BiznesINFO.pl
Topaz otwarty w niedziele niehandlowe

Flickr/Marco Verch Professional Photographer, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Sieć Topaz sprzedaje także w niedziele. Wszystko za sprawą usług pocztowych

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Topaz dołączył do nielicznych podmiotów, które sprzedają produkty także w niedziele niehandlowe. Wszystko za sprawą współpracy z firmą Point Pack, dzięki której sieć handlowa uzyskała status placówki pocztowej. Topaz to

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile sklepów Topaz działa w niedzielę

  • Która placówka jako pierwsza umożliwiła zakupy ostatniego dnia tygodnia

  • Jaka inna znana sieć handlowa zdecydowała się na ominięcie zakazu handlu

Topaz stawia na usługi pocztowe

Topaz postanowił pójść śladem Żabki, która jako jedna z niewielu punktów oferuje zakupy nawet w niedziele niehandlowe. Ustawa o z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wskazuje bowiem, że zakaz sprzedaży produktów nie dotyczy placówek pocztowych. Żabka uzyskała taki status w 2015 r. Od początku tego roku cieszy się nim również Topaz, który nawiązał współpracę z firmą Point Pack.

- Mając na uwadze systematycznie rosnący rynek usług pocztowych, związany przede wszystkim z ciągłym rozwojem rynku e-commerce, badamy potencjał dodatkowej działalności i weryfikujemy zainteresowanie nim naszych klientów - przyznał Mateusz Orzełowski, dyrektor marketingu sieci Topaz.

Możliwość odbierania przysyłek ma uzupełniać szeroką gamę możliwości, którą oferuje Topaz. - Chcemy, by sklepy Topaz były miejscem, w którym klient nie tylko dokona zakupów spożywczo-przemysłowych, ale również – bez konieczności przemieszczania się do innych punktów handlowych – opłaci rachunki, nada lub odbierze przesyłkę pocztową czy spróbuje swoich szans w Totolotku - tłumaczył Orzełowski. Z jego przekazu wynika, że zainteresowanie odbiorem paczek w sklepach sieci Topaz nieustannie wzrasta.

Coraz więcej sklepów Topaz otwartych w niedzielę

Wiadomości Handlowe podają, że niedzielne zakupy można zrobić w 26 sklepach pod szyldem Topaz. Są to oddziały m.in. w Siedlcach, Mińsku Mazowieckim, Sokołowie Podlaskim, Ełku, Lubartowie, a także na warszawskim Targówku (ul. Trocka 10). Niedzielne godziny otwarcia sklepów są jednak krótsze. Ostatniego dnia tygodnia zakupy można kompletować do 18:00 lub 20:00.

Pierwszą placówką, która ugościła klientów w niedzielę był Topaz w Radzyniu Podlaskim, który mieści się obok stacji paliw należącej do tego samego właściciela. Z punktu widzenia formalnego placówka działa jako stacja paliw, która również jest wyjęta spod zakazu handlu.

Takie obejście zasad próbowała podważyć Państwowa Inspekcja Pracy, która zwizytowała placówkę i nałożyła karę. Właściciel odwołał się od tej decyzji do Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim, który orzekł, że Topaz nie naruszył zapisów ustawy.

Sąd argumentował, że Topaz dołożył wszelkich starań i połączył pomieszczenie sprzedaży detalicznej z częścią sprzedaży stacji paliw. Co więcej, obydwa punkty mają do dyspozycji wspólny parking, instalacje, a także system dostaw.

Nie tylko Topaz omija zakaz handlu

Topaz to nie jedyna sieciówka, która od tego roku umożliwia zakupy w niedzielę. Placówką pocztową stał się także jeden ze sklepów znanej sieci Intermarché zlokalizowany w Szprotawie w województwie lubuskim.

Wszystko dzięki współpracy z popularną firmą InPost. - Klienci mogą u nas odebrać i nadać paczkę w punkcie InPost. Przy okazji zrobią zakupy w markecie - oznajmił Jacek Wcisło, franczyzobiorca sieci Intermarché. Jego zdaniem placówka w Szprotawie nie jest wyjątkiem, a status placówki pocztowej posiada 15 innych sklepów pod szyldem Intermarché.

Nic dziwnego, że kolejne sklepy decydują się na omijanie uciążliwego zakazu handlu w czasie pandemii, kiedy wiele z nich walczy o przetrwanie. Związki zawodowe domagały się zmiany zasad i chciały ukrócić wykorzystywanie statusu placówek pocztowych przez punkty handlowe, ale postulaty nie zostały przyjęte. W czasach, gdy prężnie rozwija się segment e-commerce, takie zmiany byłyby wręcz nieuzasadnione.

Podobne artykuły

Unsplash/Markus Spiske

Handel

Tesco likwiduje hitowy program. Klienci mają czas tylko do 30 czerwca

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Sklep Zabka.

Handel

Oreo projektu Lady Gagi wprowadzone przez Żabkę. Sieć chwali się nowym produktem

Czytaj więcej >
Biedronka z hitowym produktem

Handel

Biedronka wypuściła do sprzedaży test na koronawirusa. Klienci wykupili wszystko mimo limitu

Czytaj więcej >
Biedronka rozda własne 500 plus

Handel

Biedronka rozda własne 500 plus. Będzie dotować karty pracowników

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Eurocash podjął decyzję. Znika Mila, zostają Delikatesy Centrum

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa, Centrum Handlowe "Atrium Targowek" N/Z Bezpieczne zakupy w godzinach dla seniorow powyzej 60 roku zycia

Handel

Mere otwiera kolejny sklep w Polsce. Największym dyskontom przybywa potężny konkurent

Czytaj więcej >