Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat

Tvp

TVP – co to jest? Podstawowe informacje

TVP, czyli Telewizja Polska, to publiczny nadawca telewizyjny w Polsce, oferujący bogaty asortyment różnorodnych kanałów telewizyjnych. Formalnie TVP działa jako spółka akcyjna Skarbu Państwa (Skarb Państwa posiada 100% akcji), ale jej statut i zasady działania opierają się na ustawie o radiofonii i telewizji. 

Aktualnym prezesem TVP jest Daniel Gorgosz, dyrektorem – Tomasz Sygut, a przewodniczącym rady nadzorczej Piotr Zemła. Siedziba główna spółki mieści się w Warszawie, przy ul. Jana Pawła Woronicza 17 w Warszawie.

TVP jest finansowana z dwóch źródeł – abonamentu RTV, opłacanego ryczałtowo przez wszystkich Polaków posiadających teleodbiornik, oraz dotacji budżetowych (które ostatnimi laty przybrały formę miliardowych rekompensat). Jej celem ma być dostarczanie treści edukacyjnych, informacyjnych, kulturalnych i rozrywkowych – z uwzględnieniem pluralizmu, rzetelności i bezstronności. I to właśnie na tym ostatnim punkcie najczęściej koncentruje się krytyka stacji i orbitujące wokół niej kontrowersje, które w ostatnich latach eskalowały do niespotykanego w III RP poziomu.

Jakie kanały posiada TVP?

TVP zarządza szeroką gamą kanałów – zarówno ogólnopolskich, jak i tematycznych. Trzon oferty stanowią TVP1 i TVP2 – klasyczne kanały o profilu ogólnym, emitujące filmy, seriale, informacje i programy rozrywkowe. Obok tych dwóch kanałów, powszechną rozpoznawalnością cieszy się także TVP Info, które od lat po dziś dzień nie może pozbyć się łatki telewizji propagandowej.

Ponadto wymienić należy takie programy jak TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport, TVP ABC (dla dzieci), TVP Nauka, TVP Kobieta czy TVP Dokument. Co więcej, TVP idzie z duchem czasu, rozwijając własną platformę streamingową, TVP VOD, gdzie udostępnia część treści online – często całkowicie za darmo.

Co można obejrzeć w TVP?

Widzowie TVP mogą obejrzeć niemal wszystkie formaty, znane współczesnej telewizji: wiadomości, seriale, programy edukacyjne, transmisje sportowe, wydarzenia kulturalne, festiwale czy koncerty. TVP dysponuje również rozległą biblioteką filmową i archiwum, a jej produkcje – takie jak „Ranczo”, „Ojciec Mateusz” czy „M jak miłość” – potrafią gromadzić przed ekranami miliony widzów.

Naturalnie, TVP oferuje widzom również programy publicystyczne czy serwisy informacyjne – i to właśnie w tej materii pojawia się najwięcej kontrowersji. Przez lata rządów Prawa i Sprawiedliwości TVP była oskarżana o szerzenie partyjnej propagandy – dziś o to samo oskarżana jest Koalicja Obywatelska. Wielu komentatorów (tych niezwiązanych z głównym nurtem politycznym) upatruje zaś w TVP tuby propagandowej „duopolu władzy” w Polsce, zmiany widząc jedynie w jej powiernictwie. Tak czy inaczej, nie ulega wątpliwości, że przekaz płynący z mediów głównego nurtu w Polsce polaryzuje społeczeństwo od wielu lat.

TVP w likwidacji – kontrowersje 

W grudniu 2023 roku rząd ogłosił decyzję o postawieniu TVP w stan likwidacji. Podstawę formalną stanowił brak środków na dalsze funkcjonowanie spółki w dotychczasowej formule – niemniej, podstawą faktyczna jest inny. Postawienie TVP w stan likwidacji to sposób na przejęcie kontroli nad instytucją bez udziału Rady Mediów Narodowych, co zwolennicy rządzącej koalicji (Koalicja Obywatelska, PSL, Nowa Lewica i Polska 2050 Szymona Hołowni) oceniają jako „stan wyższej konieczności”, poczyniony w celu… Odpolitycznienia mediów publicznych. Decyzja ta natychmiast wywołała falę kontrowersji i stała się zarzewiem kolejnego quasi-politycznego starcia.

Pokaż więcej

Telewizja TVP
03.03.2025 20:56 TVP zaczęła nadawanie na nowym kanale. To realizacja "strategicznej polityki wschodniej"

Telewizja Polska, realizuje swoje cele strategiczne, ukierunkowane na rozszerzenie oferty medialnej dla odbiorców zza wschodniej granicy. Stacja wprowadziła w swojej strukturze wiele zmian zgodnych z oczekiwaniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Teraz został uruchomiony nowy blok programowy, który stał się częścią międzynarodowej sieci Biełsat. 

tvp
18.02.2025 16:58 Co dalej z obowiązkowym abonamentem RTV? Mamy odpowiedź ministerstwa

Polacy nie chcą płacić za media publiczne, do których niestety trwale już przylgnęło miano mediów rządowych, a tryb przejęcia władzy nad nimi na przełomie 2023 i 2024 roku nie pomógł sprawie. Ucichła także sprawa likwidacji abonamentu RTV, jednak BiznesINFO dotarło do nowych informacji.

TVP i Polsat
07.11.2024 16:43 CBA w Polsacie i TVP. Wielkie szkody majątkowe z czasów PiS

Funkcjonariusze CBA na zlecenie prokuratury weszli do siedziby Polsatu, gdzie poprosili o wydanie dokumentów – informuje Onet. „Gazeta Wyborcza” równolegle donosi, że CBA pojawiło się również w centrali Telewizji Polskiej. Przedmiotem zainteresowania śledczych mają być umowy zawarte pomiędzy Polsatem a TVP podczas rządów PiS. Sprawa ma związek z meczami reprezentacji Polski w piłce nożnej. 

telewizja
20.10.2024 17:23 Nie wszyscy muszą płacić abonament RTV. Te osoby są zwolnione z opłaty

Wiadomo już, że w przyszłym roku nadal będziemy zobowiązani do płacenia abonamentu RTV. Najprawdopodobniej nowa ustawa medialna stanowić będzie o finansowaniu TVP i Polskiego Radia z budżetu państwa, jednak na to przyjdzie nam poczekać. Wiemy już także, na jakie zmiany w 2025 r.  można liczyć w kwestii zwolnienia z obowiązku opłacania abonamentu.

telewizja
08.10.2024 19:29 Abonament RTV ostatecznie przechodzi do historii. “Nie będzie żadnej daniny”

W ministerstwie kultury powstaje nowa ustawa medialna. Jednym z jej najważniejszych elementów będzie reforma finansowania mediów publicznych. W czerwcu stery w resorcie objęła Hanna Wróblewska, która porzuciła pomysł wprowadzenia opłaty audiowizualnej. Wprowadzenie innego modelu ostatecznie potwierdził Maciej Wróbel z sejmowej podkomisji ds. mediów.

telewizja
05.10.2024 16:52 Zwolnieni z abonamentu RTV będą musieli zapłacić. Zmiany już od stycznia

Nic jak dotąd nie wyszło z zapowiadanych zmian w finansowaniu mediów publicznych. Koalicja 15 października nie tylko nie zlikwidowała abonamentu RTV, ale też kontynuuje model PiS-u i stosuje doraźne zastrzyki gotówki. Teraz dowiadujemy się, że przez lukę prawną ograniczone może zostać grono osób zwolnionych z opłacania abonamentu.

telewizja polska
25.08.2024 09:52 Co z likwidacją abonamentu RTV? Internet zalewa fala dezinformacji

W polskich mediach wciąż regularnie pojawiają się doniesienia o tym, że abonament RTV ma zostać zastąpiony opłatą audiowizualną. Miałby to być w zasadzie podatek pobierany wraz z PIT-em, a abonament miałby zostać zlikwidowany. Problem w tym, że pomysł wprowadzenia opłaty audiowizualnej od dawna jest nieaktualny, a media w tej sprawie zwyczajnie dezinformują.

telewizor
18.08.2024 09:12 Abonament RTV - nie wszyscy muszą go płacić. Co z likwidacją opłaty?

W ministerstwie kultury trwają prace nad ustawą medialną, która ma m.in. zreformować model finansowania mediów publicznych. Po tym, gdy upadł pomysł wprowadzenia powszechnej opłaty audiowizualnej, planowane jest finansowanie z budżetu państwa. Ustawa miałaby zagwarantować stały minimalny odsetek PKB przeznaczany na działalność misyjną TVP i Polskiego Radia. Zanim jednak do tego dojdzie, nadal Polacy są zobowiązania uiszczać abonament RTV, choć nie wszyscy. Są okoliczności, w których konkretne grupy są zwolnione z opłat. Jest ich nawet całkiem sporo i warto sprawdzić, czy się do nich należy, bo zaoszczędzić można blisko 330 zł rocznie.

tvp
18.07.2024 20:01 Nowy podatek RTV. Oddadzą do jednej kieszeni, zabiorą z drugiej?

W mediach pojawiają się doniesienia o opłacie audiowizualnej, która ma zastąpić abonament RTV. Doniesienia nie dość, że dalece nieaktualne, to jeszcze wprowadzające w błąd co do faktycznych środków, ale też celów, zmian w finansowaniu mediów publicznych. Projekt opracowany w ministerstwie kultury to jednak w dużej mierze zmiana fasadowa.

telewizja
24.06.2024 15:14 Co z abonamentem RTV? Propozycja rządu może zaskoczyć

Na stronach ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego pojawił się komunikat o rozpoczęciu konsultacji społecznych nowej ustawy medialnej. Rozwiewa on wątpliwości co do przyszłości abonamentu RTV i wprowadza nowy model finansowania TVP i Polskiego Radia.

tvp sport
21.06.2024 19:47 Kolejna awaria i kompromitacja TVP Sport. Kibice nie mogli oglądać meczu

Nerwy kibiców piłkarskich, którzy mecz Polska – Austria rozgrywany w ramach Euro 2004, postanowili oglądać w internecie na stronie TVP Sport lub w aplikacji, ponownie zostały wystawione na poważną próbę. Zaraz po starcie spotkania wystąpiła awaria, która uniemożliwiła oglądanie meczu. 

Pilot i telewizor
13.06.2024 12:52 TVP zmienia standard przed Euro 2024. Kibice mają trzy opcje

Już jutro o 21 rozpocznie się inauguracyjny mecz Euro 2024. Niestety w tym roku nie ma możliwości oglądania rozgrywek w 4K, niemniej Telewizja Polska zapewni obsługę nowego standardu nadawania dźwięku. Decyzja o jego wyborze będzie należeć do widzów.

Telewizor
07.06.2024 10:06 Nowa opłata ma zastąpić abonament RTV. Wiadomo już, ile ma wynosić

Postulaty likwidacji abonamentu RTV słyszymy już od lat. Wiele osób wskazuje, że opłata jest anachroniczna i nie przystaje do obecnej rzeczywistości. Dotychczas jednak żaden rząd nie zdecydował się na taki krok. Tym razem ma być inaczej.

Poczta Polska
04.06.2024 16:37 Poczta Polska wysyła upomnienia. Nie zapłacisz, zabiorą z pensji lub emerytury

Tylko ok. 34 proc. zobowiązanych do tego osób opłaca abonament RTV. Niesłusznie jest jednak twierdzić, że za zaległości nic nam nie grozi. Urząd Skarbowy dysponuje licznymi, skutecznymi narzędziami egzekwowania zaległych opłat. Poczta Polska w 2023 roku wysłała ponad 100 tys. upomnień, na które jednak odpowiedziała zaledwie 1/3 osób. Pozostali mogą mieć potrącone pieniądze z pensji lub emerytury.

telewizor
29.05.2024 09:28 Potężne kary dla TVP, TVN i Polsatu. KRRiT i nie miała litości, powody mogą zaskoczyć

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwiększa kontrolę nad treściami emitowanymi w polskich mediach. W 2023 roku nałożono setki tysięcy złotych kar, głównie za nadmierną ilość reklam, przerywanie programów informacyjnych i emisję treści zagrażających nieletnim. Najwięcej skarg skierowano przeciwko "starej TVP".

telewizja
28.05.2024 13:47 Płacisz abonament RTV? Jesteś w zdecydowanej mniejszości

Sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok 2023 wykazały, że abonament RTV jest egzekwowany tylko 34,7 proc. Co więcej, skuteczność z roku na rok spada. Mimo to dyskusje o zmianach w finansowaniu mediów publicznych przycichły, a abonament będzie najpewniej pobierany także w 2025 r. 

tvp
25.05.2024 13:51 Rząd przeznaczy 3,5 mld zł na TVP i PR. Co z końcem abonamentu RTV?

Miały być zmiany w finansowaniu mediów publicznych i zniesienie abonamentu RTV, będzie 3,5 mld złotych dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Takich nakładów z budżetu państwa będzie do końca roku wymagać misja realizowana przez media publiczne. Czy oczekiwane zmiany w ogóle nadejdą?

pilot
19.05.2024 13:17 Nie zapłaciłeś abonamentu RTV? Po 25 maja grozi ci surowa kara

Obowiązek uiszczenia należności za abonament radiowo-telewizyjny należy uregulować do 25. dnia miesiąca. Ci, którzy decydują się nie płacić, muszą liczyć się z tym, że środki na ich kontach mogą zostać zajęte. Zaległości, jakie w każdym kwartale ściąga od zalegających z opłatami Urząd Skarbowy sięgają milionów złotych. 

telewizor
18.05.2024 18:14 Nie płacisz abonamentu RTV? Grozi ci surowa kara, w akcji US

Tylko nieco ponad jedna trzecia zobowiązanych do opłacania abonamentu RTV rzeczywiście go uiszcza. Nie oznacza to jednak, że państwo nie dysponuje narzędziami pozwalającymi na wyegzekwowanie zaległych opłat czy nakładanie kar. Znamy już dane urzędu skarbowego w tym obszarze za pierwszy kwartał br.

telewizja polska
07.05.2024 20:24 TVP likwiduje kanały. Wiadomo, które stacje znikną z oferty

Oferta kanałów Telewizji Polskiej wkrótce znacznie się zmniejszy. Według dokumentu Karty Powinności na lata 2025-2029 zlikwidowanych zostanie aż 7 stacji, przede wszystkim tych o najmniejszej oglądalności. Można jednak spodziewać się także powrotu - znów emitowany będzie kanał TVP 4K.

tvp
24.04.2024 22:53 Co dalej z abonamentem RTV? Czołowi politycy rezygnują

O tym, że rząd Donalda Tuska planuje znieść abonament RTV, wiadomo było jeszcze przed jego zaprzysiężeniem. Mimo to, choć poznaliśmy wiele wizji zmian, to wciąż nie wypracowano żadnej solidnej, udokumentowanej  i jednolitej propozycji. Zanim do tego dojdzie, możemy się spodziewać rezygnacji ze stanowisk kluczowych osób decyzyjnych w tej sprawie.

telewizor
19.04.2024 16:59 Ukochany serial Polaków wraca na antenę TVP. Wielu na to czekało

Po czterech latach przerwy od ostatniego odcinka kultowego serialu “Rodzinka.pl” fani mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Nieoczekiwanie dla wielu, produkcja powraca na antenę TVP, a prace nad nowymi odcinkami już się rozpoczęły.

telewizor
15.04.2024 22:39 Likwidacja abonamentu RTV. Opłata audiowizualna jednak do kosza?

Pojawiły się nowe doniesienia na temat planów zmiany modelu finansowania mediów publicznych. Te zakładają m.in. likwidację abonamentu RTV. Rozważana jest opłata audiowizualna, jednak pojawia się wokół niej coraz więcej wątpliwości. Nie wyklucza się rozwiązania łączącego różne źródła finansowania.

telewizja polska
13.04.2024 19:22 Znamy zarobki szefów TVP. Horrendalne kwoty

Wysokość zarobków w mediach publicznych pod koniec rządów Prawa i Sprawiedliwości dla wielu Polaków była oburzająca. Nic więc dziwnego, że z podobną uwagą śledzą oni informację na temat pensji aktualnych pracowników TVP. Uzyskanie informacji na ten temat nie jest jednak łatwe.

telewizor
08.04.2024 16:22 Abonament RTV po zmianach. Wiadomo, kto nie zapłaci

Mimo że dyskusja na temat zmian w modelu finansowania mediów publicznych toczy się od wielu miesięcy, to wciąż poruszamy się w raczej w sferze pomysłów i koncepcji, niż konkretnych projektów ustaw. Wiele wskazuje na to, że zamiast abonamentu RTV zostanie wprowadzona opłata audiowizualna. Dziś wiemy już o niej więcej.

pilot do telewizora
07.04.2024 12:07 Koniec abonamentu RTV. Nową opłatę chcą pobierać prosto z konta

Były prezes TVP przygotował wraz z grupą ekspertów propozycję nowej ustawy o mediach publicznych. Jan Dworak zakłada, że finansowanie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia powinno pochodzić z opłaty pobieranej razem z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe. Ile wyniosłaby składka?

telewizja
02.04.2024 19:10 Koniec abonamentu RTV. Zamiast tego każdy zapłaci ponad 100 zł

Wiele wskazuje na to, że już od 2025 r. zniesiony zostanie abonament RTV. Większość pomysłów na zmiany w modelu finansowania mediów publicznych zakłada zastąpienie go opłatą audiowizualną pobieraną przy rozliczeniu PIT-u lub CIT-u. Nowe doniesienia dotyczą jednak kwoty opłat, które okazują się znacznie wyższe, niż pierwotnie zakładano.

Logo TVP, pieniądze
25.03.2024 17:33 Ogromne pieniądze dla mediów publicznych. TVP zyska najwięcej

Media publiczne w Polsce już wkrótce będą mogły spodziewać się sporego dofinansowania. Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, na największe wsparcie będzie mogła liczyć Telewizja Polska. Kwoty są imponujące.