BiznesINFO.pl
TVP ma mieć swój własny dekoder

eastnews/Jakub Kamiński

TVP zamierza stworzyć swój własny dekoder. Kurski: Przyszłością jest telewizja cyfrowa

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • TVP zapowiada uruchomienie własnego dekodera

  • Jakie zalety ma mieć urządzenie

  • Kiedy zmieni się standard nadawania, co może wiązać się z wymianą telewizora

TVP stworzy własny dekoder

Zapowiedzi odnośnie uruchomienia przez TVP własnego dekodera pojawiły się podczas prezentacji wiosennej ramówki publicznego nadawcy. Urządzenie ma być hybrydowe i umożliwić widzom odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie - DVB-T2/HEVC, który zastąpi dotychczasowy – DVB-T.

Ponadto dekoder TVP ma zawierać funkcję nPVR, która umożliwi oglądanie programów wyemitowanych nawet tydzień wcześniej. Widzowie będą mieli również dostęp m.in. do biblioteki VOD TVP, a także do materiałów wideo partnerów publicznego nadawcy.  

Prezes TVP Jacek Kurski podkreślał podczas prezentacji ramówki, że dekoder ma łączyć telewizję linearną z internetową.

- Naszym pomysłem jest dekoder, który pozwoli widzom łączyć telewizję linearną z internetową. Dekoder mam nadzieję będzie udziałem milionów Polaków za półtora, może dwa lata. Będzie łączył funkcję telewizji linearnej i hybrydowej, funkcjonalności internetowe, pozwalające ludziom na własne VOD. Na własną bibliotekę, własną ramówkę, możliwość zatrzymywania, cofania się nawet o tydzień w emisji, oglądania ulubionych programów. Warunkiem, aby działało to rozwiązanie jest sprawny serwis VOD Telewizji Polskiej - mówił Kurski cytowany przez serwis Wirtualne Media.

Portal zwrócił się do szefa TVP o szczegóły dotyczące nowego rozwiązania. Kurski podkreśla, że „przyszłością telewizji w najbliższych 10 latach jest cyfrowa telewizja naziemna”.

- Taka, która opcjonalnie będzie łączyła hybrydowo funkcję telewizji linearnej z internetem. To będzie z punktu widzenia odbiorcy rozwiązanie optymalne, bo pozwoli skorzystać z rozszerzenia oferty kanałów tematycznych. Nasz odbiorca będzie miał za darmo możliwość bardzo dużego wyboru – mówi w rozmowie z Wirtualnymi Mediami Kurski.

- Wszystko to, za co dzisiaj płaci - wszystkie gatunkowe kanały: sport, informacja, lifestyle, pewnie z czasem np. TVP Moto (nazwa robocza, kanał motoryzacyjny), Nauka, Dokument - wszystko to, co jest ciekawe i opisuje świat, nasz widz będzie miał za darmo w Telewizji Polskiej po refarmingu z użyciem naszego dekodera – dodaje.

Zmiana standardu nadawania w przyszłym roku

Jak wspomniano dekoder ma umożliwić widzom odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, który zastąpi dotychczasowy – DVB-T. Będzie to możliwe dzięki temu, że urządzenie wyposażone jest w głowicę DVB-T2. Tym samym widzowie nie będą musieli wymieniać telewizora, który będzie dostosowany do nowego standardu.  

Zmiana standardu nadawania jak przypomina portal jest związana z procesem refarmingu, który trwa obecnie w całej Europie. Stacje telewizyjne muszą zwolnić częstotliwości z zakresu 470-790 MHz na rzecz operatorów komórkowych, którzy oferują standard 5G, co wymaga przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. DVB-T2/HEVC ma zastąpić DVB-T w połowie przyszłego roku.

Wracając do dekodera TVP, to jak zapowiada prezes Kurski, osoby posiadające dostęp do internetu będą miały dzięki urządzeniu możliwość korzystania z wielu usług online jak m.in. nagrywarki, start over, time shift, czy wspomnianej biblioteki VoD z dostępem do zasobów TVP.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >
Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska i Świat

Polska czwartym producentem rowerów w Unii Europejskiej

Czytaj więcej >