biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > To najbrudniejsze miasto świata. Polacy się zachwycają, latają tam przez cały rok
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 28.04.2025 10:07

To najbrudniejsze miasto świata. Polacy się zachwycają, latają tam przez cały rok

najbrudniejsze miasto świata
Fot. LeoPatrizi – Getty Images Signature

Powoli zaczyna się sezon urlopowy, część Polaków już zapewne planuje, gdzie w tym roku uda się na wypoczynek. O wyborze lokalizacji decydują różne czynniki, ale najwyraźniej nie jest nim czystość. Jednym z chętniej wybieranych przez rodaków miejsc jest miasto uznane za najbrudniejsze na świecie. Co w nim takiego jest, że mimo wszystko przyciąga? 

Na to Polacy zwracają uwagę planując wyjazd

Wybierając kierunek podróży, Polacy zwracają uwagę na kilka ważnych kwestii, jedną z nich jest bezpieczeństwo oraz łatwy dostęp do opieki medycznej. Równie istotnym czynnikiem pozostaje cena – rosnące koszty transportu i zakwaterowania skłaniają do wcześniejszego planowania oraz poszukiwania korzystnych ofert, nie bez znaczenia jest także łatwość dojazdu, bogactwo atrakcji turystycznych, oferta kulturalna oraz możliwości aktywnego wypoczynku. Popularnością cieszą się zarówno sprawdzone kierunki europejskie, jak i mniej oblegane miejsca zapewniające spokój i komfort, choć niektóre miejsca przyciągają nieustannie, nawet mimo licznych niedogodności. 

Najpopularniejsze destynacje zostały przeanalizowane pod kątem czystości ulic oraz gospodarowania odpadami. Amerykańska firma Eagle Dumpster Rental sporządziła raport, w którym przedstawiła, jak ilość śmieci wpływa na doświadczenia odwiedzających. Okazuje się, że najczystsze miasta wakacyjne nie są wcale tak daleko, a to uznane za najbrudniejsze jest z roku na rok obleganym kierunkiem, a w tym sezonie może iść na rekord jeśli chodzi o liczbę turystów. 

śmieci
Miasto uznane za najbrudniejsze jest jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków, fot. hayyans – pixabay

ZOBACZ TEŻ: Polacy latają tam na potęgę. To miejsce okrzyknięto rajem dla kieszonkowców

Patryk Wołosz, papież Franciszek, J.D. Vance
Tyle Obajtek zarobił w 1 dzień. Kwota szokuje
PKP Intercity zrobi to po raz pierwszy od 10 lat. Już przygotowują pasażerów Znana linia lotnicza wstrzymuje loty do Polski. LOT zaciera ręce

Najczystsze miasta na świecie

Brudne, zaśmiecone ulice mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia zarówno mieszkańców miast jak i turystów oraz zniechęcić do odwiedzenia oryginalnych, pięknych i wartych zobaczenia miejsc. Jednak co ciekawe, te uwarunkowania nie zawsze mają zastosowanie. Niektóre kierunki przyciągają mimo wszystko i to nie tylko w sezonie wakacyjnym. 

Z raportu Eagle Dumpster Rental wynika, że najczystszym miastem na świecie jest Singapur. Ten wynik nie jest zaskoczeniem, jeśli weźmie się pod uwagę regulacje prawne, które tam obowiązują. Na ulicach nie można palić papierosów ani żuć gumy, a osoby przyłapane na śmieceniu muszą płacić surowe kary — nawet do 1000 dolarów singapurskich co stanowi równowartość 2878 zł. Oprócz tego można zostać zmuszonym do sprzątania miejsc publicznych. 

Singapur
Singapur został uznany za najczystsze miasto świata, fot. Charles Pertwee/REX Shutterstock

Drugie miejsce pod względem czystości zajmuje Kopenhaga. Stolica Danii “ jest pionierem w zakresie zrównoważonej gospodarki śmieciowej” — jak tłumaczy współautor rankingu, Brian McDaid. Miasto stawia na przetwarzanie odpadów na energię, dzięki czemu zyskuje punkty nie tylko jeśli chodzi o walory estetyczne, ale również ekonomiczne. 

Kopenhaga
Kopenhaga zajmuje drugie miejsce pod względem czystości, fot. frankpeters – Getty Images

Podium zamyka miasto, do którego Polacy nie mają daleko — chodzi o Pragę. Lokalne władze prowadzą regularne kontrole oraz interwencje, a roczna ilość odpadów na osobę wynosi tam tylko 307 kilogramów, co jest jednym z najmniejszych wyników. Oprócz tego stolica Czech przoduje jeśli chodzi o powierzchnię terenów zielonych, które zajmują 180 m2. 

Praga
Praga jest jednym z najczystszych miast na świecie, fot. adisa – Getty Images Pro

Natomiast największym “brudasem” na świecie jest inna europejska stolica. Śmieci zalegające na ulicach, brzydki zapach czy inne nieczystości jeszcze ostatecznie nie odstraszyły turystów, a miasto jest cały czas chętnie odwiedzane. Zwłaszcza w tym roku lokalni mieszkańcy przygotowują się na wielki napływ turystów. O jakie miejsce chodzi? 

To najbrudniejsze miasto na świece

Niechlubne pierwsze miejsce jeśli chodzi o zabrudzenie, zajmuje wieczne miasto, czyli Rzym. Stolica Włoch nieodmiennie przyciąga turystów swoją bogatą historią, architekturą i dziedzictwem kulturowym. Jednakże zabytkowe zabudowania nie sprzyjają utrzymaniu czystości i zaczyna się już nawet mówić o kryzysie. Na jednego mieszkańca przypada tam około 655 kilogramów śmieci rocznie, czyli ponad dwa razy więcej niż w Singapurze czy Pradze. Być może nie bez znaczenia jest tutaj również dość niefrasobliwa mentalność Włochów. Kwestia czystości miasta może jeszcze przez długi czas schodzić na drugi plan, ponieważ teraz uwaga władz miasta skupia się na logistyce i zapewnieniu bezpieczeństwa, z uwagi na spodziewany napływ turystów, którzy przybywają do Rzymu z powodu Roku Jubileuszowego. 

Rzym, Koloseum
Rzym najbrudniejszym miastem świata według rankingu Eagle Dumpster Rental, fot. Olga_Alyakrinskaya – pixabay

Szczególną rolę w turystyce miasta odgrywa Watykan — centrum życia religijnego katolików z całego świata. W 2025 roku, z okazji Roku Jubileuszowego, Rzym spodziewa się znaczącego wzrostu liczby pielgrzymów i turystów. Jubileusz, obchodzony co 25 lat, jest wyjątkowym wydarzeniem dla chrześcijan, sprzyjającym podróżom do miejsc świętych oraz uczestnictwu w uroczystościach religijnych. 

W związku z tym władze miasta intensyfikują działania na rzecz przygotowania infrastruktury, zwiększenia dostępności usług turystycznych oraz zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym. Rok Jubileuszowy nie tylko umacnia znaczenie Rzymu jako duchowej stolicy chrześcijaństwa, lecz także wpływa na rozwój lokalnej gospodarki poprzez wzrost zapotrzebowania na bazę noclegową, gastronomię i transport. Miasto przygotowuje się na przyjęcie milionów gości, a także osób, które będą przybywać na grób papieża Franciszka oraz konklawe. 

Twórcy raportu zwrócili uwagę, że w najczystszych miastach na świecie, nie tylko przepisy odrywają ważną rolę, ale również odpowiednia gospodarka odpadami, infrastruktura oraz edukacja społeczeństwa. Być może w końcu i władze Rzymu zatroszczą się o te czynniki, ale wydarzy się to raczej później niż wcześniej. 

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: