BiznesINFO.pl
Trzynasta emerytura jednak niższa od minimalnego świadczenia

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Trzynasta emerytura mniejsza na rękę. Utną z niej 44 zł z jednego powodu

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Trzynasta emerytura w kwietniu trafi do emerytów

  • Dlaczego jej kwota netto będzie niższa niż emerytury minimalnej

  • Czy podobnie będzie z czternastą emeryturą

Trzynasta emerytura zmniejszona o 44 zł

Trzynasta emerytura to dodatek finansowy dla seniorów, którego koncepcja narodziła się wiosną 2019 roku w kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. To właśnie wtedy po raz pierwszy wypłacono świadczenie.

Przygotowujące się do kolejnej kampanii, tym razem przed wyborami do Sejmu i Senatu RP Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że w przypadku zachowania władzy trzynasta emerytura nie będzie już świadczeniem jednorazowym, a stałym. Po wygranej zdecydowano, że „trzynastka” będzie wypłacana ustawowo co roku. I tak wiosną 2020 roku świadczenie po raz drugi trafiło do seniorów.

Już niebawem świadczeniobiorcy otrzymają trzynastą emeryturę po raz trzeci. Jak prognozował w rozmowie z Money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego, najprawdopodobniej dojdzie do tego w kwietniu, w tych samych terminach, w których emeryci otrzymują swoje normalne świadczenia. Wypłaty jak przypomina portal odbywają się: 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca.

Świadczenie otrzymają osoby, które są uprawnione do tego br. Będzie ono przyznawane z automatu, wobec czego nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

Wbrew nazwie trzynasta emerytura nie jest finansowym dodatkiem przyznawanym w kwocie regularnie otrzymywanych przez seniorów świadczeń. Jego wysokość jest natomiast równa wysokości minimalnej emerytury, która od 1 marca br. wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1066,30 zł netto.

I tu zaczynają się schody, bo ile kwota brutto „trzynastki” będzie się zgadzać, to już to, co seniorzy otrzymają „na rękę”, będzie nieco odstawało od wysokości netto emerytury minimalnej. Powód? Przepisy dotyczące kwoty wolnej od podatku, która dla emerytów otrzymujących miesięcznie więcej niż 666 zł, wynosi 3091 zł (podobnie, jak dla większości pracujących Polaków).

[EMBED-11]

Dlaczego „trzynastka” niższa od minimalnej emerytury?

Przypomnijmy, że seniorzy pobierający minimalną emeryturę dostają na rękę 1066,30 zł po tym jak od kwoty brutto odliczono 17 proc. zaliczkę na podatek PIT, a także składkę zdrowotną.

W przypadku "trzynastki" jak zauważa Business Insider Polska nie można uwzględnić kwoty pomniejszającej podatek, ponieważ jest ona rozliczana rocznie, wobec czego ZUS przyjął jej równe części dla każdego z dwunastu miesięcy roku. Tym samym od kwoty brutto emeryt zapłaci składkę zdrowotną oraz podatek pomniejszony o część składki, ale nie otrzyma "bonusu" z tytułu kwoty wolnej od podatku. W efekcie senior otrzyma 1022,3 zł, czyli o 44 zł mniej niż wynosi „na rękę emerytura minimalna.

Wyliczenia portalu potwierdza ZUS, który podkreśla, że "przy wypłacie świadczenia emerytalno-rentowego w kwietniu jest stosowana 1/12 kwoty zmniejszenia i nie może być stosowana ponownie przy »trzynastce«. Również przy wypłacie »czternastki« nie będzie uwzględniana kwota zmniejszenia, ponieważ będzie uwzględniana przy ustalaniu zaliczki od świadczenia wypłacanego w tym samym miesiącu". Wyjątkiem od tej zasady będą otrzymujący świadczenia zwolnione z podatku, np. rentę wojenną.

Wspomniana przez ZUS czternasta emerytura (na początku tego tygodnia ustawa w tej sprawie została podpisana przez prezydenta) trafi do większości emerytów w listopadzie i jej wysokość również będzie ona równa emeryturze minimalnej. Piszemy „większości”, gdyż ok. pół miliona najbogatszych świadczeniobiorców (z emeryturą na poziomie 4150 zł brutto) „czternastki” nie dostanie. W pełnej kwocie otrzymają dodatek natomiast ci, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W pozostałych przypadkach ma być stosowana zasada „złotówka za złotówkę”.

Podobne artykuły

Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Składka zdrowotna uderzy w najbogatszych?

Twój portfel

Służba zdrowia ma dostać dodatkowe pieniądze. Zapłacą bogaci i przedsiębiorcy

Czytaj więcej >
Opłata reprograficzna przyniesie podwyżki. O jakich kwotach mowa?

Twój portfel

Opłata reprograficzna. Za elektronikę zapłacimy o kilka proc. więcej

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

ZUS przypomina: Zasiłek opiekuńczy można pobierać do 28 marca

Czytaj więcej >
Kiedy będą rekompensaty za prąd?

Twój portfel

Rekompensaty za prąd, to nadal odległa przyszłość. Ministerstwo udzieliło nam odpowiedzi

Czytaj więcej >