BiznesINFO.pl
Trzynasta emerytura i czternastka w 2021 r.

Marek Bazak/East News

Trzynasta emerytura i czternastka będą kosztować krocie. 22 mld zł na oba programy

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Trzynasta emerytura po raz kolejny zasili budżety polskich seniorów. Jednak w tym roku emeryci będą mogli liczyć również na kolejny dodatek od państwa - czternastą emeryturę, która ma zostać wypłacona pod koniec roku. Koszt tych dw&oa

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak na przestrzeni lat zmieniło się wsparcie dla seniorów

  • Ile wyniesie tegoroczna trzynasta emerytura

  • Kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura

Trzynasta emerytura i czternastka z potężnym dofinansowaniem

Trzynasta emerytura po raz pierwszy trafiła do seniorów w 2019 r. tuż przed wyborami do europarlamentu. Dodatkowe wsparcie dla emerytów stało się kluczowym elementem polityki społecznej PiS na przestrzeni ostatnich lat. Rząd nie zwalnia tempa i w tym roku przekaże na ręce seniorów także czternastą emeryturę. A przynajmniej im to obiecał.

- Rząd Zjednoczonej Prawicy od kilku lat bardzo konsekwentnie podnosi emerytury oraz wprowadza dodatkowe świadczenia - przyznał rzecznik rządu Piotr Müller. W ubiegłym roku trzynasta emerytura kosztowała państwo 11,7 mld zł. Portal money.pl podaje, że w tym roku wypłata dwóch senioralnych dodatków pochłonie kolejne 22 mld zł. Dla porównania „Rodzina 500 plus” zostanie w tym roku sfinansowana kwotą ok. 41 mld zł.

Trzynasta emerytura w wysokości świadczenia minimalnego? Nie do końca

W 2019 r. trzynasta emerytura w kwocie 1100 zł brutto trafiła do 9 mln seniorów. W zeszłym roku w ramach dodatku emeryci otrzymali 1200 zł brutto. Zgodnie z zasadami trzynasta emerytura wynosi dokładnie tyle samo, ile emerytura minimalna w danym roku po waloryzacji.

Od 1 marca najniższe senioralne świadczenie to 1250,88 zł brutto. - To jest 370 zł więcej niż było to w 2015 r. - wyliczał rzecznik rządu. Z przekazanych przez niego szacunków wynika, że jest to wzrost o 42 proc. względem emerytury minimalnej wypłacanej w 2015 r.

Portal gazeta.pl donosi, że od tej kwoty należy odprowadzić 17-procentowy podatek PIT i składkę zdrowotną. W rezultacie emeryci uprawnieni do świadczenia minimalnego mogą liczyć na 1066,30 zł netto.

Tegoroczna trzynasta emerytura będzie jednak niższa o 40 zł. Dlaczego do seniorów ma trafić tylko 1022,30 zł w ramach dodatku? - Wynika to z nieuwzględnienia kwoty zmniejszającej ten podatek w wysokości 40 zł. Zatem kwota netto emerytury po waloryzacji wyniesie 1066,30 zł, natomiast kwota netto trzynastej emerytury 1022,30 zł - tłumaczył w rozmowie z gazetą „Fakt” dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które każdy senior otrzymuje w identycznej wysokości, bez względu na wysokość regularnej emerytury. Trzynasta emerytura przysługuje osobom, które posiadają prawo do świadczeń senioralnych najpóźniej w dniu 31 marca 2021 r.

Dodatek zostanie wypłacony automatycznie w tych samych dniach, w których seniorzy otrzymują regularną emeryturę (5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dzień kwietnia). Pieniądze zostaną dostarczone przekazem pocztowym lub przelewem na konto. Nie trzeba wypełniać żadnych dodatkowych wniosków, aby dostać trzynastą emeryturę.

Czternasta emerytura w nierównych wysokościach. Niektórzy nie dostaną jej wcale

Trzynasta emerytura i nowy, głośno zapowiadany senioralny dodatek - czternasta emerytura, różnią się wysokością i terminem wypłat. Nadprogramowe świadczenie w kwocie 1250,88 zł brutto trafi tylko do tych seniorów, których próg dochodowy nie przekracza 2900 zł brutto.

Czternastka każdego, kto rejestruje dochód wyższy od wskazanego, zostanie pomniejszona w oparciu o zasadę „złotówka za złotówkę”. Zatem senior, na konto którego wpływa 3000 zł dostanie w ramach czternastej emerytury 1150,88 zł brutto. W rezultacie znajdą także obywatele, którzy dodatkowego świadczenia nie otrzymają wcale i będą mogli liczyć tylko na trzynastą emeryturę.

Zgodnie z przekazem rzecznika rządu czternasta emerytura zostanie wypłacona w listopadzie 2021 r. Osoby, którym należy się zarówno trzynasta emerytura, jak i czternasta, otrzymają od państwa maksymalnie 2511,76 zł brutto.

Podobne artykuły

Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Twój portfel

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

Czytaj więcej >
Podwyżki mandatów. Kary będą naprawdę wysokie

Twój portfel

Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty w sniegu.

Twój portfel

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Paliwo potrafi wyciągnąć z portfela fortunę. Oto kilka sposobów na tanie tankowanie

Czytaj więcej >