Trzeci gracz chce przejąć TVN. Nowe informacje o sprzedaży stacji, Polacy będą w szoku

Ważą się losy jednego z największych nadawców w Polsce. Warner Bros podjął niespodziewaną decyzję o sprzedaży dobrze funkcjonującego i zarabiającego przedsiębiorstwa, a to sytuacja, która niezwykle kusi inwestorów. Nowy właściciel może diametralnie zmienić krajobraz mediów w kraju. Okazuje się, że teraz głowni zainteresowani będą mieli potężnego konkurenta.
Warner Bros sprzedaje TVN
Warner Bros. Discovery pozbywa się niektórych aktywów, aby położyć większy nacisk na najważniejsze dziedziny swojej działalności. Od grudnia 2024 roku wiadomo, że w tym celu amerykańskie przedsiębiorstwo środków masowego przekazu i rozrywki chce sprzedać telewizję TVN. Ta wiadomość początkowo wywołała popłoch, ponieważ zainteresowanie stacją wykazał węgierski koncern — TV2, powiązany z rządem Viktora Orbana. Takie przejęcie mogłoby być potencjalnie niebezpieczne, droga dla Węgrów została jednak niejako zablokowana, ponieważ premier Donald Tusk umieścił TVN na liście firm o strategicznym znaczeniu dla państwa polskiego.
TVN ma ponad 20-letnia historię, a w tym czasie właściciela stacji zmieniali się kilkukrotnie. Tym razem telewizję wyceniono na ponad 1 miliard euro, co będzie największym przejęciem w historii krajowych mediów. Kiedy decyzja o sprzedaży została potwierdzona, przedstawiciele Warner Bros uspokajali, że w całym procesie kluczowe będzie zachowanie statusu TVN jako niezależnego nadawcy. Wiele wskazuje na to, że stacja zostanie w polskich rękach, jednak właśnie pojawiły się informacje o nowym oferencie. Gdyby udało mu się wygrać, mogłoby dojść do sporego przetasowania wśród mediów w Polsce.

Zainteresowanie kupnem TVN rośnie
Zainteresowanie kupnem TVN-u wykazały europejskie firmy, w tym grecka Antenna Group i francuski Canal+. Jakiś czas temu mówiło się także, że prawdopodobnym nabywcą może być grupa medialna Media For Europe, której prezesem jest syn Silvio Berlusconiego. Ostatecznie jak przekazał portal VSquare, skupiający niezależnych dziennikarzy z krajów wyszehradzkich przedsiębiorstwo ostatecznie nie przystąpiło do przetargu. Dotychczasowe informacje wskazywały, że TVN pozostanie w polskich rękach — na stole pozostała oferta konsorcjum holdingu WP oraz miliardera Michała Sołowowa. VSquare typował również Grzegorza Hajdarowicza, założyciela grupy Gremi International, do której należy “Rzeczpospolita”. Firma jednak nie odniosła się do tych doniesień i nie udzieliła komentarza na temat swoich dalszych planów inwestycyjnych.
Teraz z kolei, jak ustalił Puls Biznesu, do walki o telewizję TVN włączył się nowy gracz. To konsorcjum z notowanym na giełdzie w Amsterdamie funduszem private equity CVC Capital Partners. Ten potencjalny nabywca jest też głównym akcjonariuszem kilku przedsiębiorstw działających w Polsce, większość z nich nie jest związana z branżą medialną, byłaby to też pierwsza telewizja w portfolio spółki. Polscy oferenci są pierwsi w kolejce, ponieważ TVN nie może zostać sprzedane bez zgody rządu. Wobec tego, jakie szanse ma nowy kandydat?

Główny akcjonariusz Żabki chce kupić TVN
Jak podaje Puls Biznesu zakupem TVN-u może interesować się Ringier Axel Springer Polska, czyli jeden z największych wydawców prasy i mediów internetowych w kraju. Grupa działa również na Węgrzech, na Słowacji, w Serbii, na Litwie, Łotwie i w Estonii. W Polsce wydaje treści pod szyldem “Faktu”, “Newsweek Polska”, “Forbes Polska”, “Auto Świat” czy “Onetu”.
Przedsiębiorstwo może włączyć się do walki o TVN razem z funduszem private equity CVC Capital Partners, który w kraju jest głównym akcjonariuszem Żabki, Stock Spirits, a także od niedawna inwestorem Comarchu. Aktywa Capital Partners wycenia się na 200 mld USD. Poszerzenie działalności o telewizję może być kuszące. Co ciekawe, szef polskiego biura CVC Krzysztof Krawczyk od trzech lat zasiada w radzie Fundacji TVN. Biznesmen nie potwierdził jednak zamiaru kupna stacji i zaznaczył, że CVC nie komentuje procesów transakcyjnych, niezależnie czy są w jego kręgu zainteresowań, czy też nie.
Przedstawienie oferty na zakup TVN-u, który w przeliczeniu na złote ma wartość ponad 4 mld zł to jedno. Zupełnie inną kwestią pozostaje to, czy rząd wyrazi zgodę na sfinalizowanie transakcji.





































