Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Zaliczka

Zaliczka

Siedziba Komisji Europejskiej
16.12.2023 18:17 Kiedy zostaną wypłacone pieniądze z KPO? Jest już wstępny termin

Sprawa środków z Krajowego Planu Odbudowy najwyraźniej przyspiesza. Pojawiła się bowiem deklaracja Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, co do możliwego terminu wypłaty pierwszej transzy pieniędzy przez Brukselę.

minimalna
03.06.2021 02:00 Zaliczka czy zadatek - co wybrać do udokumentowania transakcji?

Pojęcia dotyczące finansów mogą sprawiać wiele problemów. Nie chodzi nawet o fakt ich skomplikowania. Niektóre w powszechnym mniemaniu mogą uchodzić za synonimy, a tak naprawdę są różniącymi się od siebie pojęciami. Nierzadko nieznajomość tej różnicy może okazać się szkodliwa. Takimi pojęciami są na przykład zaliczka i zadatek. Czym więc się różnią? Zaliczka czy zadatek – co wybrać do udokumentowania transakcji?

gst-2459328 1920
28.05.2021 02:00 Jak rozliczyć zaliczkę wpłaconą na poczet wynagrodzenia?

Wynagrodzenie za pracę pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikowi w określonym terminie i miejscu. Czasem jednak zdarza się, że pracownik wnioskuje o wypłatę zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia. Czy pracodawca może wypłacić pracownikowi zaliczkę na poczet wynagrodzenia, a jeśli tak, jak należy ją rozliczyć? Z artykułu dowiesz się:Co to jest zaliczka na poczet wynagrodzenia?Czy pracownik może wnioskować o wypłatę zaliczki na poczet wynagrodzenia?Jak zaliczkę wpłaconą na poczet wynagrodzenia powinien rozliczyć pracodawca?Pracodawca może wypłacić pracownikowi dwa rodzaje zaliczki. Pierwszy rodzaj to zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia, drugi zaś to zaliczka na pokrycie wydatków związanych z pracą, np. dokonaniem firmowych zakupów czy też pokryciem kosztów podróży służbowej.Zaliczka na pokrycie wydatków związanych z pracą podlega rozliczeniu na zasadach określonych przepisami Kodeksu pracy. Zaliczka na poczet wynagrodzenia zaś nie jest uregulowana w Kodeksie pracy. Zagadnienie zaliczki na poczet wynagrodzenia rozstrzygał Sąd Najwyższy, który wskazał, że “nie jest zaliczką część wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi na poczet wynagrodzenia przyszłego. Stanowi ono częściowe spełnienie przez pracodawcę świadczenia przed terminem jego wymagalności”. Oznacza to, że świadczenie potocznie nazywane zaliczką na poczet wynagrodzenia, nie jest zaliczką w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może tego typu zaliczki wypłacić pracownikowi. Może, i robi to zazwyczaj na wniosek pracownika. Zaliczka na poczet wynagrodzenia podlega przy tym opodatkowaniu i oskładkowaniu tak samo, jak wynagrodzenie za pracę. Zaliczka ta jest traktowana jako przychód ze stosunku pracy.

connect-2777620 1920
21.05.2021 02:00 Faktura zaliczkowa - wygodny sposób pozyskiwania środków przed zakończeniem realizacji zamówienia

Częściowe rozlicznie kosztów sprzedaży produktu lub usługi jest wygodnym sposobem pozyskania środków jeszcze przed zakończeniem umowy. Pozwala na przykład sfinansować nakłady konieczne do całkowitego dokończenia prac związanych z realizacją zamówienia. Od strony sprzedającego taka operacja, jeżeli wartość otrzymanej zaliczki jest niższa niż 100 proc. ceny, wiąże się z obowiązkiem wystawienia faktury zaliczkowej na rzecz drugiej strony kontraktu, której zadaniem jest udokumentowanie otrzymania przedpłaty (zaliczki).