Trzeci największy bank w Polsce na sprzedaż. Chętni do przejęcia z obu stron granicy

Trzeci pod względem wartości aktywów bank w Polsce może stać się wkrótce przedmiotem transakcji. Składową tych aktywów są klienci – w przypadku potentata mowa o nieco ponad 5 mln aktywnych użytkownikach. Po ujawnieniu zamiarów przez Agencję Bloomberg zaczęły się krajowe spekulacje. Analitycy wskazują już potencjalnego kupca: w kraju, jak poza jego granicami.
Trzeci największy bank w Polsce na sprzedaż. Bloomberg ujawnia zamiary Hiszpanów
Agencja Bloomberga ujawniła we wtorek (08.04.25 r.), że Hiszpanie, obecnie większościowi udziałowcy Santander Banku (ponad 60 proc.), rozpatrują m.in. sprzedaż aktywów w Polsce. Analityk Biura Maklerskiego mBanku Michał Konarski podnosi, że ruch przewidywany przez Bloomberga jest zgodny z oczekiwaniami: […] wymienialiśmy Santander Bank Polska wśród możliwych celów do przejęcia w Polsce - pisze w komentarzu. Santander Bank jest trzecim, pod względem wielkości aktywów, bankiem w Polsce, na koniec 2024 r. liczył blisko 6 mln klientów, rosnąc stale przynajmniej od 2019 r. – wówczas z wynikiem 5 mln 49 tys.
Konarski ocenia, że transakcja udziałowców z Hiszpanii może wywołać na rynku spore zainteresowanie: tak krajowych, jak zagranicznych inwestorów. – My jednak – pisze w analizie – obstawiamy tych drugich – zagranicznych. Kto może wkrótce przejąć Santander Bank?
Zobacz też: Chińczycy zamykają biznes w Polsce. Nieoficjalnie: to zemsta za decyzję rządu

Przejęcie Santander Bank Polska. Analityk przewiduje scenariusz: raczej nie Skarb Państwa
Według Konarskiego przejęcie mogłoby się odbyć w drodze transakcji udziałów nie większych, niż 50 proc. Wówczas obyłoby się bez ogłaszania tzw. wezwania na pozostałe akcje spółki – do czego dochodzi przy przekroczeniu wolumenu 50 proc. udziałów w spółce notowanej na GPW z rygorem terminowym do trzech miesięcy od przejęcia większościowych udziałów.

– Oznacza to, że dość drogi bank mógłby zostać przejęty za połowę ceny - ocenia. Szukając potencjalnego nabywcy analityk mBanku raczej wyklucza spółki Skarbu Państwa. Tu w grze miałyby być potencjalnie PKO BP – ale wyłącznie w momencie, w którym Grupa PZU utworzy spółkę holdingową. Do tej pory, jak pisze Konarski, “Grupa PZU nie będzie nabywać kolejnych aktywów bankowych, aby nie komplikować jeszcze bardziej sytuacji kapitałowej”. Minister aktywów państwowych już wcześniej zapowiadał, że banki państwowe nie będą konsolidować rynku. Przejęć z kapitałem krajowym zatem nie będzie. Analityk wymienia dalej potencjalnych kupców “z rynku” – Credit Agricole i BNP Paribas, zwłaszcza że ten drugi ma bogatą historię rozwoju przez przjęcia, o czym poświadczą nieistniejące już Fortis Bank Polska, Raiffeisen Bank Polska czy Bank BGŻ.
Ale i tak perspektywa blednie przy graczu zza pobliskiej granicy.
Chętni na przejęcie banku w Polsce z obu stron granicy
Zdaniem Konarskiego najlepszym kandydatem może okazać się Erste Group – austriacki bank, jeden z gigant usług finansowych na Europę Środkową.
Erste oświadczył w zeszłym roku, że szuka podmiotu do przejęcia w Polsce i powinien to być podmiot o znaczącym udziale w rynku. Nasza analiza pokazuje, że Erste Group byłoby w stanie przejąć kontrolny pakiet akcji w Santander Bank Polska (ok. 50 proc.) bez konieczności podwyższania kapitału - przywołuje analityk biura maklerskiego mbanku.
Obok Erste Group Konarski wymienia też UniCredit (Mediolan), który niedawno miał ogłosić, że jest zdecydowany rozwijać się na polskim rynku. Pada też OTP Bank – komercyjny bank węgierski, który w ostatnim raporcie rocznym pisał o “nadwyżce kapitału na transakcje M&A”, czyli fuzje i przejęcia.
NIE PRZEGAP: "To jest nie do zwalczenia". Polskie miasta się poddały, Kościół bezradny – na emerytów nie działa nawet papież





































