięcznie. Wiek nie ma znaczenia, trzeba jednak spełnić inny warunek. Sprawdzamy szczegóły.
Dodatek osłonowy to popularne świadczenie, które jest wsparciem w opłaceniu rachunków za energię. Polacy powinni pamiętać, że wkrótce kończy się czas na złożenie wniosku o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy.
Niewiele osób ma świadomość, że ZUS wypłacić może pieniądze po zmarłym. Średnio do kieszeni osób spokrewnionych trafia aż 29 tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że urzędnicy nie będą automatycznie wypłacać należnych środków. Konieczne jest złożenie wniosku. Wyjaśniamy szczegóły dziedziczenia pieniędzy z subkonta ZUS.
Rodzice mogą liczyć na comiesięczne wypłaty świadczenia 800 plus. Wkrótce jednak upływa ważny termin, który jest kluczowy, jeśli dalej chcemy otrzymywać przelewy z ZUS-u. W przypadku, gdy Polacy się spóźnią i nie dopełnią odpowiednich formalności, wypłata 800 plus zostanie wstrzymana.
Seniorzy w Polsce mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Jednak muszą pamiętać o tym, że świadczenie nie zostanie im przyznane automatycznie. Aby otrzymywać comiesięczne wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest dopełnienie niezbędnych formalności.