Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Handel > Zbliża się Święto Trzech Króli. Co z zakupami 6 stycznia?
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 04.01.2021 01:00

Zbliża się Święto Trzech Króli. Co z zakupami 6 stycznia?

Święto Trzech Króli - gdzie zrobisz zakupy?
Piotr Drabik from Poland, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co przysługuje ci w Święto Trzech Króli,

  • Jakie sklepy będą tego dnia otwarte,

  • Co oznacza Święto Trzech Króli.

Trzech Króli 6 stycznia - dzień ustawowo wolny od pracy

Święto Trzech Króli jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy już od 10 lat. Oznacza to, że pracownicy, którzy tego dnia pracują, mogą otrzymać w zamian inny, dodatkowy dzień wolny.

Według przepisów dzień wolny powinno się odebrać w ciągu 6 dni poprzedzających święto lub w ciągu 6 dni po święcie. Możliwe jest także przyznanie dodatkowego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Warto pamiętać, że jeśli pracodawca nie udzieli nam wolnego, powinniśmy otrzymać 100 proc. dodatkowego wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę.

Tego dnia nie będą się obywały także zajęcia szkolne i akademickie, co oznacza, że uczniowie będą zwolnieni z e-lekcji.

Gdzie zrobimy zakupy?

W Święto Trzech Króli obowiązuje zakaz handlu, oznacza to, że w środę  stycznia działać będą tylko te sklepy, w których za ladą staną sami właściciele. Otwarte będą także sklepy, w których zakupy można robić w niedziele z zakazem handlu, m.in. w Żabce i niektórych Biedronkach znajdujących się przy dworcach PKP:

  • W Grudziądzu przy ul. Dworcowej 38/40,

  • W Poznaniu przy ul. Dworcowej 2,

  • We Wrocławiu przy ul. Piłsudskiego 105,

  • W Krakowie przy ul. Pawiej 5A,

  • W Warszawie przy ul. Kijowskiej 20,

  • W Warszawie przy Al. Jerozolimskich 54,

  • W Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 90.

Święto Trzech Króli

Święto Objawienia Pańskiego - Epifania, inaczej Święto Trzech Króli to uroczystość, która ma na celu uczczenie objawienie się Boga ludziom. Nawiązuje do Ewangelii św. Mateusza, zgodnie z którą trzej Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, by oddać cześć narodzonemu Jezusowi.

Święto Trzech Króli obchodzone jest także w trzech niemieckich landach, Austrii, na Cyprze, w Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Wenezueli i we Włoszech.

Święto dotyczy opisanego w ewangelii spotkania Mędrców - cudzoziemców. Co ciekawe ich imiona nie są wymienione w Biblii, liczba cudzoziemców prowadzonych gwiazdą do Jezusa nie jest znana. Wiadomo jedynie, że przynieśli oni Jezusowi trzy dary, stąd założono, że było ich trzech. Tradycja nazywania Mędrców imionami Kasper, Melchior i Baltazar, narodziła się w średniowieczu.

Pierwszy z nich - Kasper, miał przynieść małemu Jezusowi złoto, Melchior królewską mirrę, a Baltazar kadzidło.

Warto też wiedzieć, że litery pisane na drzwiach "C+M+B+2020" nie oznaczają wcale inicjałów imion Trzech Króli. Znak ten jest skrótem od łacińskiej sentencji "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi ten dom".