BiznesINFO.pl Handel UOKiK wydał zgodę na przejęcie 8 sklepów Tesco przez Sailing Group, właściciela sieci Netto
Wikimedia/RickRichards

UOKiK wydał zgodę na przejęcie 8 sklepów Tesco przez Sailing Group, właściciela sieci Netto

6 marca 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • UOKiK zgodził się na tymczasowe przejęcie 8 placówek Tesco przez Salling Group

  • O które placówki chodzi i która na stałe znajdzie się w posiadaniu firmy

  • Co wpłynęło na upadek Tesco w Polsce

Salling Group przejmuje sklepy Tesco

Zwijająca żagle w naszym kraju sieć Tesco ogłosiła w połowie zeszłego roku sprzedaż 301 swoich placówek firmie Salling Group, do której należy Netto Polska . Transakcja obejmuje również centra dystrybucji oraz główną siedzibę. Po przejęciu tych sklepów Natto stanie się piątą lub szóstą największą siecią handlową w Polsce .

Tesco, jak podaje TVN 24 Biznes i świat, poinformowało również, że w ramach przygotowań do przekazania swojego biznesu w Polsce Salling Group, uzgodniono, by po finalizacji transakcji sprzedaży właściciel Netto tymczasowo zarządzał również sklepami, niebędącymi częścią głównej transakcji.

Zawiadomienie o dodatkowej umowie zostało złożone do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który w połowie lutego wydał zgodę w tej sprawie. Tym samym Urząd zgodził się na tymczasowe przejęcie przez Salling Group ośmiu placówek Tesco. Chodzi o sklepy w Gliwicach, Szczecinie, Krakowie, Gdyni, Kielcach, Katowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, a także w Warszawie.

Z informacji przekazanych przez Urząd, jak podaje TVN 24 Biznes i Świat, wynika, że właściciel Netto planuje na stałe nabyć jedynie sklep w stolicy.

[ EMBED-11 ]

Co z pozostałymi siedmioma sklepami? - Pozostałe zostaną przejęte tymczasowo w związku z procesem kończenia aktywności grupy Tesco w Polsce i w przyszłości mają zostać sprzedane innym podmiotom – informuje cytowany przez TVN 24 Biznes UOKiK.

Z kolei Tesco Polska podkreśla, że prowadzi rozmowy w sprawie możliwych rozwiązań, w tym sprzedaży siedmiu nieruchomości, poza obiektem zlokalizowanym w Warszawie. - Do momentu finalizacji całej transakcji sprzedaży polskiego biznesu Tesco, firmy Tesco i Salling Group pozostają niezależnymi podmiotami. Sklepy Tesco pozostają otwarte – informuje Tesco Polska.

Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy można spodziewać się decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie sprzedaży przez Tesco swojego biznesu Salling Group.

Jak upadało Tesco w Polsce?

Tesco, które posiada w Polsce obecnie ok. 300 sklepów, przygotowuje się do definitywnego opuszczenia naszego kraju. Tymczasem jeszcze kilka lat temu sieć należała do grona liderów rynku spożywczego nad Wisłą, mając w posiadaniu ok. 450 placówek.

Przypomnijmy, że Tesco pojawiło się w Polsce w 1995 roku. Dobre czasy, jak zauważa serwis wiadomoscihandlowe.pl, skończyły się po dwóch dekadach, kiedy wstrzymano inwestycje i ogłoszono głębokie cięcia kosztów, a w perspektywie kolejnych lat ograniczono liczbę pracowników o ponad połowę . Zmniejszono również asortyment sklepowy, zamknięto część placówek, rozpoczęto też sprzedaż pojedynczych sklepów i nieruchomości konkurentom.

Upadek Tesco w Polsce, jak pisze portal, to efekt m.in. przegapionego momentu na transformację biznesu w kierunku mniejszych formatów sklepowych , a także brak pomysłu na rozwój i pieniędzy na inwestycje. Swoje zrobiła również konkurencja ze strony dyskontów i stopniowe odchodzenie Polaków od zakupów w hipermarketach.

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat