Trzynasta emerytura i 500 plus do zawieszenia. Tak chcą ratować polską gospodarkę
Trzynasta emerytura do zawieszenia w czasie pandemii
Trzynasta emerytura i 500 plus mają być w dalszym ciągu realizowane – takie zapewnienia padają ze strony rządu. Dzisiaj ZUS poinformował, że ruszyła wypłata pierwszych trzynastek, które mają trafić do seniorów wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.
Te działania krytykują ekonomiści, którzy podpisali się pod raportem z cyklu „Alert Gospodarczy”. Ich zdaniem epidemia koronawirusa stanowi potężny cios dla polskiej gospodarki – podaje next.gazeta.pl.
Ich zdaniem w tym trudnym czasie należy skupić się w pierwszej kolejności na przedsiębiorcach, którzy już teraz znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Liczba handlowców potrzebujących wsparcia ze strony państwa zdecydowanie wzrośnie w momencie nadejścia pokoronawirusowego kryzysu gospodarczego, który według ekspertów jest nieunikniony.
Przedsiębiorcy na pierwszym miejscu
Głównym zadaniem rządu jest na ten moment zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw, ponieważ w sytuacji masowych bankructw problemy wywołane przez pandemię nałożą się na siebie i uderzą ze zdwojoną siłą.
Eksperci mają na myśli m.in. zwolnienie przedsiębiorców z wszelkich opłat i podatków, zahamowanie spirali zatorów płatniczych oraz pomoc przedsiębiorcom ze strony sektora bankowego np. poprzez zwolnienie kredytów z podatku bankowego.
Zmniejszyć wydatki na wojsko i zawiesić programy socjalne
Ekonomiści podkreślają, że nowelizacja obecnej ustawy budżetowej jest niezbędna, ponieważ część z jej zapisów jest niemożliwa do spełnienia. Najrozsądniejszym rozwiązaniem miałaby być czasowa rezygnacja z programów socjalnych i z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB.
Na okres co najmniej trzech lat (2020-2022) trzeba „zawiesić części sztywnych wydatków socjalnych – w szczególności trzynastej emerytury i ograniczyć wypłaty 500 plus do poziomu sprzed jej rozszerzenia” – czytamy w raporcie.
Bez takich decyzji duża część przedsiębiorstw nie będzie w stanie kontynuować swojej działalności – oceniają ekonomiści. „Do dramatycznych problemów związanych z narastającymi skutkami epidemii, dojdą katastrofalne następstwa społeczne i ekonomiczne, które spotęgują konsekwencje zdrowotne” – piszą w raporcie.
Wśród ekonomistów, którzy zaproponowali cały szereg nowych rozwiązań na szybsze wyciągnięcie polskiej gospodarki z przyszłego kryzysu, znaleźli się m.in. prof. Jerzy Hauser (były wicepremier i minister gospodarki, ministra rodziny w latach 2003-2005) prof. dr hab. Jan Czekaj (były wiceminister finansów między 2002 r. a 2003 r.) czy dr Mirosław Gronicki (minister finansów w latach 2004-2005).