Trzynasta pensja w 2025 roku. Kiedy pieniądze trafią na konto?
Na tę informację czeka 3,63 mln Polaków, bo tyle osób zatrudnionych jest przed podmioty państwowe. Trzynasta pensja to ważny element wynagrodzenia pracowników „budżetówki”, który wypłacany jest raz w roku. Jednym z celów tego świadczenia jest utrzymywanie konkurencyjności sektora publicznego. By otrzymać dodatkową wypłatę, należy jednak spełnić kilka wymagań. Kto dostanie “trzynastkę” w tym roku?
Rekordowa suma na trzynastki w 2025 roku
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, powszechnie znane jako „trzynastka”, to ważne wsparcie finansowe dla pracowników sektora budżetowego. Świadczenie przysługuje osobom zatrudnionym w jednostkach sfery publicznej, jak nauczyciele, funkcjonariusze, urzędnicy czy żołnierze i wynosi 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia. W praktyce jego wysokość wynosi równowartość jednej miesięcznej pensji.
W budżecie państwa na 2025 rok na wypłatę „trzynastek” zarezerwowano rekordową kwotę 5,2 mld zł, a całkowity koszt tego świadczenia, uwzględniając fundusze samorządowe, może osiągnąć nawet 13 mld zł.
Tak Rosjanie werbują szpiegów. 17-latek wszystko wyśpiewał polskiej policji Polacy przed emeryturą popełniają ten błąd. Przelew z ZUS przypomni o konsekwencjachDla kogo i kiedy trzynasta pensja?
„Trzynastka” przysługuje pracownikom sektora publicznego, którzy przepracowali cały rok kalendarzowy 2024 lub co najmniej 6 miesięcy w tej samej instytucji. W przypadku krótszego okresu zatrudnienia świadczenie zostaje pomniejszone proporcjonalnie do liczby przepracowanych miesięcy. Co ważne, uwzględniane są także różne formy zatrudnienia, jak umowy na czas określony czy na okres próbny, a nawet przerwy między kolejnymi stosunkami pracy. Warto zaznaczyć, że „trzynastka” nie jest przyznawana osobom, które złamały dyscyplinę pracy, np. przyszły nietrzeźwe do pracy, opuściły ją bez usprawiedliwienia lub zostały zwolnione dyscyplinarnie.
Standardowym terminem wypłaty „trzynastek” jest koniec trzeciego miesiąca roku, a zatem dodatkowa pensja za 2024 rok wypłacona zostanie 31 marca 2025 roku. Inaczej będzie w sytuacji, kiedy do rozwiązania stosunku pracy doszło w związku z likwidacją pracodawcy. Wówczas trzynastkę powinno się otrzymać najpóźniej z dniem rozwiązania umowy o pracę.
Opodatkowanie i ZUS
Należy pamiętać, że „trzynastka” podlega opodatkowaniu oraz składkom ZUS, podobnie jak inne formy wynagrodzenia. Oznacza to, że od dodatkowego świadczenia odprowadza się podatek dochodowy i składki społeczne. Moment wypłaty świadczenia decyduje o roku podatkowym, do którego zostanie ono zaliczone.
Na przykład, wypłata trzynastki w marcu 2025 roku, mimo że dotyczy pracy w 2024 roku, traktowana jest jako przychód w nowym roku podatkowym.