Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ten ranking krajów rozczarowuje. Polacy myślą tylko o sobie?
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 23.01.2025 20:07

Ten ranking krajów rozczarowuje. Polacy myślą tylko o sobie?

Wolontariat
fot. Adam Burakowski, East News

Według nowego rankingu World Giving Index 2024, Polacy są na szarym końcu, jeśli chodzi o zaangażowanie w działalność charytatywną. W tej społecznej beczce dziegciu, można jednak znaleźć łyżkę miodu. Jedna z organizacji dobroczynnych wciąż nie narzeka na brak wolontariuszy. Co więcej, Polacy mimo wszystko są skłonni do pomocy, jednak w nieco inny sposób. 

Polacy w ogonie światowego wolontariatu

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingu World Giving Index 2024, który mierzy zaangażowanie w działalność charytatywną i filantropijną na świecie. Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), w trzech kluczowych kategoriach – pomocy nieznajomym, przekazywaniu darowizn oraz wolontariacie – Polacy plasują się w końcówce zestawienia. Szczególnie nisko kraj wypada w wolontariacie, gdzie zajmuje 142. miejsce globalnie i trzecie od końca w Europie, wyprzedzając jedynie Rumunię i Bułgarię. Tylko 7 proc. Polaków deklaruje zaangażowanie w tę formę działalności.

Setki milionów z publicznej kasy na księży: ujawniono rachunki. To absurd, kto dał najwięcej Przewrotny plan reformy polskich lasów. Tym razem to nie my zapłacimy

Pomoc po polsku

Pomimo słabych wyników w skali globalnej, w Polsce widoczne jest zaangażowanie w niektóre inicjatywy społeczne. Najpopularniejszą formą aktywności pozostaje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP), która przyciąga największy odsetek wolontariuszy – aż 32 proc. osób aktywnych w organizacjach dobroczynnych. Znacznie mniej popularne są już inne inicjatywy, takie jak Caritas czy akcje związane z ochroną środowiska i prawami zwierząt (po 13 proc.) oraz Szlachetna Paczka (12 proc.).

Według raportu PIE, tylko 21 proc. dorosłych Polaków angażuje się w działalność organizacji charytatywnych lub społecznych, a skala wolontariatu jest znacznie niższa niż w krajach takich jak Indonezja, gdzie ponad 60 proc. obywateli poświęca czas na działania społeczne. Polska znalazła się w ogonie rankingu, głównie z powodu ambiwalentnego podejścia społeczeństwa – choć 67 proc. ankietowanych deklaruje otwartość na działania na rzecz dobra wspólnego, zaledwie 17 proc. jest gotowe konsekwentnie rezygnować z osobistego komfortu w imię wyższych celów.

Polska niechęć do uczestnictwa w organizacjach

Jednocześnie Polacy wykazują większą aktywność w pomocy nieformalnej. Aż 80 proc. dorosłych deklaruje wspieranie członków rodziny spoza gospodarstwa domowego, a 64 proc. angażuje się w pomoc znajomym. Tę gotowość do działań potwierdziła reakcja na kryzys uchodźczy w 2022 r., gdy miliony Polaków wspierały osoby uciekające z Ukrainy po rosyjskiej inwazji.

Zobacz także: Sąd zdecydował w sprawie pożyczki opartej o WIBOR. Szykuje się lawina pozwów?