Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > To napędza polską gospodarkę. Nasz kraj w czołówce w Unii Europejskiej
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 21.01.2025 13:56

To napędza polską gospodarkę. Nasz kraj w czołówce w Unii Europejskiej

Biuro
Fot. Photo by Benjamin Child on Unsplash

Przez lata przemysł był siłą napędową polskiej gospodarki, balansując eksportem towary konieczny import surowców energetycznych. Wysokie ceny energii zakłóciły ten układ, zmuszając wiele firm do redukcji produkcji, a nawet likwidacji zakładów. Okazuje się jednak, że polska gospodarka "znalazła sposób" na ten kryzys.

Wysokie koszty negatywnie wpływają na opłacalność przemysłu

Polskie przetwórstwo przemysłowe zmniejszyło produkcję o 1,9 proc. w listopadzie 2024 roku, a w skali 11 miesięcy wzrost wyniósł jedynie 0,4 proc. Eksport towarów spadł w tym czasie o 7 proc. Problemem są nie tylko osłabione gospodarki głównych partnerów handlowych - Niemiec, Czech, Francji i Wielkiej Brytanii - ale przede wszystkim wysokie koszty energii w Polsce.

Przy takich cenach jak ostatnio ponad 558 zł za MWh trudno konkurować ceną towaru na rynku międzynarodowym - zauważają analitycy.

Koszty emisji CO2 stanowią obecnie blisko połowę ceny energii z węgla kamiennego i brunatnego, co dodatkowo obciąża polski przemysł.

Klamka zapadła. Odzieżowy gigant zamyka sklep. Polacy uwielbiali robić tu zakupy Dzisiaj Blue Monday. Ludzie wciąż wierzą w marketingowe kłamstwo

Sektor usług - rosnący lider gospodarki

W obliczu tych wyzwań sektor usług stał się kluczowym elementem stabilizującym gospodarkę Polski.

Według danych NBP, saldo obrotów usługami z zagranicą utrzymuje się na poziomie ponad 3 mld euro miesięcznie już od 24 miesięcy do listopada 2024 roku. W tym czasie nadwyżka w obrocie usługami osiągnęła imponujące 37 mld euro. To właśnie usługi ratują kurs polskiego złotego przed osłabieniem.

Transport drogowy i nowe technologie na fali wznoszącej

Transport drogowy pozostaje jednym z najmocniejszych punktów polskiej gospodarki. W 2024 roku branża ta odnotowała trzecią najwyższą dynamikę wzrostu w Unii Europejskiej, a średnioroczny wzrost wyniósł 6,1 proc. To szczególnie istotne, gdyż transport lądowy stanowi drugi co do wielkości sektor usługowy w Polsce po finansach. Przy 174 mld zł przychodów w ciągu trzech kwartałów 2024 roku, jego znaczenie w gospodarce wciąż rośnie.

kierowca
Fot. pixabay Skica911 

Również inne branże usługowe rozwijają się dynamicznie. W październiku 2024 roku największe wzrosty zanotowały usługi architektoniczne i inżynieryjne (+26 proc.), transport wodny (+21,8 proc.) oraz serwisy informacyjne (+18,9 proc.). W skali całego roku liderami były usługi serwisów informacyjnych (+12,8 proc.), konsultingowe (+11 proc.) oraz programowanie komputerowe (+9,6 proc.).

Polska na tle Europy

Na tle Unii Europejskiej polski sektor usług wyróżnia się dynamicznym wzrostem. Średnioroczny przyrost produkcji usług wyniósł 4,9 proc., co plasuje Polskę w czołówce Wspólnoty. Wzrost był bardziej wyrównany niż w innych krajach, co świadczy o stabilnej poprawie kondycji sektora. W Europie usługi rosły znacznie wolniej, osiągając średniorocznie zaledwie 1,4 proc. w 2024 roku.

Podczas gdy kraje takie jak Niemcy zmagają się z niemal zerowym wzrostem usług, a niektóre sektory w Grecji czy na Łotwie notują drastyczne spadki, Polska stawia na zdywersyfikowany rozwój. Dzięki temu gospodarka pozostaje relatywnie odporna na zawirowania.